ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل انجام پیکر تراشی آشنا کنیم. گاهی به دنبال کاهش وزن، بافت پوست افتاده و شل می شود و از زیبایی اندام فرد می کاهد. پس از کاهش وزن شدید، بافت پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و نمی تواند به حالت اولیه خود بازگردد، بنابراین حالت افتادگی و شلی به خود می گیرد. این افتادگی و سستی درمان دارد. تکنیک های مختلف پیکرتراشی با توجه به نیاز مردم برای رفع این افتادگی و سستی ابداع شده و علم پزشکی را متحول کرده است. در ادامه برای آشنا شدن با مراحل انجام پیکر تراشی با ما همراه باشید.

پیکر تراشی چیست ؟

نمی توان انکار کرد که همه به دنبال تناسب اندام و زیبایی هستند و پیکرتراشی مجموعه ای از روش های تهاجمی و غیر تهاجمی است که می تواند برای بسیاری از افراد راهی برای رسیدن به رویای اندام زیبا باشد. این روش شامل تکنیک های مختلفی است که در وضعیت فیزیکی شگفت انگیز است که می توان با این روش قسمت های مختلف بدن را لاغر کرد و ایده آل کرد.

پیکرتراشی راهی برای از بین بردن چربی های موضعی است. این عمل جراحی موفقیت آمیزی است که در آن هیچ آسیبی به بافت ها، عروق خونی و اعصاب بدن وارد نمی شود. هدف از فرم دادن به بدن کم شدن سایز و رسیدن به تناسب اندام ایده آل است. کسانی که با مشکل چاقی دست و پنجه نرم می کنند، ورزش و رژیم غذایی جوابگوی چاقی آن ها نبوده است، شاید پیکر تراشی راه حل مناسبی برای آن ها باشد، بسیاری از افراد اصطلاح پیکر تراشی بدن را شنیدند اما به طور کامل از آن آگاه نیستند.

برخی از افراد پیکرتراشی بدن را همان لیپوماتیک می دانند که اشتباه است. لیپوماتیک زیر مجموعه ای از پیکرتراشی بدن است. در مجموع، پیکرتراشی بدن شامل انواع روش های تهاجمی و غیرتهاجمی است که می تواند چربی های اضافی را از بین ببرد. در اثر برخی باورهای نادرست افراد معتقدند که در پیکرتراشی فقط از یک روش استفاده می شود اما اینطور نیست این عمل روش های مختلفی دارد که بسته به ظاهر افراد یک روش انتخاب می شود.

پیکر تراشی چیست ؟

پیکر تراشی در نواحی مختلف بدن

از پیکر تراشی در نواحی مختلف بدن استفاده می شود که در ادامه با آن آشنا می شوید :

پیکر تراشی ران پا :

ران ها به دلیل عدم حرکت یا به دلیل ژنتیک بزرگ می شوند. اگر فردی در طول روز مرتب بنشیند، باید با چربی اضافی در ناحیه ران دست و پنجه نرم کند. هنگام دوچرخه سواری می توان قسمت های خاصی از بدن را لاغر کرد. بنابراین، آن ها راه های ساده تری را برای کاهش وزن انتخاب می کنند. روشی برای لاغری بدن با استفاده از دستگاه لیپوماتیک و از بین بردن چربی است.

پیکر تراشی بازو :

با بیشتر شدن سن، چربی اضافی، شل شدن عضلات و افتادگی بازوها را تجربه می کنید. البته این مشکل با ورزش حل نمی شود. بهترین راه برای رهایی از مشکلات چربی و بازو لیپوماتیک است. معمولا این مشکل در زنان بیشتر از مردان بروز می کند. زنانی که با این مشکل مواجه هستند لیپودیستروفی نواحی پروگزیمال بازو دارند و با افتادگی بازو مواجه می شوند. بعد از آن خانم ها مجبور می شوند برای پوشاندن این مشکل از لباس های بزرگتر استفاده کنند.

برخی افراد از نظر ژنتیکی درگیر مشکل بازوهای بزرگ و شل هستند. اگر بخواهند این مشکل را به طور طبیعی حل کنند، به یک دوره زمانی طولانی نیاز دارند. می توان با جراحی لیپوماتیک سریعتر به زیبایی بدن دست یافت و اعتماد به نفس و رضایت فرد را از بدن خود به ارمغان آورد. پیکرتراشی بازو در اصل یک روش لاغری است که در مدت زمان کوتاهی فرد را جذاب و زیبا می کند.

پیکر تراشی شکم و پهلو :

ناحیه اطراف شکم مردان و زنان دارای بیشترین میزان چربی است. بنابراین بسیاری از افراد به دنبال رهایی از این مشکل هستند. البته عوامل خاصی منجر به بروز این مشکل می شود که از آن جمله می توان به سابقه چاقی و لاغری، سن، جنسیت، سابقه بارداری و … اشاره کرد.

هنگام انجام لیپوماتیک، بیمار به ندرت با پوست شل شکم مواجه می شود. زیرا با این روش می توان به راحتی و بدون جراحی مقدار زیادی از پوست شل را از بدن جدا کرد. این نوع لیپو شکم تحت بی حسی موضعی انجام می شود که به آن کانتورینگ یا پیکر تراشی بدن می گویند.

پیکر تراشی غبغب :

جایی زیر چانه و بالای گردن که در برخی افراد به صورت آویزان دیده می شود. در بسیاری از افراد، شکل نامناسب چانه افراد را به این فکر می‌اندازد که فرد دارای چانه دوتایی است. این مشکل زیبایی چهره را تا حد زیادی از بین می برد.

بنابراین نیاز به جراحی لیپوماتیک در این افراد احساس می شود. این پوست اضافی صورت شما را پیرتر نشان می دهد و تنها در برخی موارد می توان با ورزش آن را کم کرد. پیکر تراشی بدن ساده ترین و مطمئن ترین راه برای از بین بردن چربی های اضافی در ناحیه کشاله ران است.

چه افرادی کاندیدای نامناسبی برای پیکر تراشی هستند ؟

این سوال به تشخیص پزشک در اولین جلسه مشاوره بستگی دارد. پس از اولین جلسه مشاوره با پزشک، بیمار را برای عکسبرداری می فرستد و در برخی موارد آزمایشاتی را نیز تجویز می کند. تا در نهایت بدانیم آیا بیمار به جراحی لیپوماتیک نیاز خواهد داشت یا خیر.

اما افرادی که دارای چاقی مفرط هستند و یا بیماران مبتلا به هموفیلی بهتر است از انجام این روش خودداری کنند. زیرا فرد هنگام جراحی خون زیادی از دست می دهد که برای بیماران هموفیلی خطرناک است. از سوی دیگر، اگر از بیماری عفونی رنج می برید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید، بهتر است از انجام این روش خودداری کنید. مگر با تشخیص پزشک مربوطه شما انجام شود.

پیکر تراشی در نواحی مختلف بدن

برای آشنا شدن با کاندیدای مناسب پیکر تراشی به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

مراحل انجام پیکر تراشی

در ناحیه ای که می خواهید چربی را بردارید، سوراخی به قطر 5-2 میلی متر توسط پزشک ایجاد می شود. پس از آن دستگاه از همان سوراخ وارد بافت چربی بدن می شود و پس از تزریق محلول بی حس کننده به محل، از خونریزی جلوگیری می شود. در نهایت پس از لیپوماتیک، تمام محلول های چربی و بیهوشی از طریق همان سوراخ ایجاد شده از بدن خارج می شود. این دستگاه‌ها دارای سیستم ایمنی فعال هستند که هر زمان که با بافت‌های غیر چرب مواجه می‌شوند، فعالیت چربی سوزی خود را خاموش می‌کنند. بیمار با تحریک پوستی کمتر و خطر پارگی اندام مواجه می شود.

در این روش پیکر تراشی، کانول که به هندسه پنوماتیک متصل است، از چندین سوراخ کوچک که متناسب با قطر کانول است، وارد محل مورد نظر می شود. این کانول ها می آیند و می روند و به صورت سه بعدی گردش می کنند. در این مدت امواجی با فرکانس 20 هرتز به مایع چرب داخل بافت بدن منتقل می شود و آن را به حالت مایع تبدیل کرده و ذوب می کند. این امواج ذرات چربی را به ذرات بسیار ریز تبدیل کرده و در عین حال آن ها را از بدن خارج می کنند.

حرکات سه بعدی ایجاد شده توسط کانول لیپوماتیک در بافت چربی با استفاده از امواج مادون صوت و ارتعاشات آن باعث آب شدن و از بین رفتن چربی های بدن می شود. اندازه کانولا نباید بیشتر از 4.5 میلی متر باشد. از طرفی در یک جلسه نباید بیش از 5 لیتر چربی بدن از بین برود. زیرا این عمل منجر به اختلال در همودینامیک بدن می شود. میزان چربی تولید شده توسط بدن فرد مبتلا به لیپوماتیک باید بر اساس قد، وزن و میزان چربی بدن تعیین شود.

اگر فرد نیاز به حذف چربی بیشتری از بدن خود داشته باشد، پزشک می تواند در جلسات بعدی، هر 72 ساعت یک بار، چربی بیشتری را از بدن او خارج کند. این مدت به دلیل جریان لیدوکائین در بدن است که حدود 72 ساعت طول می کشد. بسیاری از جراحان زیبایی پس از برداشتن چربی یا به اصطلاح جراحی لیپوماتیک برای کمک به بیمار از روش های دیگری مانند جراحی شکم، لیپوساکشن و لیفت بدن استفاده می کنند.

پیکر تراشی چه مزایایی دارد ؟

پیکر تراشی مانند روش های دیگر دارای مزایایی است که در ادامه با مزایای پیکر تراشی آشنا می شوید :

  • درد کم در هنگام عمل و پس از آن
  • جلوگیری از شل شدن پوست، انقباض بهتر و بیشتر پوست، در نهایت جمع شدن پوست
  • موثر، ساده، ایمن
  • کوتاه تر بودن زمان جراحی پیکرتراشی
  • امکان انقباض پوست
  • ریکاوری سریع
  • هزینه کمتر نسبت به دیگر روش ها
  • کبودی و تورم کمتر

عوارض و معایب دستگاه پیکر تراشی :

البته لیپوماتیک مانند سایر درمان های زیبایی دارای عوارض و ایراداتی است. یکی از مهم ترین عوارض پیکر تراشی بدن و لیپوماتیک کبودی و تورم در ناحیه ای است که چربی از بدن خارج می شود. این تورم و کبودی برای مدت طولانی روی بدن باقی نمی ماند. پس از چند روز، می توانید مشاهده کنید که کبودی و تورم از بدن شما محو می شود.

افرادی که لیپوماتیک انجام می دهند می توانند به سرعت فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. بنابراین افراد باید از فعالیت های سنگین خودداری کنند. مراقب باشید بعد از جراحی لیپوماتیک استفاده از گن را فراموش نکنید. از این گن می توانید به مدت 9 هفته استفاده کنید. از گن فقط برای ران، شکم، پهلو استفاده کنید.

شما نمی توانید از آن برای زانوها، باسن و سایر قسمت های بدن خود استفاده کنید. یکی از خطراتی که ممکن است بعد از لیپوماتیک با آن مواجه شوید، خطر آمبولی بیمار است. این خطر به طور قابل توجهی به مهارت و تخصص بیمار بستگی دارد. اگر پزشک شما صلاحیت بالایی داشته باشد، قطعا این اتفاق نمی افتد.

مراحل انجام پیکر تراشی

در مشاوره قبل از پیکر تراشی چه می گذرد ؟

اولین قدم برای شروع هر نوع عمل زیبایی، انتخاب یک مرکز تخصصی مناسب و قابل اعتماد است. پس از آن با یک مشاور مشورت کنید و میزان و حجم چربی اضافی در ناحیه مورد نظر بدن را بررسی کنید. در اولین جلسه پیکر تراشی، پزشک ابتدا تمام خواسته ها و انتظارات شما را بررسی می کند و بر اساس شرایط شما زمان تعیین می کند. اینکه درخواست و توقع منطقی دارید یا نه، پزشک باید در اولین جلسه تعیین کند. پس از آن، پزشک مدت جلسات مورد نیاز برای انجام این روش را مشخص می کند و نشان می دهد.

مقایسه لیپوساکشن با پیکر تراشی

لیپوساکشن یکی از قدیمی ترین روش هایی است که با استفاده از سونوگرافی برای رسیدن به اندامی ایده آل انجام می شود. این روش درمانی روز به روز رواج بیشتری پیدا می کند و در کلینیک های جراحی زیبایی انجام می شود. البته باید گفت که در روش لیپوساکشن فرد با درد بسیار شدیدی مواجه می شود.

زیرا روش تجزیه چربی بسیار دردناک است و تبدیل چربی به مایع و خروج آن از بدن می تواند دردناک باشد. هنگام استفاده از دستگاه لیپوماتیک، ممکن است درد کمتری را تجربه کنید. لیپوساکشن ریسک بالایی دارد. زیرا در این روش در اثر استفاده از انرژی مافوق صوت نه تنها چربی های اضافی بدن تجزیه می شود، بلکه به عضلات، رگ های خونی و اعصاب آسیب می رساند.

از طرفی در این روش در مقایسه با لیپوماتیک نتایج رضایت بخشی کسب نمی کنید. لیپوساکشن به طور کلی روشی ملایم است. این دستگاه اصولا از کانولا و هوای فشرده استفاده می کند و به طور خودکار 360 درجه می چرخد. این عمل باعث می شود که چربی های بدن به طور خودکار تحریک شده و از بافت ها جدا شوند.

در صورت رعایت تمامی نکات ایمنی در هنگام استفاده از این دستگاه ها، بدون خطر و با ایمنی کامل قادر به انجام لیپوماتیک هستید. از طرفی کنترل این سیستم بسیار ساده و آسان است. به همین دلیل پزشکان در حین جراحی آرامش زیادی خواهند داشت و این عمل را با دقت انجام می دهند.

پیکرتراشی با لیپولیز چگونه است ؟

این روش پیکرتراشی، از روش‌های غیر جراحی کاهش چربی موضعی بدن محسوب می‌شود. کرایولیپولیز که در آن از روش خنک‌سازی برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌شود. در نهایت بقایای سلول‌های چربی از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می‌شود. برای دستیابی به نتایج رضایت‌بخش معمولا هر ناحیه از بدن باید به مدت ۳۰ تا۶۰ دقیقه تحت دستگاه کرایولیپولیز باشد.

لیزر لیپولیز که در آن از انرژی گرمایی کنترل‌ شده لیزر برای حذف سلول‌های چربی استفاده می‌شود. سیستم لنفاوی بدن در طی حدود ۱۲ هفته پس از لیزر، سلول‌های چربی مرده را از بدن دفع می‌کند. معمولا هر ناحیه از بدن باید به مدت تقریباً ۲۵ دقیقه تحت دستگاه لیزر لیپولیز باشد. لیپولیز با فرکانس رادیویی که در آن از گرمایش کنترل‌ شده امواج فراصوت برای هدف قرار دادن و نابودی سلول‌های چربی استفاده می‌شود. معمولا هر ناحیه از بدن در هر جلسه باید به مدت یک ساعت تحت دستگاه لیپولیز با فرکانس رادیویی باشد.

لیپولیز تزریقی که از تزریق ماده دئوکسی کولیک اسید برای حذف سلول‌های چربی استفاده می‌شود. این ماده به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود و به جذب چربی‌ها کمک می‌کند. پس از تزریق آن، بدن طی هفته‌ها سلول‌های چربی مرده را به تدریج متابولیزه می‌کند. این روش برای ناحیه چانه عالی است. پزشکان معمولا انجام این روش‌ها را برای حذف چربی‌های مقاومی که با رژیم و ورزش از بین نمی‌روند؛ توصیه می‌کنند. البته نباید شاخص توده بدنی یا همان ‌BMI فرد بیش از ۳۰ باشد! اصولا فرد می‌توانید بلافاصله پس از انجام همه این روش‌ها، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

بررسی تفاوت پیکرتراشی و لیپوماتیک :

نکته منحصر به‌ فردی که در این‌ میان وجود دارد، این است که برخی از افراد به‌ اشتباه پیکرتراشی را همانند لیپوماتیک می‌دانند. در صورتی ‌که این دو مقوله با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند. لیپوماتیک یکی از روش‌های موجود در زیر مجموعه عمل پیکرتراشی شناخته می‌شود که در برخی مواقع می‌تواند برای بدن افراد کارساز و مفید باشد. در حالت کلی انجام عمل پیکر تراشی از برخی شیوه‌های غیر تهاجمی و تهاجمی تشکیل‌ شده است که هدف اصلی آن‌ها بر طرف نمودن چربی‌های اضافی در بخش‌های مختلف بدن می‌باشد. برخی از افراد تصور می‌کنند که پیکرتراشی فقط با یک روش انجام می‌گیرد، اگر که باورهای آن‌ها کاملاً نادرست است و شیوه‌های متعددی که از پیکرتراشی وجود دارد، تحت نظر یک پزشک حاذق انجام خواهد گرفت تا بتوان یک ظاهر ایده‌آل را برای افراد ایجاد کرد.

حال در ادامه به انواع تکنیک‌های پیکرتراشی خواهیم پرداخت. اما قبل ‌از آن بهتر است بدانید که درست است که امروز صحبت از پیکرتراشی همه جا به میان می‌آید، اما ممکن است برای برخی از افراد روش مناسبی نباشد. به دلیل این ‌که امکان بازگشت چربی‌ها و اضافه ‌وزن بعد از پیکرتراشی نیز همچنان وجود خواهد داشت و به ‌عنوان یک روش پایدار و مفید شناخته نمی‌شود. در صورتی‌ که پیشنهاد ما استفاده از جراحی‌های چاقی به عنوان روش بسیار کاربردی و مناسبی به ‌جای استفاده از انواع پیکرتراشی می‌باشد و بدون بازگشت می‌تواند امکان برطرف نمودن اضافه‌وزن و چاقی‌ها را برای افراد به وجود بیاورد.

مقایسه لیپوساکشن با پیکر تراشی

کلام آخر

قبل از انجام این روش درباره مراحل انجام پیکر ترای تحقیق کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین دکتر پیکر تراشی در زعفرانیه را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *