شاید این روزها در اطراف‌تان افرادی را دیده باشید که با انجام عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چشم‌‌های‌شان بازتر و جوان‌تر شده است به‌طوری که دیگر از کیسه‌های زیر چشم و سنگینی و خستگی چهره‌ی قبل‌شان خبری نیست. شاید شما هم با دیدن شادابی و صافی پوست  این افراد به فکر افتاده‌ باشید که به‌ سراغ عمل زیبایی پلک بروید و مشکلات زیبایی خود را در اطراف چشم برطرف کنید، اگر این طور است باید بگوییم قبل از انجام هر اقدامی لازم است اطلاعات درست و کاملی را به دست بیاورید‌.

در ابتدا باید بدانید جراحی پلک پایین حساسیت و ظرافت بالایی را می‌طلبد؛ چراکه پزشک شما برای از بین بردن مشکلات باید کلیت صورت شما به‌خصوص ناحیه‌ی میانی را در نظر بگیرد؛ از طرفی پلک پایین نقش مهمی را در محافظت از چشم دارد، به طور مثال این نقطه وظیفه دارد با پلک زدن، اشک را به داخل مجرای اشک برساند با این حساب می‌بینید که شما با عمل حساسی روبه‌رو هستید که کار را باید به افراد مجرب بسپارید. در کنار این موارد لازم است مطمئن شوید آیا کاندیدای این کار هستید یا نه یا عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چه مزایا و عوارضی دارد، مراقبت‌ها و توصیه‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی به چه صورت است و موارد دیگر که در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم به پاسخ تمام این سوالات بپردازیم.

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چیست؟

بلفاروپلاستی پلک زیرین نوعی جراحی زیبایی در ناحیه‌ی اطراف چشم است که  کمک می‌کند پف، چربی‌های زیر چشم و چین و چروک‌های مربوط به پلک پایین از بین برود. این عمل که یک عمل غیر تهاجمی و سرپایی محسوب می‌شود مزایای مختلفی برای افراد دارد و می‌تواند حس شادابی و اعتماد به نفس را به همراه داشته باشد.

اما ماجرا این است که پوست با افزایش سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و همین مورد یکی از اولین نقاطی را که هدف می‌گیرد پلک‌ها است؛ یعنی در این شرایط ناحیه اطراف چشم از جمله نواحی پلک‌ها به دلیل بافت حساس و نازک خود درگیرتر هستند و در نتیجه بیشتر تحت تاثیر قرار می‌‌‌گیرند. در واقع مشکلات زیبایی در اطراف چشم اغلب به شکل افتادگی و پف زیر چشم و تجمع چربی خود را نشان می‌دهد که معمولاً پیری پوست، افزایش بافت‌های چربی یا ضعیف شدن عضلات باعث این مشکلات می‌شود. 

 در کل در ارتباط با پلک پایین اغلب افراد با کیسه‌های زیر چشم و پف‌ کردگی روبه‌رو هستند و در صدد برطرف کردن این موارد به پزشک مراجعه می‌کنند.  البته باید بدانید ایجاد این مشکلات تنها به دلیل بالا رفتن سن نیست و می‌تواند به دلیل بیماری، مصرف برخی داروها و افتادگی گونه هم باشد.

نکته‌:حواستان باشد که این عمل سیاهی بیش از حد زیر چشم، پنجه کلاغی یا چین و چروک‌های بسیار عمیق را از بین نمی‌برد.

چه کسانی برای عمل بلفاروپلاستی پلک پایین کاندید مناسبی هستند؟

بی‌مقدمه باید بگوییم  افراد بالای ۳۰ سال که کیسه‌های زیر چشمی دارند به طوری که از زمانی که از خواب بیدار می‌شوند پف زیر چشم را دارند و در طول روز هم درگیر این مشکل هستند،  کاندیدای مناسب برای بلفاروپلاستی پلک پایین به شمار می‌روند؛ البته افرادی که نگرانی‌ها و مشکلات زیر را در مورد زیبایی چهره خود دارند هم می‌توانند از مزایای این عمل استفاده کنند:

  • عدم تقارن پلک‌های پایین
  • افتادگی پلک پایین
  • وجود چین و چروک‌های پوستی

بیشتر بخوانید: چرا به ترمیم عمل پلک نیاز پیدا می کنیم؟

مزایای عمل بلفاروپلاستی پلک پایین

مسلماً بهترین مزیتی که پس از جراحی ناحیه پلک پایین چشم نصیب‌تان می‌شود این است که پف کردگی و ظاهر سنگین و خسته جای خود را به زیر چشم‌های جوان‌تر، پویا و سازگار با پوست خواهند داد. به جرات می‌توان گفت بلفاروپلاستی پلک تحتانی یک جراحی دائمی است و نیاز به جراحی مجدد یا ترمیم ندارد. اگر بعد از جراحی به درستی از چشم‌ها مراقبت کنید، مطمئن باشید بلفاروپلاستی ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت. اما به طور کلی این جراحی شامل مزایای زیر می‌شود:

اصلاح عدم تقارن در پلک تحتانی (پایین)

نتیجه‌‌ای با ماندگاری بالا

یک جراحی کم تهاجمی

از بین بردن پف‌ها و چربی زیر چشم‌

از بین بردن چین وچروک‌های زیر چشم‌

از بین بردن گودی زیر چشم

بلفاروپلاستی پلک پایین چگونه انجام می شود؟

روش‌های کاربردی در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین و بلفاروپلاستی  پلک بالا شامل تغییرات جراحی است. اما در هر دو گزینه، جراح برشی را در نقطه‌ی مناسب ایجاد و پوست، چربی و عضله‌ی اضافی را خارج می‌کند. اما عمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی شامل انجام کارهای زیر است:

  • اولین مورد از بین بردن چربی و پوست اضافی از طریق یک برش در پلک است.
  •  روش دیگر ایجاد برش در امتداد خط مژه است که احتمال دارد این روش برای برداشتن چربی و پوست اضافی کافی باشد. در برخی موارد دریچه را می‌توان به استخوان ثابت کرد.

 برش‌ها در زیبایی پلک پایین قابل مشاهده نیستند و بسته به روش مورد استفاده می توانند با بخیه یا بدون بخیه انجام بشوند. یادآور می‌شویم این نوع جراحی‌ها نیاز به بستری ندارد و شما پس از مدت کوتاه و ‌کنترل پزشکی می‌توانید مرخص شوید و به زندگی روزمره خود برسید.

نوع بیهوشی در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین

مشخص است که این نوع جراحی زیبایی جزو عمل های تقریباً سبک است، اما نکته این‌جاست که روی قسمت حساسی از بدن انجام می‌شود و از این جهت می‌تواند احساس درد روانی بیشتری را به‌جود بیاورد. به همین دلیل پزشک شما در درجه‌ی اول با توجه به شرایط و آسایش بیمار و البته با توجه به میزان مشکلات زیبایی می‌‌تواند بی‌حسی موضعی، ناحیه‌ای یا بیهوشی عمومی را در نظر بگیرد. زمان جراحی هم متفاوت است ولی معمولاً حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

چگونه برای عمل بلفاروپلاستی پلک پایین آماده بشویم؟

ممکن است قبل از عمل بلفاروپلاستی پلک پایین، پزشک از شما انجام یک سری آزمایش‌ها را بخواهد؛ همچنین در ابتدا برای بررسی سلامت شما معاینات لازم را انجام بدهد و در ادامه راهنمایی‌های زیر را پیش روی‌تان بگذارد:

از دو هفته قبل از جراحی باید داروهای ضدالتهاب، مکمل‌های گیاهی و قرص‌های آسپرین که خونریزی را افزایش می‌دهند، کنار بگذارید.

از دو هفته قبل سیگار، دخانیات و الکل را ترک کنید.

باید از چند ساعت قبل از جراحی معده‌تان خالی باشد و از کسی بخواهید شما را در روز جراحی همراهی کند.

بهبودی بلفاروپلاستی پلک تحتانی چقدر طول می‌کشد؟

از آن‌جایی که برخلاف جراحی پلک بالایی، در جراحی‌های بلفاروپلاستی که روی پلک پایین انجام می‌شود، برش‌ها یا در ناحیه‌ی تحتانی خط مژه یا از طریق پلک پایین صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل، جای بخیه معمولاً در جراحی‌های پلک پایین چندان قابل مشاهده نیستند و می‌توان گفت زخم‌ها حداکثر در عرض ۲ ماه محو می‌شوند و ظاهر طبیعی پوست را به خود می‌گیرند.

عوارض بلفاروپلاستی پلک پایین

همان‌طور که در ابتدا گفتیم عمل پلک پایین از حساسیت خاصی برخوردار است و همین مورد می‌تواند با عوارض احتمالی روبه‌رو باشد؛ بنابراین بهتر است که شما برای انجام جراحی پلک پایین به سراغ پزشک مجرب بروید. اما باید بدانید که در کنار مزایایی این نوع جراحی عوارض احتمالی عمل بلفاروپلاستی پلک زیرین موارد زیر است:

گرد شدن چشم‌ها

نمایان شدن سفیدی زیر چشم

برگشتگی پلک به سمت بیرون

به جا ماندن برش بلفاروپلاستی قابل توجه

تاری دید به صورت موقتی

امکان انجام عمل اصلاحی

توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی

توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی

بدون شک پزشک شما بعد از جراحی توصیه‌های لازم  را ارائه خواهد داد و در صورت لزوم برای کاهش تورم احتمالی و پیشگیری از عفونت داروهایی را از جمله آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. یادتان باشد التهاب و قرمزی اطراف بخیه‌ها کاملاً طبیعی است و برخی بیماران دچار ریزش اشک از چشم می‌شوند که باز طبیعی است.

در صورت خشک شدن چشم می‌توانید با تجویز دکتر از پماد و قطره استفاده کنید، جالب است بدانید برخی بیماران بعد از استفاده از قطره، از دو بینی شکایت می کنند اگر شما هم دچار این حالت شدید هیچ نگران نباشید؛ چراکه بعد از چند دقیقه برطرف خواهد شد. اما باید بدانید بعد از این عمل لازم است:

در هنگام استراحت به پشت دراز بکشید و سر را با بالش بالاتر نگه دارید به طوری که زاویه‌‌ی 45 درجه زیر سرتان ایجاد شود.

برای استحمام در هفته‌ی اول از ناحیه گردن به پایین دوش بگیرید.

ممکن است پلک‌ها تا سه هفته‌ بعد از جراحی به خوبی باز نشوند که جای نگرانی ندارد.

از تماس مستقیم با نور خورشید خودداری کنید.

مدتی از استعمال دخانیات فاصله بگیرید و از لنز استفاده نکنید.

البته در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

– ضربان قلب غیر معمول

_ درد شدید و جدید چشم

– خونریزی

– مشکلات بینایی

امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 2

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *