بیشتر شدن سن یکی از عواملی است که باعث افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک گردن می شود. بسیاری از افراد جراحی لیفت گردن را برای بهتر شدن این ظاهر ناخوشایند انتخاب می کنند. لیفت گردن یکی از رایج ترین درمان های زیبایی است که توسط جراحان مجرب ایرانی انجام می شود. لیفت گردن یک جراحی پلاستیک زیبا است که با از بین بردن پوست و چربی اضافی ناحیه گردن را جوان می کند و نتیجه آن پوستی صاف و سفت برای گردن است.

لیفت گردن چیست؟

لیفت گردن نوعی جراحی پلاستیک گردن است که با هدف اصلاح تغییرات ناشی از بیشتر شدن سن در گردن و پیامدهای کم شدن وزن برای بهتر شدن کانتور و بازگرداندن زیبایی این ناحیه از صورت انجام می شود. این روش را می توان به عنوان یک روش مستقل یا در ترکیب با انواع دیگر روش های جوان سازی صورت، از جمله لیفت صورت، انجام داد.

لیفت گردن چیست ؟

دلیل افتادگی و پیری پوست گردن

به طور کلی سه عامل اصلی وجود دارد که با بیشتر شدن سن باعث تغییر در ظاهر گردن می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

انباشتگی چربی 

چربی می تواند زیر چانه و جلوی گردن جمع شود. این تجمع چربی همیشه به دلیل بیشتر شدن وزن نیست، بلکه بخشی از روش توزیع مجدد چربی بدن است که به طور طبیعی با بیشتر شدن سن اتفاق می افتد. این روش می تواند باعث پر شدن گردن از چربی و تغییر شکل آن شود.

شل شدن عضلات 

در گردن ما یک عضله صاف و بزرگ به نام عضله پلاتیسما وجود دارد که وظیفه حفظ شکل گردن و زاویه آن را بر عهده دارد. این عضله مانند سایر بافت های بدن ما با بیشتر شدن سن شل می شود و استحکام خود را از دست می دهد. می توان لبه های این عضله را از هم جدا کرد و به سمت مرکز آن متمایل کرد که منجر به ظاهر شدن خطوط نواری آشکار در گردن افراد مسن می شود.

شل شدن پوست 

با افزایش سن، پوست کل بدن ما، از جمله پوست گردن، قدرت و انعطاف خود را از دست می دهد. شل شدن پوست گردن می تواند باعث افتادگی و آویزان شدن آن شود و گردن را کهنه و فرسوده نشان دهد.

از چه سنی می توان لیفت گردن انجام داد؟ 

این نوع عمل زیبایی در بین خانم ها محبوبیت بیشتری دارد. زیرا زنانی هستند که با بیشتر شدن  سن عقل خود را از دست می دهند و جوانی خود را از دست می دهند و برای حفظ جذابیت و جوانی خود به سراغ هر عمل زیبایی می روند. این نوع عمل که به لیفت چانه نیز معروف است در بین خانم های جوان طرفداران زیادی دارد. بسته به تشخیص پزشک، شما توانایی انجام این عمل های زیبایی را برای 30 تا 70 سال بدون ترس از دست دادن جذابیت خود دارید.

کاندیدای مناسب لیفت گردن 

لیفت گردن در صورتی انجام می شود که پوست گردن چروکیده و افتاده باشد یا در صورت دو چانه، از بین رفتن خطوط گردن بدون کشیدن چانه یا رسوب چربی در ناحیه گردن صورت می گیرد. این نوع لیفت صورت قبل از 50 سالگی توصیه نمی شود. این جراحی برای افرادی که غبغب دارند و کانتور صورت و گردن آن ها متورم است، افرادی که پوست شل، افتاده و کشیده دارند، رول ها و چین های چربی روی گردن و چانه آن ها زیاد است، افرادی که لکه و شیار های عمیق در گوشه های دهان دارند مناسب هستند.

لیفت گردن نتیجه زیبایی شناختی بسیار خوبی دارد و به فرد اجازه می دهد تا از شر آشکارترین علائم پیری خلاص شود. این روش همیشه نه تنها گردن، بلکه قسمت پایینی صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. می توان آن را با لیفت صورت SMAS ترکیب کرد تا به یک اثر جوان سازی پیچیده دست یابد.

چه زمانی باید به سراغ لیفت گردن رفت 

افراد زیادی هستند که فکر می کنند وقتی به 30 سالگی می رسند باید گردن خود را جراحی کنند. اما این باور کاملا اشتباه است زیرا این عمل ربطی به سن شما ندارد و پزشک فقط در صورت لزوم عمل را برای شما انجام می دهد. با بیشتر شدن سن پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و در چانه یا گردن افتادگی ایجاد می شود. در این شرایط عمل لیفت گردن بسیار کمک کننده خواهد بود.

کسانی که به دلیل اضافه وزن چربی اضافی روی چانه و گردن خود دارند، موارد مناسبی برای این جراحی هستند. افرادی که قصد انجام این اعمال را دارند باید از سلامت کامل پزشکی برخوردار باشند زیرا امکان دارد در حین جراحی با مشکل مواجه شوند. تمام این موارد بستگی به تشخیص و نظر پزشک دارد و در غیر این صورت نباید اصرار به انجام این گونه اقدامات زیبایی داشته باشید. به هر حال هر عملی عوارض خاص خود را دارد و این مشکل در مورد لیفت چانه دور از انتظار نیست.

دلیل افتادگی و پیری پوست گردن

انواع روش های لیفت گردن

لیفت گردن با روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه با انواع روش های لیفت گردن آشنا می شوید :

روش لیفت گردن بدون اثر زخم 

در روش لیفت گردن بدون اسکار، پوست ناحیه گردن با لیپوساکشن کشیده می شود تا چربی اضافی گردن برداشته شود. این روش دوباره رشد کلاژن ها را تحریک می کند. هنگامی که پوست شل برداشته می شود، رشد کلاژن به پوست کمک می کند تا به عضلات زیرین بچسبد.

روش تجزیه چربی با لیزر 

در این روش کشیدن پوست گردن از میله استفاده می شود. میله به زیر پوست رفته و گرما تولید می کند و در صورت نیاز چربی اضافی را از بین می برد. گرمای تولید شده کلاژن پوست را منقبض می کند و شرایط خوبی را برای همبستگی بهتر پوست سفت با عضلات زیرین و لیفت گردن ایجاد می کند.

روش تزریق بوتاکس 

با استفاده از تزریق بوتاکس و ژل های پوستی می توان پوست شل دور گردن را سفت کرد. به دلیل بالا رفتن سن، برخی از افراد دچار غبغب می شوند، با استفاده از این روش می توان ظاهر غبغب را اصلاح کرد و در صورتی که حجم این ناحیه از بین رفته باشد، با کمک این روش می توان حجم از دست رفته را جبران کرد.

تزریق کایبلا 

کایبلا، یک روش جدید و کمتر تهاجمی است که جایگزین خوبی برای لیپوساکشن در نظر گرفته می شود. اگر بیشتر شدن حجم گردن ناشی از تجمع چربی باشد، این روش درمانی به شما کمک می کند. همه افراد بالای 18 سال می توانند از درمان کایبلا بهره مند شوند. تزریق کایبلا به طور موثر چربی های اضافی زیر چانه را از بین می برد. در مقایسه با روش هایی مانند لیپوساکشن یا لیفت گردن، مدت اقامت در بیمارستان به حداقل ممکن کم می شود. به لطف این روش، حجم زیر چانه شما اصلاح می شود.

هزینه لیفت گردن در زعفرانیه چقدر است ؟

لیفت گردن مانند همه جراحی های زیبایی جنبه درمانی ندارد. بنابراین مسئولان بیمه برای این کار هزینه ای در نظر نخواهند گرفت و بیمار باید تمام هزینه های مربوط به عمل را متقبل شود. هزینه های جراحی امکان دارد بسته به آناتومی و شرایط بیمار، بیمارستان یا مرکز جراحی انتخاب شده، تجربه و سطح مهارت جراح متخصص، لوازم و تجهیزات مربوط به درمان، تعداد معاینات مورد نیاز متفاوت باشد.

مزایای لیفت گردن 

این عمل زیبایی به روشی بسیار طبیعی انجام می شود و هیچکس جز شما متوجه این عمل نمی شود. بهبودی پس از عمل بسیار سریع است و شما می توانید فعالیت های روزانه خود را پس از 1 تا 3 هفته از سر بگیرید. با این روش زیبایی می توانید ظاهر جوان خود را بازیابید و از دیدن گردن باریک و جوان خود در آینه لذت ببرید.

عمل‌های زیبایی که برای حفظ جوانی انجام می‌شوند می‌توانند عوارض داشته باشند، اما بر خلاف سایر روش‌ها، جراحی لیفت گردن عوارض بسیار کمی خواهد داشت. بعد از جراحی نیازی نیست گردن خود را بپوشانید و نگران آسیب های آن باشید. چون جای بریدگی هایش مشخص نمی شود و بعد از مدتی کاملا محو می شود.

انواع روش های لیفت گردن

قبل از جراحی لیفت گردن چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

اولین قدم برای انجام لیفت گردن مراجعه به جراح است. می توانید با مراجعه به مرکز زیبایی و یا از طریق تماس گرفتن وقت بگیرید. در طول مشاوره، جراح نظر سنجی انجام می دهد و گردن بیمار را برای ارزیابی معیارهایی مانند زاویه گردن و چانه، وضعیت پوست، اندازه غدد بزاقی، وجود بافت چربی اضافی، ناحیه سازی نقص های برجسته بررسی می کنند.

در صورت مثبت بودن نتایج معاینه، مشاوره دوم ضروری است که در طی آن پزشک تاریخ عمل را تعیین می کند. توصیه خاصی در دوره قبل از عمل وجود ندارد، به جز قطع مصرف الکل و داروهایی که بر سرعت گردش خون تاثیر می گذارند. در روزی که لیفت گردن انجام می شود، بیمار باید از خوردن و نوشیدن مایعات خودداری کند.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

  • در مواردی که چین های زیادی در ناحیه کشاله ران وجود دارد، با تشخیص پزشک از روش های درمانی تکمیلی استفاده می شود و یا در انجام لیفت با نخ بیش از یک بار انجام می شود.
  • برای از بین بردن و کاهش کبودی یا تورم از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
  • خود را زیاد در معرض نور خورشید قرار ندهید.
  • از پمادهای تجویز شده توسط پزشک به طور منظم و به موقع استفاده کنید تا جای زخم و بریدگی به سرعت از بین برود.
  • به آنچه می پوشید توجه کنید. اگر لباس‌هایتان به ناحیه گردن یا درزها فشار می‌آورد، آن‌ها را برای مدتی کنار بگذارید و از پوشیدن آن‌ها خودداری کنید.
  • سعی کنید وزن خود را ثابت نگه دارید تا وزن اضافی چربی زیر گردن شما جمع نشود.
  •  از غذاهایی استفاده کنید که نرم یا آبکی هستند و نیازی به جویدن زیاد ندارند.
  • سعی کنید برای مدت معینی که پزشک تعیین می کند گردن خود را نچرخانید و خم نکنید تا عوارض و تورم ایجاد نکنید.

دوره نقاهت و بهبودی لیفت گردن چقدر است ؟

دوره توانبخشی آسان و کاملا بدون درد است. در اکثر افراد، در محل جراحی کبودی وجود ندارد و تورم آن بسیار کم است. اما در برخی بیماران امکان دارد تورم و کبودی خفیفی وجود داشته باشد. در هر صورت، تمام کبودی‌ها و تورم‌های پس از لیفت گردن طی 7 تا 10 روز از بین می‌روند و بخیه‌ها بعد از 2 هفته به سختی قابل مشاهده هستند. پس از 6 هفته، ردیابی کار جراح غیرممکن خواهد بود.

در این دوره رعایت تمام دستورات جراح و مراقبت از بخیه ها بسیار مهم است تا نامرئی شوند. بیماران به طور متوسط ​​یک تا دو روز پس از جراحی برای پیگیری بعد از عمل در بیمارستان می مانند تا در صورت درد شدید یا عوارضی مانند خونریزی یا عفونت به سرعت از آن ها مراقبت شود. می توانید در روز سوم یا چهارم بعد از عمل موهای خود را بشویید.

بخیه ها پس از لیفت گردن در مراحلی برداشته می شوند. معمولاً در روز دوم و سپس در روز هفتم بسته به ویژگی ها و شرایط فردی، امکان تغییر وجود دارد. برای 2-3 هفته لازم است از یک باند الاستیک مخصوص استفاده شود که تورم را تسکین می دهد و بهترین شرایط را برای بازگرداندن خطوط صحیح گردن ایجاد می کند. حدود یک ماه نمی توانید ورزش کنید، وزنه بردارید، استخر یا ساحل بروید. در طول مشاوره، توصیه های دقیق توسط جراح ارائه می شود.

عوارض جراحی لیفت گردن 

تورم و کبودی از عوارض شایع لیفت گردن هستند. درد در محل زخم که با مسکن های تجویزی کنترل می شود. امکان دارد در ناحیه گردن و چانه دچار بی حسی شوید که در عرض 2 تا 4 هفته از بین می رود. ممکن است عدم تقارن در پوست گردن وجود داشته باشد، به احتمال زیاد پس از کم شدن تورم برطرف می شود، اما اگر اصلاح نشود، ممکن است نیاز به انجام جراحی دوم داشته باشید. جدی ترین عوارض این جراحی عفونت است. پس از جراحی، داروهای مناسب برای جلوگیری از عفونت به شما داده می شود، اما در صورت عدم مصرف دارو و مشاهده علائم تب، التهاب و چرک در زخم، باید به پزشک اطلاع دهید.

نتایج بعد از جراحی لیفت گردن 

هنگامی که می خواهید نتایج لیفت گردن را ارزیابی کنید، به یاد داشته باشید که چند هفته تا چند ماه طول می کشد تا التهاب برطرف شود. حداقل شش ماه طول می کشد تا بخیه ها به طور کامل بهتر شود. سبک زندگی سالم و استفاده از کرم های ضد آفتاب با ماندگاری طولانی، نتایج جوان سازی پوست را پایدارتر می کند.

هنگامی که تورم و کبودی در اثر جراحی فروکش کرد، بهبودهای حاصل از جراحی لیفت گردن قابل دیده می شود. نتایج نهایی ظاهر جوانی شما را به طور کامل باز نمی‌گرداند، اما به افزایش اعتماد به نفس شما کمک زیادی می‌کند.

نتایج مثبتی از جراحی لیفت گردن انتظار می رود، اما هیچ تضمینی برای دستیابی به این هدف وجود ندارد. در برخی موارد نمی توان با انجام یک عمل جراحی به نتیجه مطلوب رسید. انجام جراحی های اضافی دور از ذهن نیست. اجرای توصیه های جراح پلاستیک پیش نیاز موفقیت جراحی است.

تا زمان بهبودی کامل، به ناحیه تحت عمل فشار، سایش، خراش و حرکت بیش از حد خودداری کنید. از پوشیدن لباس هایی با یقه های تنگ که بالای سر می آیند خودداری کنید. جراح شما دستورالعمل های خاصی را برای مراقبت از خود در طول بهبودی به شما می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت گردن

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید درباره انواع روش های لیفت گردن گفت و گو کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. سعی کنید بهترین دکتر لیفت گردن در زعفرانیه را انتخاب کنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله انواع روش های لیفت گردن همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 2

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *