شاید برای شما سوال باشد که لیفت صورت چیست ؟ با بیشتر شدن سن و به دلیل کم شدن قدرت عضلانی و روش کلاژن سازی، پوست صورت قدرت و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. نتیجه این مشکل به وجود آمدن چین و چروک های بزرگ روی صورت است. روش های مختلفی برای از بین بردن علائم پیری از صورت وجود دارد که همه آن ها غیر دائمی و موقتی هستند. لیفت صورت راهی برای جوان سازی صورت است. در ادامه برای آشنا شدن با لیفت صورت با ما همراه باشید.

لیفت صورت چیست ؟

لیفت صورت یا ریتیدکتومی عملی است که با هدف بهتر شدن وضعیت پوست صورت و جوان سازی دائمی آن انجام می شود. لیفت صورت را می توان با روش های جراحی یا غیر جراحی انجام داد و هر کدام از این روش ها انواع مختلفی دارند.

افرادی که به دلایل مختلف طراوت و شادابی پوست صورت خود را از دست دادند، می توانند با بهره مندی از مزایای لیفت صورت، حس خوب داشتن پوستی زیبا را دوباره تجربه کنند.

پوست صورت اولین قسمتی از بدن است که علائم پیری روی آن تاثیر می گذارد. بسیاری از افراد مسن به لیفت صورت با جراحی یا روش های غیرتهاجمی فکر می کنند. لیفت صورت می تواند به دو روش جراحی و غیر جراحی انجام شود.

لیفت صورت چیست ؟

دلیل افتادگی پوست صورت :

به وجود آمدن پیری پوست و درگیر شدن فرد در مشکلات مربوط به آن یک مشکل طبیعی است. چین و چروک و افتادگی پوست صورت امکان دارد به دلایل مختلفی ایجاد شود. مهم ترین عوامل موثر در بروز این مشکلات، سن، سیگار و مشروبات الکلی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است. عوارض پوستی که گفته شد قابل درمان است.

وقتی صحبت از درمان افتادگی پوست و چین و چروک های صورت می شود، می توانید با استفاده از روش های کشیدن پوست صورت، این مشکل را تا حد امکان کم کنید و حتی آن را درمان کنید. جراح لیفت صورت برای انجام این عمل، عضلات زیر پوست صورت را بالا می کشد و پوست صورت را سفت می کند تا به غیر از جوان سازی ساختار صورت، فرم آن را زیبا کند. سپس چربی اضافی پوست را که صورت را پیر و خسته می کند، از بین می برد.

چه افرادی برای لیفت صورت مناسب هستند ؟

کاندیدای مناسب برای لیفت صورت افرادی هستند که دارای چین و چروک زیاد و افتادگی پوست هستند. همه این مواد نشانه پیری هستند. ریزش ابرو با انجام این جراحی حل نمی شود و افرادی که با این مشکل مواجه هستند نمی توانند با جراحی لیفت صورت مشکل خود را حل کنند. چنین افرادی باید جراحی لیفت ابرو را انجام دهند و مزایای مختلف آن را تجربه کنند.

بهترین کاندیدا برای جراحی لیفت صورت افرادی هستند که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستند و در حال حاضر هیچ بیماری فعالی ندارند و یا سابقه بیماری های خطرناکی ندارند. این یک تصور اشتباه است که افراد مسن نمی توانند لیفت صورت انجام دهند. در حالی که بیشترین تعداد داوطلبان برای انجام این روش را می توان افراد بالای چهل سال در نظر گرفت.

زیرا در سنین بالا است که اثرات دقیق پیری آشکار می شود و فرد برای بهتر شدن ظاهر صورت خود قدم برمی دارد. اگر حالت ارتجاعی پوست شما خوب باشد و ساختار صورت شما استخوانی و سفت باشد، نتیجه بهتری از عمل لیفت صورت به دست می آید. کسانی که پوست وسط یا اطراف صورتشان شل و آویزان است.

افرادی که چربی صورتشان به سمت پایین کشیده شده و صورتشان بسیار خسته و پیر به نظر می رسد. هنگامی که چین و چروک های اطراف دهان به چانه رسیده یا چین و چروک ها از بینی تا دهان کشیده شدند. افرادی که انتظارات معقولی از جراحی لیفت صورت دارند و در جلسه مشاوره با جراح تمام انتظارات خود را بالا می برند.

افراد سیگاری نباید سه ماه قبل از جراحی سیگار بکشند. در صورت ابتلا به دیابت یا فشار خون باید با پزشک خود مشورت کنید و اگر جراحی برای شما خطر بالایی ندارد، عمل جراحی لیفت صورت توسط جراح انجام می شود.

چگونگی انجام جراحی لیفت صورت

داروهای بیهوشی وارد بدن شما می شود و بسته به صورت شما روشی توسط جراح انتخاب می شود. شکل و وسعت لیفت صورت بستگی به محل و میزان شلی و افتادگی پوست دارد. این جراحی را می توان مانند یک جراحی کلاسیک انجام داد. لیفت صورت این جراحی کامل است و نیاز به برش های طولانی تر یا یک عمل کوچک دارد.

در مورد روش های کلاسیک لیفت صورت، قسمت میانی صورت ما به روش برش مرسدس برش داده می شود که از خط رویش مو شروع شده و به قسمت بیرون زده گوش می رسد و سپس به سمت صورت تبدیل می شود. در افرادی که عضلات گردن شل شده دارند، نیاز به انتر داریم که نیاز به استفاده از برش زیر چانه دارد.

مردم فکر می‌کنند که لیفت صورت به معنای باز کردن پوست، شل شدن پوست و کشیدن پوست است. اگر این کار به تنهایی انجام شود ماندگاری کمی دارد و برای داشتن کشش موثرتر، جراح باید پوست را به سمت بالا بکشد تا افتادگی پیدا کند. بسیاری از افرادی که در گذشته با آن ها این گونه رفتار شده است، آن را غیر طبیعی و زشت می دانند.

برای حل همه این مشکلات، متخصصان در زمینه پلاستیک روش های دو لایه را توصیه می کنند. زیرا پوست به تنهایی با بیشتر شدن سن شل نمی شود. برعکس، غلاف عضلانی، ماهیچه ها، بافت های نرم و عناصر خط کمر صورت دچار افتادگی می شوند.

برای طبیعی بودن ظاهر باید غلاف ماهیچه ها را به سمت بالا کشید. به غیر از ماندگاری جراحی با این کار بیشتر می شود. این یک روش استاندارد لیفت صورت باز است که 3 ساعت طول می کشد. به این ترتیب بیمار در مدت 10 روز می تواند به سر کار و زندگی خود بازگردد. جراحی لیفت صورت مراحلی دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

بیهوشی :

برای انجام جراحی لیفت صورت، ابتدا توسط متخصص تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید. روش بیهوشی انتخاب شده در این جراحی به شرایط بیمار و صلاحدید متخصص بیهوشی بستگی دارد. پس از بیهوشی، بسته به میزان لیفت صورت و میزان شل شدن و شل شدن پوست، برش هایی توسط جراح روی صورت ایجاد می شود.

ایجاد برش مناسب برای کشیدن پوست :

لیفت صورت به دو صورت کلاسیک و مینی لیفت انجام می شود. آنچه این دو روش را از یکدیگر متمایز می کند، تعداد برش هایی است که در اطراف صورت ایجاد می شود تا حالت چهره در طول هر یک از این روش ها بیشتر شود. زمانی که از روش مینی لیفت صورت استفاده می شود، می توان متوجه شد که میزان افتادگی و شلی پوست شدید نیست. در این روش از برش های کوچکتری نسبت به لیفت صورت کلاسیک استفاده می شود. به طوری که برش از شقیقه شروع می شود و تا پایین گوش یا کمی پشت لاله گوش کشیده می شود و ادامه نمی یابد.

بخیه زدن برش ها :

در مرحله پایانی لیفت صورت از بخیه های قابل جذب و غیر قابل جذب برای بستن برش ها استفاده می شود. انتخاب نوع بخیه با تشخیص جراح لیفت صورت انجام می شود و به عوامل مختلفی مانند نوع پوست و نوع برش های ایجاد شده بستگی دارد.

چگونگی انجام جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت چه روش هایی دارد ؟

روش های مختلفی برای لیفت صورت وجود دارد که می توانید بسته به نیاز و خواسته خود یکی از آن ها را انتخاب کنید. روش های لیفت صورت به دو صورت دائمی و موقت انجام می شود. در روش دائمی لیفت پوست صورت در اتاق های عمل انجام می شود و هزینه آن بیشتر از لیفت موقت صورت می باشد. در روش موقت تغییرات مانند روش دائمی اتفاق می افتد. تنها تفاوت لیفت موقت صورت با لیفت دائمی، مدت زمان کوتاه و پر کردن سالانه آن است. در ادامه با روش های لیفت صورت آشنا می شوید :

لیفت صورت با نخ :

در این روش نخی از سطح پوست می گذرد و چندین گره در قسمت های مخالف پوست ایجاد می شود و با کشیده شدن نخ و سفت شدن گره ها، پوست به سمت بالا کشیده می شود. این روش بیشتر برای لیفت ابرو و گاهی برای لیفت بینی استفاده می شود. لیفت صورت با نخ با اینکه طرفداران زیادی دارد اما برخی به دلیل باز شدن ناگهانی گره ها و مشکلات پوستی از این کار راضی نیستند. برای انجام لیفت صورت با نخ با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

لیفت صورت به روش هایفوتراپی :

در این روش که با استفاده از امواج صوتی پرانرژی انجام می شود لیفت پوست صورت و گردن به صورت طبیعی انجام می شود. دستگاه لیفت صورت با هایفو بدون درد بوده و نیازی به بیهوشی ندارد و پس از انجام لیفت صورت بدون هیچ مراقبتی می توانید کارهای روزانه خود را انجام دهید. استفاده از هایفوتراپی برای لیفت صورت بین 1 تا 3 سال طول می کشد و پس از آن باید دوباره لیفت صورت خود را شارژ کنید.

لیفت صورت با تزریق بوتاکس :

تزریق بوتاکس را می توان یکی از قدیمی ترین و پرفروش ترین روش های لیفت صورت دانست. در این روش بوتولینوم به قسمت های مختلف پوست شما تزریق می شود و از ایجاد چین و چروک در قسمت های مختلف پوست جلوگیری می کند. لیفت صورت بوتاکس به کسانی پیشنهاد می شود که می خواهند از ایجاد چین و چروک در پوست خود جلوگیری کنند یا در مرحله اولیه پیری پوست هستند. استفاده از بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های عمیق و قدیمی توصیه نمی شود.

جراحی لیفت صورت :

انجام لیفت صورت یک روش طولانی مدت و تهاجمی برای جوان سازی پوست و صورت است. در این روش که در اتاق عمل انجام می شود، بیمار کاملا بیهوش شده و سپس جراحی انجام می شود. در حین عمل لیفت صورت، پزشک چربی اضافی نواحی افتادگی و چروکیده پوست را برمی دارد و پوست صورت و گردن را می کشد و باعث از بین رفتن چین و چروک و شادابی و جوانی پوست می شود.

اثرات لیفت صورت بین 10-15 سال روی پوست باقی می ماند و در صورت رعایت و مراقبت از پوست، لیفت صورت برای همیشه روی پوست شما می ماند. استفاده از روش لیفتینگ پوست صورت برای افرادی که بین 50 تا 65 سال سن دارند و دارای چین و چروک عمیق هستند پیشنهاد می شود. تزریق بوتاکس را می توان یکی از قدیمی ترین و پرفروش ترین روش های لیفت صورت دانست.

کربوکسی تراپی :

ماده اصلی مورد استفاده در این روش دی اکسید کربن است. تجمع این گاز در قسمتی از بدن این پیام را به مغز مخابره می کند که اکسیژن این ناحیه کم است و نیاز به خون رسانی بیشتر است. در نتیجه، مغز به قلب دستور می دهد تا خون بیشتری به آن بدهد. این مشکل باعث تسریع روند ترمیم سلولی پوست و بهتر شدن وضعیت آن می شود.

در کربوکسی تراپی، پزشک دوز مشخصی از دی اکسید کربن را به ناحیه مورد نظر تزریق می کند و در نهایت، این روش باعث ترمیم ناحیه تحت درمان و رفع مشکل می شود. در مقایسه با سایر روش های لیفت صورت، کربوکسی تراپی به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارد. بسته به میزان آسیب و تشخیص پزشک، تعداد جلسات درمانی بین 4 تا 8 جلسه متغیر است. فاصله بین این جلسات 2-4 هفته و مدت این روش 4-6 ماه است.

نتایج جراحی لیفت صورت چگونه است ؟

با انجام این جراحی از شر افتادگی پوست صورت خود خلاص می شوید و کل قسمت میانی و تحتانی صورت و گردن بازسازی می شود. عضلات ضعیف صورت در این جراحی ترمیم می شوند و یا با حرکت دادن آن ها سفت می شوند و صورت حالت جوان تری به خود می گیرد.

پوست جمع شده و چربی‌های افتاده که همگی از صورت و گردن به پایین کشیده می‌شوند، در طی جراحی لیفت صورت برداشته می‌شوند، اگرچه برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل می‌توان همزمان از جراحی لیفت گردن یا لیپوساکشن استفاده کرد. نتیجه این جراحی می تواند بیش از ده سال دوام بیاورد پس بهتر است از پوست خود مراقبت کنید.

دوره نقاهت لیفت صورت

نیاز است یک هفته استراحت مطلق داشته باشید و بعد از یک هفته بتوانید به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید، اما بهتر است مراقب باشید و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و به طور منظم از داروهای خود استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

عوارض لیفت صورت چیست ؟

لیفت صورت مانند روش های دیگر دارای عوارضی است که بعد از مدتی از بین می رود و می توان آن ها را درمان کرد. عوارض لیفت صورت عبارتند از :

هماتوم یا خون مردگی :

یکی از عوارض جراحی لیفت صورت خونریزی بعد از جراحی است که بیشتر در افراد مبتلا به فشار خون بالا یا اختلالات لخته شدن خون به دلیل مصرف داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد انعقاد دیده می شود. هماتوم را می توان با برداشتن لخته خون درمان کرد. موارد خفیف هماتوم امکان دارد به هیچ وجه نیاز به درمان نداشته باشد و لخته خون خود به خود جذب شود.

برای جلوگیری از ایجاد هماتوم لازم است تحت نظر پزشک مصرف داروهای رقیق کننده خون قطع شود و از 2 هفته قبل از مداخله از مصرف داروهای گیاهی، دمنوش های گیاهی و رقیق کننده های خون خودداری شود زیرا برخی از آن ها خواصی مشابه آسپرین دارند و حتی در روز جراحی مصرف کنید. اگر فشار خون بالا ندارید، اما سابقه فشار خون بالا در بستگان خود دارید، بهتر است به مدت یک هفته قبل از عمل هر روز فشار خون خود را چک کنید تا از نشتی مطمئن شوید.

درد :

مانند هر جراحی دیگری، امکان دارد بعد از جراحی لیفت صورت دچار درد صورت شوید که برای افراد درد قابل تحملی است. این یک مشکل طبیعی است و جای نگرانی نیست و در اکثر افراد این درد با مصرف مسکن تسکین می یابد و بعد از 3 روز شاهد کم شدن درد هستید. درد شدید بعد از جراحی لیفت صورت به هیچ وجه طبیعی نیست و در صورت مشاهده چنین وضعیتی باید سریعا به پزشک یا تیم پزشکی اطلاع دهید.

بی حسی پوست صورت :

به دلیل تورم صورت، امکان دارد در صورت خود بی حسی را تجربه کنید. این بی حسی پوست باعث می شود که در حین جراحی لیفت صورت درد زیادی ندارید و نیازی به مصرف مسکن ندارید. با کم شدن تورم، بی حسی صورت خود به خود برطرف می شود.

دوره نقاهت لیفت صورت

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین دکتر لیفت صورت در زعفرانیه را انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. مراقبت ها و دستورات را به خوبی انجام دهید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 2

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *