باز ماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

پس از هر جراحی زیبایی، احتمال بروز برخی از عوارض دور از انتظار نیست. در عمل بلفاروپلاستی که از آن به جراحی پلک نیز یاد می‌شود، همین قاعده صدق می‌کند. بازماندن چشم، یکی از عوارض احتمالی پس از جراحی بلفاروپلاستی است که ممکن است تعداد کمی از بیماران با آن مواجه شوند. البته این مشکل موقتی است و در عرض چند روز به طور کامل برطرف می‌شود. این عارضه به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. در این نوشتار ضمن معرفی این دلایل، راه‌های پیشگیری و درمان آن را برای شما شرح خواهیم داد.

عمل بلفاروپلاستی

هر چه سن بالاتر می‌رود، چین و چروک پوست نیز بیشتر می‌شود. یکی از قسمت‌های مهم بدن که بیشتر در معرض این چین و چروک  قرار می‌گیرد، پوست نازک زیر چشم است. بنابراین، طبیعی است که به مرور زمان شل و افتاده شود، عضلات پلک‌ها ضعیف و تجمع چربی اطراف آن‌ها دیده شود. همه این عوامل در کنار هم باعث می‌شوند تا افتادگی پلک به وجود بیاید؛ عارضه‌ای که نه تنها ظاهر ناخوشایندی از چهره فرد به نمایش می‌گذارد، بلکه در برخی موارد، میدان دید او را هم محدود می‌کند.

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، یکی از روش‌های رفع تمامی این مشکلات است. طی این عمل، جراح سعی می‌کند تا میزانی از چربی اضافی که مسبب بروز برخی از این مشکلات است را بردارد و عضلات پلک را تقویت کند. با این کار، بینایی فرد افزایش پیدا می‌کند، علاوه بر آن، زیبایی چهره و چشمانی جوان و شاداب را نیز به او هدیه می‌دهد.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

معمولاً بعد از ساعات ابتدایی عمل بلفاروپلاستی، برخی عوارض جانبی را شاهد هستیم که ممکن است به ندرت در بیماران دیده شود. لازم نیست نگران باشید! چرا که این عوارض موقتی و گذرا هستند و در همان چند روز اول بعد از عمل با مصرف برخی از داروها بهبود پیدا می‌کنند.

یکی از عوارض شایع و البته موقتی بعد از عمل بلفاروپلاستی، این است که فرد نمی‌تواند پلک خود را به طور کامل ببندد. پزشک برای رفع این مشکل، قطره یا داروهایی را تجویز می‌کند تا از خشکی چشم که از عوارض نادر بازماندن پلک است، جلوگیری به عمل آورد.

اگر دوست دارید روند بهبودی هر چه سریعتر طی شود، لازم است تا مرتباً چشم را با قطره‌، مرطوب‌کننده یا پمادهایی که پزشک در اختیار شما قرار می‌دهد، مرطوب نگه دارید. راهکار دیگر این است که به هنگام خواب، از چشم‌بند‌های استاندارد استفاده کنید تا رطوبت از دست‌رفته دوباره به چشم بازگردد. ماساژ پلک و استفاده از اشک مصنوعی نیز در این راه کارساز خواهد بود. عمل بلفاروپلاستی، عوارض دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خشکی چشم
 • ریزش اشک از چشم
 • سوزش و خارش چشم
 • ناهنجاری‌های اسکار
 • نامتقارن‌بودن پلک‌ها
 • وجود جوش در محل زخم
 • حذف بیش از حد چربی از گوشه پلک
 • مشکل در بستن پلک‌ها
 • دوبینی یا تاری چشم
 • جداشدن زخم
 • هماتوم سطحی
 • عفونت
 • آسیب به شبکیه چشم
 • اکتروپیون
عوارض عمل بلفاروپلاستی

علائم باز ماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

تا به این جای مطلب با عمل بلفاروپلاستی و یکی از مهمترین عوارض آن که بازماندن چشم بود، صحبت کردیم. در این بخش قصد داریم به معرفی علائم این عارضه و این که چگونه می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد، بپردازیم. علائمی که به دنبال بازماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی خود را نشان می‌دهند، عبارتند از:

 • خشکی چشم: این عارضه به دلیل عدم توانایی پلک‌ها در بستن به وجود می‌آید و غالباً با سوزش، خارش و تاری دید همراه است.
 • قرمزشدن چشم: قرمزی چشم، عامل دیگری است که بر اثر بازماندن پلک‌ها اتفاق می‌افتد. این عارضه معلول خشکی، التهاب و یا عفونت چشم است.
 • حساسیت شدید به نور: بازماندن بیش از حد چشم‌ها، می‌تواند باعث بروز حساسیت چشم‌ها به نور مستقیم شوند.
 • درد و تورم: درد و تورمی که بعد از عمل به سراغ بیمار می‌آید، اغلب طبیعی است. اما در صورت طولانی‌بودن، باید سریعاً‌ به پزشک اطلاع داد.
 • مشکلات بینایی: بازماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی، همچنین می‌تواند سبب بروز مشکلات بینایی از قبیل تاری دید یا دوبینی در فرد بیمار شود.  

علل باز ماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی ( باز ماندن دائمی و موقت چشم)

اولین دلیل عمده‌ای که سبب می‌شود چشم‌‌ها بعد از عمل بلفاروپلاستی باز بمانند، عمل پزشک متخصص برای برداشتن مقداری از بافت یا چربی پلک‌ها است. این کار نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد. در صورتی که پزشک، بیش از مقدار نیاز، چربی پلک را حذف کند، احتمال بازماندن پلک قطعی است.

علاوه بر آن، ممکن است در حین عمل بلفاروپلاستی به دلایلی از جمله خطاهای جراحی یا از همه مهمتر، مهارت ناکافی پزشک به گوشه‌ای از عضلات یا اعصاب فرد بیمار آسیب وارد شود. در این صورت احتمال بازماندن پلک بعد از عمل، دور از انتظار نخواهد بود. به این موارد، اثر برخی از داروهای بیهوشی را نیز باید اضافه کرد که سبب بازماندن موقت چشم می‌شوند.

همگی این عوامل در کنار تورم و التهابی که در روزهای ابتدایی بعد از عمل سراغ بیمار می‌آیند، از دلایل گوناگون بازماندن چشم هستند که بدون خطر هستند و با گذشت زمان به طور کامل رفع می‌شوند.

گاهی اوقات، بعد از عمل بلفاروپلاستی، چشم تا مدت‌ زیادی باز می‌ماند و موجبات ناراحتی برای بیمار به وجود می‌آورد. این مشکل بیشتر دامنگیر افرادی می‌شود که با بیماری‌های عصبی همچون بل دست‌وپنجه نرم می‌کنند، به عضلات مهم یا تاندون‌های پلک آن‌‌ها، آسیب وارد شده و یا از عفونت و خونریزی چشم بعد از عمل رنج می‌برند.

درمان باز ماندن دائمی چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

در مواردی که بازماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی ادامه‌دار می‌شود، درمان دارویی دیگر اثربخش نیست و نیاز است تا برای بسته‌شدن پلک، مجدداً جراحی انجام شود. قبل از هر کاری، بهترین متخصص جراحی پلک را انتخاب کنید. او با معاینه پلک بیمار و علت بازماندن آن، روش مناسبی برای بسته‌شدن پلک در نظر می‌گیرد.

برای مثال، اگر علت بازماندن دائمی پلک ، گیرافتادن سپتوم در لبه زخم، کوتاهی عضله بالابرنده پلک، چسبندگی بافت نرم پلک یا آسیب به تاندون‌های پلک باشد، از روش‌های جراحی استفاده می‌کنیم.

سپتوم، غشاء نازکی است که پلک را به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌کند. در برخی موارد ممکن است به دلیل خطاهای جراحی، این غشاء در لبه زخم جراحی گیر بیفتد و به پلک اجازه بسته‌شدن کامل را ندهد.

یا ممکن است عضله بالابرنده پلک، کوتاه باشد. این کوتاهی باعث بازماندن دائمی پلک می‌شود که جراح با عملیات جراحی، عضله بالابرنده پلک را بلندتر می‌کند. یکی دیگر از روش‌هایی که جراحان برای رفع بازماندن دائمی پلک انجام می‌دهند، پیوند پوست است. این جراحی با استفاده از پوست قسمت‌‌های مختلف بدن صورت می‌گیرد.

علائم باز ماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

پیشگیری از باز ماندن چشم بعد از بلفاروپلاستی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. از آنجا که بازماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی، برای فرد بیمار، بسیار آزاردهنده است، بهتر است در رعایت برخی از نکاتی که به شما گفته خواهد شد، مصمم باشید. بدیهی است، سهل‌انگاری در رعایت هر کدام از این موارد، عواقب مهمی در پی دارد که پیش از این با آن‌ها آشنا شدید. این اقدامات پیش‌گیرانه به ترتیب عبارتند از:

 • انتخاب جراح پلاستیک متخصص و متبحر: با انتخاب بهترین جراح پلاستیک، احتمال بروز عوارض بعد از عمل به صفر نزدیک می‌شود.
 • دقت زیاد در رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی: رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل در پیشگیری از وقوع عوارض احتمالی بسیار تأثیرگذار است.
 • اجتناب از قرارگرفتن در معرض نور خورشید: اشعه خورشید، چشم را تحریک می‌کند و خشکی آن را افزایش می‌دهد.
 • حذف لنزهای تماسی: لنزهای تماسی به نوبه خود باعث خشکی چشم می‌شوند. به جای آن می‌توانید از عینک استفاده کنید.
 • جلوگیری از خشکی چشم با استفاده منظم از قطره‌های چشمی: با استفاده از این قطره‌ها، چشم مرطوب می‌ماند.
 • استفاده از پانسمان‌ تمیز جهت مراقبت از چشم و تعویض مکرر آن‌ها: از ورود میکروب به زخم جلوگیری می‌کند.
 • خودداری از انجام هر گونه فعالیت سنگین: رعایت این نکته، روند بهبودی بعد از عمل را تسریع می‌کند.

بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران ( دکتر عطاالله حیدری)

اگر شما هم به دنبال یک جراح زیبایی پلک در تهران هستید، دکتر عطاالله حیدری گزینه‌ای عالی است. او متولد تهران و از جراحان برتر بلفاروپلاستی است که سابقه، دانش و مهارت بی‌نظیری در عمل زیبایی پلک دارد. رضایت بالای مراجعین و بیماران دکتر، خود گواه تخصص و مهارت بالای او در این زمینه است. دکتر حیدری علاوه بر مهارت در عمل زیبایی پلک، سایر جراحی‌ زیبایی چهره از جمله لیفت صورت و گردن، شکم، پروتز سینه و باسن و جراحی چانه را نیز به طرز بسیار ماهرانه‌ای انجام می‌دهد.

کلینیک دکتر حیدری پر است از تجهیزات مدرن و پیشرفته‌ و خدمات به‌روز و باکیفیتی که همگی آن‌ها در جهت ارائه خدمات برتر به بیماران در نظر گرفته شده است. از آن گذشته، تیم مجرب و متخصص دکتر، در تلاش است تا خدماتی متناسب با نیاز هر بیمار ارائه دهند. جالب است بدانید که بسیاری از بازیگران زن مشهور در صداوسیما، عمل زیبایی چهره خود را در کلینیک دکتر حیدری انجام داده‌اند.

شما می‌توانید قبل از عمل، از کلینیک دکتر حیدری، مشاوره رایگان دریافت نمایید و یا برای رزرو نوبت با مطب او تماس برقرار کنید. برای رفتن به مطب دکتر می‌توانید به آدرس تهران، خیابان ولیعصر، بلوار بخشندگان، ساختمان مدیکوسنتر، طبقه سوم، واحد ۳۰۴ مراجعه کنید.

امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *