جراحی چانه

جراحی چانه چیست؟ بعد
جراحی چانه چیست؟ قبل

جراحی چانه چیست؟

بدون شک، تناسب بین اجزای صورت تاثیر زیادی بر زیبایی و جذابیت چهره افراد دارد. در این میان، زیبایی چانه به عنوان یکی از این اجزاء از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه افراد بسیاری را می‌بینیم که به دلیل شکل نامتقارن‌ چانه، کوچک یا بزرگ‌بودن یا وجود غبغب، عمل زیبایی چانه را انجام می‌دهند تا از این طریق به فرم دلخواه چانه دست پیدا کنند.

جراحی چانه که در علم پزشکی به نام‌های مختلفی از جمله منتوپلاستی، ژنیوپلاستی یا جنیوپلاستی مشهور است، می‌تواند چانه‌های کوچک را برجسته‌، چانه‌های بزرگ را کوچک‌ و چانه‌های کج را صاف‌ کند. این جراحی، یک عمل نسبتاً ساده و کم‌خطری است که معمولاً نتایج ماندگاری دارد. اگر شما هم قصد انجام این عمل ساده را دارید، در این مقاله با بررسی جراحی چانه همراه ما باشید.

اگر شما هم نیاز دارید اندام خود را زیباتر کنید، می‌توانید از طریق فرم زیر اطلاعات تماس خود را ثبت نمایید، سپس به صورت رایگان با شما تماس گرفته می‌شود. علاوه بر پاسخ‌گویی به سوالات، صمیمانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

مشاوره رایگان

نمونه عمل‌های جراحی چانه دکتر عطالله حیدری

انواع جراحی پروتز چانه

معمولا جراحی پروتز چانه به دو سبک یا روش کلی انجام می‌شود که عبارت‌اند از: ژنیوپلاستی اسلایدینگ و ایمپلنت چانه.

ژنیوپلاستی چانه

ژنیوپلاستی (جراحی برجسته و بزرگ کردن چانه کوچک)، یکی از بهترین روش‌های جراحی برای اصلاح ساختار استخوانی چانه و فک است. کاندیدای مناسب برای این عمل، افراد با فک‌های عقب رفته یا چانه‌های بلند هستند. در این روش، برای تغییر فرم چانه از یک ابزار شبیه اره استفاده می‌شود. با کمک این ابزار، قسمتی از بافت استخوانی برش داده می‌شود و در جای دیگری قرار می‌گیرد. 

ایمپلنت چانه

استفاده از پروتزهای با کیفیت، یکی از روش‌های برجسته و بزرگ کردن چانه کوچک با جراحی پروتز است. در این روش، پروتزها داخل بافت و در کنار استخوان چانه قرار داده می‌شوند. پس از جایگیری مناسب پروتزها، آنها را به استخوان فک پیوند می‌دهند. جراحی ایمپلنت چانه، با هدف ایجاد تناسب در چانه و ساختار چهره و همچنین، اصلاح چانه‌های خیلی بزرگ، کشیده یا عقب رفته است.

کاربرد-پروتز-چانه.jpg-1
کاربرد-پروتز-چانه.jpg-1

کاندیدای ایمپلنت چانه

به طور کلی افرادی که دارای شرایط زیر هستند، کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی چانه محسوب می‌شوند:

  • افرادی که چانه پهن یا بزرگی دارند.
  • کسانی که چانه کوچکی دارند. این امر باعث می‌شود تا بینی برجسته‌تر به چشم آید و تناسب چهره را بر هم بزند.
  • افرادی که چانه آن‌ها یا خیلی رو به جلو و یا خیلی رو به عقب است.
  • اشخاصی که غبغب بزرگ و گردن کوتاه و چاقی دارند.

قبل از انجام جراحی چانه بهتر است ابتدا یک جراح پلاستیک با تجربه و متخصص در این زمینه را انتخاب کنید تا با بررسی فرم و اندازه چانه درباره این که آیا کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید یا خیر، اظهار نظر کند.

کاربرد پروتز چانه

کاربردهای پروتز چانه عبارتند از:

  •  بهبود تعادل و تناسب صورت: اگر چانه شما نسبت به دیگر اجزای صورت کوچک به نظر می‌رسد، با استفاده از پروتز چانه می‌توانید شکل و حجم آن را متناسب با دیگر اجزای صورت تطبیق دهید.
  • اگر از شکل چانه خود ناراضی هستید، پروتز چانه با روش‌های مختلف می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای تغییر شکل آن باشد.
  •  با استفاده از پروتز چانه، می‌توانید غبغب خود را پنهان کنید.
  •  کمک به جوانسازی صورت با برگرداندن حجم از دست‌رفته چانه
  • هماهنگ‌کردن چانه با دیگر اجزای صورت
  •  قابل برداشت است و می‌توانید در صورت تمایل آن را بردارید.
close-up-woman-s-lips
close-up-woman-s-lips

مزایای انجام پروتز چانه چیست؟

از جمله مزایای جراحی پروتز چانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود زاویه فک

اصلاح چانه‌های عقب رفته

جذابیت و زیباسازی منحصربه‌فرد

ایجاد تقارن و تناسب بین چانه و دیگر اجزای صورت

جوان‌سازی چهره و از بین بردن ظاهر خسته و چاق چهره

رفع برخی مشکلات مادرزادی در رشد استخوان چانه

3029-4204aa145f0f97b15c127a9602e99edf1574313014267c1cf93cb98ad7aeccecd15918c5be
3029-4204aa145f0f97b15c127a9602e99edf1574313014267c1cf93cb98ad7aeccecd15918c5be

اقدامات قبل از جراحی چانه

برای نتیجه‌گیری بهتر از عمل پروتز چانه، بهتر است به برخی نکات مراقبتی و ممنوعیت‌های دارویی توجه کنید. برای مثال، پیش از عمل پروتز چانه، نباید داروهایی مانند آسپرین، ضد التهاب یا مکمل‌های گیاهی و رژیمی (مانند فنترمین) را استفاده کنید. البته مصرف استامینوفن به عنوان یک ضد التهاب مجاز است. 

همچنین بیماران باید لیست داروهای خود را به پزشک نشان دهند. پزشک ممکن است نسبت به شروع مصرف آنتی‌بیوتیک قبل از جراحی تصمیم بگیرد تا احتمال عفونت را کم کند. سیگار کشیدن هم باید دو هفته قبل از جراحی قطع شود.

داروهای ضد بارداری (بیماران با وزن طبیعی و بدون مشکل پزشکی می توانند به مصرف قرص ضد بارداری ادامه دهند)

داروهای رقیق کننده خون؛ مانند مکمل ها یا کرم های هورمونی، ایبوپروفن، موترین و سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئید که موجب افزایش خونریزی می شوند.

آقایان باید روز قبل از جراحی صورت خود را تمیز کنند. چون جراحی پروتز چانه نیاز به بیهوشی یا بی‌حسی دارد، باید چند آزمایش انجام شود و همچنین بهتر است ناشتا باشید. پزشک با گرفتن عکس از چهره شما از زوایای مختلف، می‌تواند بهتر برای جراحی برنامه‌ریزی کند. 

منتوپلاستی (جراحی زیبایی چانه) – کوچک کردن چانه بزرگ

منتوپلاستی یک روش جراحی زیبایی برای تغییر شکل چانه است. در این روش، جراح بافت‌های اضافی و استخوان را برداشته و چانه را کوچک می‌کند. این عمل می‌تواند از داخل دهان یا از زیر چانه انجام شود. برای چانه‌های بسیار بزرگ، ممکن است پوست پس از عمل شل شود. در این حالت، جراح با استفاده از پیچ و صفحات فلزی استخوان چانه را محکم می‌کند. این پیچ و صفحات تا زمانی که چانه خوب شود، حذف نمی‌شوند.

 

نحوه جراحی پروتز چانه

یکی از روش‌های تغییر شکل چانه، انجام عمل پروتز چانه است که با بی‌حسی موضعی یا عمومی انجام می‌شود. در این جراحی ، معمولا بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود زیرا باعث می‌شود شما در طول جراحی هوشیار باشید ولی در قسمت جراحی هیچ دردی نداشته باشید.

این جراحی را می‌توانند جراحان پلاستیک و جراحان گوش و حلق و بینی انجام دهند و با استفاده از آن، تناسب و هماهنگی بین چانه ، فک ، گونه و پیشانی را بهبود می‌بخشند.

در این جراحی، دکتر پروتز چانه یک برش کوچک در دهان یا زیر چانه ایجاد می‌کند و پروتز را در آن قرار می‌دهد و سپس برش را با بخیه بسته می‌کند.

face-lift_2b6db0-1536x864
face-lift_2b6db0-1536x864
Profile of young woman with clean fresh skin, antiaging concept. Lady touching chin, lifting arrows showing facial anti-aging treatment on skin, panorama, free space
Profile of young woman with clean fresh skin, antiaging concept. Lady touching chin, lifting arrows showing facial anti-aging treatment on skin, panorama, free space

برش های جراحی پروتز چانه

برش‌های جراحی پروتز چانه می‌توانند از دو نوع باشند: برش داخل دهان و برش زیر چانه. برش داخل دهان از طریق خط مرزی بین لثه و لب پایینی انجام می‌شود و هیچ جای برش خارجی روی پوست چانه ایجاد نمی‌کند. برش زیر چانه نیز از طریق یک شکاف کوچک در پایین چانه انجام می‌شود و جای برش خارجی روی پوست چانه به جا می‌گذارد. هر دو نوع برش مزایا و معایب خود را دارند که باید با پزشک مشورت شود. 

پروتز چانه از چه موادی ساخته می شود؟

می‌توان از جنس‌های مختلفی برای پروتز چانه استفاده کرد. یکی از رایج‌ترین انواع پروتز چانه، پروتز سیلیکونی است که در جراحی‌های پلاستیک کاربرد زیادی دارد. این پروتز به دلیل قیمت مناسب و راحتی در نصب، مورد توجه بسیاری از افراد است. ولی سیلیکون، نقاط ضعفی نیز دارد. برای مثال، ممکن است بخش‌های سمی آن توسط بدن جذب شود و به سلامت فرد آسیب برساند. همچنین، ممکن است در محل نصب، حرکت کند و شکل صورت را تغییر دهد.

پروتز «مدپور» گزینه‌ای دیگر برای پروتز صورت است که از لحاظ سختی، بالاتر از پروتز سیلیکونی قرار دارد. این پروتز به خاطر تخلخل‌های خود، با بافت بدن هماهنگ است و احتمال حرکت آن کم‌تر است. علاوه بر این، بدن نمی‌تواند آن را جذب کند. تنها مشکل این پروتز آن است که در صورت نیاز به خارج کردن آن، کار سخت‌تر خواهد بود.

پروتز «گورتکس» نام نوع دیگری از پروتز چانه است که مانند مدپور، دارای تخلخل است و بافت بدن را به خود جذب می‌کند. این پروتز نسبت به مدپور، نرم‌تر است و برای جلوگیری از حرکت آن، به استخوان چسبانده یا دوخته می‌شود. به این پروتز، «پلی تترافلورواتیلن» نیز گفته می‌شود. 

مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه

پس از جراحی پروتز چانه، احتمال دارد که تورم یا کشیدگی در ناحیه چانه احساس کنید. نگران نباشید؛ زیرا این وضعیت برای همه کسانی که این عمل را انجام داده‌اند طبیعی است. 

تورم معمولا در مدت یک ماه کاهش می‌یابد و نتیجه نهایی عمل در این زمان قابل مشاهده خواهد بود. همچنین ممکن است درد کمی در چانه داشته باشید که با گذشت چند روز برطرف خواهد شد. برای جلوگیری از اختلال در جایگاه پروتز، باید پانسمان چانه را به مدت ۷۲ ساعت پس از عمل استفاده کنید. همچنین باید از خوردن غذاهای سخت و نیاز به جویدن زیاد خودداری کنید. شما معمولا می‌توانید بعد از ۷ تا ۱۰ روز به فعالیت‌های عادی خود برگردید.

Half of face of beautiful young caucasian woman with perforation lines on chin before plastic surgery operation. Beautician holds syringe with injection, making procedures for improvement appearance.
Half of face of beautiful young caucasian woman with perforation lines on chin before plastic surgery operation. Beautician holds syringe with injection, making procedures for improvement appearance.

فرآیند بهبودی بعد از عمل جراحی چانه 

خبر خوب این است که می‌توانید بعد از یک هفته از جراحی پروتز چانه، به فعالیت‎‌های عادی و روزمره خود برگردید. اما اگر از ورزشکاران بدنسازی یا ورزش‌های سنگین هستید، بهتر است چند هفته صبور باشید و از کارهای سنگین اجتناب کنید. 

در طول دو هفته اول، کبودی و تورم در صورت شما کم می‌شود. می‌توانید با استفاده از آرایش، علائم جراحی را مخفی کنید. نتایج جراحی پس از دو هفته قابل مشاهده است ولی برای دیدن نتیجه نهایی، باید چند ماه صبر کنید.

در دو روز اول پس از جراحی‌، خونریزی از دهان شما ممکن است رخ دهد. اگر جراحی از راه دهان انجام شده باشد، نگران نباشید. تورم در صورت و گردن شما هم عادی است. سعی کنید در حین خواب، سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید تا تورم سریعتر کم شود.

برای کاهش تورم در چانه و لب‌های خود‌، می‌توانید در طول یک یا دو روز اول پس از جراحی، از یخ استفاده کنید. پزشک شما به شما پیشنهاد می‌دهد که در منزل پیاده روی کنید و فعالیت‌های سبک را انجام دهید. البته باید از بلند کردن وسایل سنگین و ورزش‌های سخت خودداری کنید.

غذای شما در روز اول پس از جراحی باید سبک باشد و جویدن را به حداقل برسانید. لب پایین شما بعد از جراحی، چند روز بی‌حس خواهد بود. پس مواظب باشید که غذای خود را خوب سرد کنید تا سوختگی ندهید. جویدن در روزهای اول پس از جراحی ، برای شما عجیب خواهد بود چون عضلات لب شما موقتاً عملکردشان تغییر کرده است.

اما با گذشت زمان، همه چیز به حالت عادی خود باز می‌گردد. اگر پروتز چانه شما از طریق دهان نصب شده باشد، مراقب باشید که بخیه‌های داخل لب بالا تان را صدمه ندهید.

عوارض احتمالی عمل جراحی چانه

جراحی پروتز چانه یک عمل زیبایی است که در آن شکل و اندازه چانه تغییر می‌کند. این جراحی می‌تواند باعث بهبود تناسب صورت و افزایش اعتماد به نفس شود. اما مانند هر جراحی دیگر، این جراحی هم دارای عوارض و خطرات است که باید قبل از تصمیم‌گیری برای انجام آن در نظر گرفته شوند. بعضی از عوارض جراحی پروتز چانه در ادامه آورده شده است.

عفونت

 این عارضه نادر است، اما ممکن است در محل قرارگیری پروتز چانه یا در بافت‌های اطراف آن رخ دهد. علائم عفونت ممکن است شامل تب، قرمزی، درد، تورم و خون‌ریزی باشند. در صورت بروز عفونت، باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را دریافت کنید. گاهی ممکن است نیاز باشد پروتز چانه حذف شود تا عفونت کنترل شود.

آسیب عصبی

 این عارضه نادر است، اما ممکن است در حین جراحی یا بعد از آن به عصب مسئول حس و حرکت لب پایینی آسیب برسد. این موجب می‌شود لب پایینی بی‌حس یا فلج شود و قابلیت لبخند زدن را کاهش دهد. در بعضی موارد، این آسیب موقت است و با زمان بهبود می‌یابد. در بعضی موارد دیگر، ممکن است دائمی باشد و نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشد.

تغییر شکل پروتز

پروتز چانه ممکن است به دلایل مختلف، مانند فشار خارجی، التهاب، رد شدن توسط بدن یا خطای جراحی، تغییر شکل دهد. این باعث می‌شود چانه نامتقارن یا نامطبوع به نظر برسد. در صورت بروز این عارضه، باید به پزشک مراجعه کرده و راه‌حل مناسب را پیدا کنید. گاهی ممکن است نیاز باشد پروتز چانه تعویض شود.

واکنش به بی‌حسی

 این عارضه نادر است، اما ممکن است بعضی افراد به داروهای بی‌حس‌کننده که در جراحی استفاده می‌شوند واکنش نشان دهند. علائم واکنش ممکن است شامل سرگیجه، تهوع، استفراغ، تنگی نفس، ضعف عضلانی و ضربان قلب نامنظم باشند. در صورت بروز این عارضه، باید فوراً به پزشک اطلاع دهید تا درمان لازم را انجام دهد.

نارضایتی از نتیجه

 این عارضه رایج است، اما ممکن است بعضی افراد با وجود انجام جراحی پروتز چانه، از شکل و اندازه چانه خود راضی نباشند. این موضوع ممکن است به دلایل مختلف، مانند تصورات غیر واقع‌گرایانه، انتظارات بالا، عدم همکاری با پزشک یا عوامل روانی باشد. البته با انتخاب یک پزشک حرفه‌ای از تمام این عوارض و مشکلات در امان خواهید بود. 

زیرا پزشک معتمد، قبل از انجام عمل پروتز، با مراجعه‌کننده به طور مفصل صحبت کرده و مشاوره‌های لازم را به او ارائه می‌کند. براساس این موضوع، می‌توان گفت، دکتر عطاالله حیدری، یکی از بهترین پزشکان جراحی پروتز در تهران هستند که با درنظر گرفتن ویژگی‌های شخصی مراجعه‌کننده، به انجام جراحی با نتیجه حداکثری می‌پردازد. 

هزینه پروتز چانه در تهران چقدر است؟

می‌توانید برای تغییر شکل فک خود از جراحی پروتز چانه استفاده کنید. اما قبل از این کار باید به هزینه‌های مختلفی که در این روند پیش می‌آید، توجه داشته باشید. یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها، دستمزد جراح زیبایی است که بستگی به سطح تخصص و تجربه او دارد. همچنین باید به هزینه بیهوشی، نوع مرکز درمانی، محل زندگی شما، نوع و کیفیت پروتز، داروها و خدمات پس از عمل و همچنین ترکیب جراحی پروتز چانه با سایر عمل‌های زیبایی احتمالی اشاره کرد. تمام این عوامل می‌توانند روی قیمت نهایی جراحی پروتز چانه تاثیر گذار باشند.

 

بهترین جراح فوق تخصص عمل چانه در تهران؟

اگر به دنبال بهترین جراح فوق تخصص جراحی پروتز چانه در تهران هستید، دکتر عطالله حیدری به عنوان یکی از باسابقه‌ترین پزشکان جراح، بهترین پیشنهاد برای شما است دکتر حیدری، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو دائمی انجمن جراحان دست است. ایشان همچنین عضو انجمن جراحان پلاستیک در کشور هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت و نحوه انجام جراحی پروتز چانه، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت، با کارشناسان کلینیک دکتر حیدری تماس بگیرید. 

Plastic surgery concept. Hand in glove marking women face. Close-up.
Plastic surgery concept. Hand in glove marking women face. Close-up.

خدمات دیگر جراحی های زیبایی در کلینیک دکتر عطا حیدری

از جمله خدمات ارائه شده در کلینیک عطا حیدری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. با کلیک بر روی عنوان های زیر، با خدمات هر بخش بیشتر آشنا شوید:

اگر شما هم نیاز دارید اندام خود را زیباتر کنید، می‌توانید از طریق فرم زیر اطلاعات تماس خود را ثبت نمایید، سپس به صورت رایگان با شما تماس گرفته می‌شود. علاوه بر پاسخ‌گویی به سوالات، صمیمانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

مشاوره رایگان

سوالات متداول جراحی چانه 

رژیم غذایی بعد از عمل ژنیوپلاستی چیست؟

در هفته اول بعد از عمل پروتز چانه فقط باید غذا های آبکی و نرم خورد ولی به مرور زمان می‌توانید غذا های دیگر را نیز مصرف کنید. باید تا چند هفته از خوردن غذا های خیلی سفت خودداری کنید.

تورم و کبودی بعد از جراحی چانه کی برطرف می‌شود؟

 یک ماه بعد از جراحی ژنیوپلاستی تورم و کبودی صورت شمات کم می‌شود. و میتوانید به زندگی روزمره خود برگردید ولی از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.

آیا جراحی ژنیوپلاستی بی خطر است؟

جراحی چانه هم مثل همه جراحی های زیبایی خطرات و مضراتی دارد. از جمله این مضرات می‌توان به واکنش به داروی بی حسی، عفونت، آسیب عصبی، تغییر شکل پروتز در صورت مرغوب نبودن و خونریزی از دهان در چند روز اولیه اگر که جراحی از طریق دهانتان انجام شده باشد اشاره کرد.

 

تا چند روز بعد از جراحی ژنیوپلاستی نمی‌توان حرف زد؟

شما می‌توانید از بعد از عمل چانه به صورت آرام و بدون فشار آوردن به فک خود صحبت کنید.

امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 7

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *