تفاوت لیفت سینه و پروتز سینه

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با موضوع تفاوت لیفت سینه و پروتز سینه آشنا کنیم و اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با لیفت سینه و پروتز سینه در اختیارتان قرار دهیم تا در صورت نیاز با مراجعه به مقاله ما به اهداف زیبایی خویش دست یابید. گرایش به کمال گرایی و زیبایی هر چه بیشتر در کالبد هر انسانی وجود دارد و این امر منجر شده تا روی آوردن به اعمال زیبایی متعدد در ذهن هر شخصی شکوفا نماید؛ از این رو در این مقاله ما سعی نمودیم تا توضیحات کامل تری راجع به جراحی های زیبایی اعم از جراحی لیفت سینه و پروتز سینه ارائه دهیم و به این طریق کمکی نموده باشیم.

تفاوت لیفت سینه و پروتز سینه

پیش از این که به تفاوت میان پروتز سینه و لیفت سینه بپردازیم؛ ابتدا توضیح مختصری راجع به این دو جراحی می دهیم و از این طریق تفاوت میان پروتز و لیفت سینه را بهتر پی خواهید برد.

پروتز سینه با هدف حجیم و برجسته سازی سینه ها انجام می پذیرد و عیوب ظاهری سینه ها و افتادگی های خفیف آن ها را از بین می برد. لیفت سینه منجر به بالا کشیدن سینه ها و از بین بردن افتادگی سینه ها می گردد. در صورتی که شخصی قصد از بین بردن افتادگی های سینه های خود را داشته باشد، اقدام به لیفت سینه می زند. بنابراین با این توضیحات متوجه شدیم که لیفت سینه و پروتز سینه کاملا با یک دیگر متفاوت هستند و نتیجه هر کدام با دیگری متفاوت است.

لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه یا ماستوپکسی یکی از جراحی های زیبایی سینه است که در آن بهترین جراح لیفت سینه با برداشتن پوست اضافی سینه و کشیدن بافت اطراف آن، شکل بهتری به سینه می دهد و خطوط آن را مشخص می کند. جراحی سینه یا  لیفت سینه برای رفع مشکل افتادگی سینه انجام می شود و جراح لیفت سینه نیز با اشراف کامل به جزئیات عمل لیفت سینه، آن را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. پزشکان متخصص توصیه می کنند که خانم ها تا زمان کامل شدن رشد سینه ها، زایمان و یا شیردهی صبر کنند و سپس برای عمل لیفت سینه اقدام کنند. جراحی لیفت سینه را می توان با هر سایزی از سینه انجام داد اما هر چه سینه بزرگ تر باشد، نتیجه بهتری خواهد داشت.

پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه به‌ معنای بازسازی سینه از طریق افزایش حجم آن است که از جمله محبوب ترین عمل های جراحی زیبایی است که سال‌ها است که زنان در سر تا سر جهان به آن روی آورده اند و از این روش برای تکمیل کردن تناسب اندام خود استفاده می کنند. پروتز سینه زیر نظر متخصص جراحی سینه جهت ایجاد سینه های بزرگ تر و حجیم تر یا جایگزینی حجم از دست رفته سینه که در شیردهی، بارداری، کاهش وزن شدید یا عواملی مثل سرطان از بین رفته است، استفاده می‌کنند. این جراحی با قرار دادن ایمپلنت در زیر بافت یا عضله پستان انجام می شود. باید بدانید که پروتزها سایز سینه را تقویت می کنند ولی باعث از بین رفتن افتادگی سینه و یا بهبود افتادگی سینه نمی شوند.

لازم است بدانید برای انجام عمل پروتز سینه باید زیر نظر متخصص پروتز سینه باشید. بر اساس اطلاعیه FDA سازمان غذا و داروی آمریکا، رشد سینه در زنان معمولا تا ۲۰ سالگی ادامه دارد و همچنین باید بدانید که حداقل سن برای انجام پروتز سینه باید بالای ۱۸ سال باشد تا رشد سینه ها کامل شده باشند.

روش های انجام لیفت سینه

انجام لیفت سینه توسط بهترین جراح لیفت سینه دارای روش های مختلفی است که ما در این بخش برای آگاهی بیشتر شما به شرح آن ها می پردازیم:

 • لیفت سینه با نخ: در این روش از نخ‌های PDO که نخ‌های بخیه قابل‌ جذب هستند و سازگار با بدن هستند، استفاده می شود. پزشک در جلسات معاینه نواحی ورود و خروج نخ‌ها را مشخص کرده و سپس از سوزن های بسیار ظریف و نازک، نخ ها را وارد بافت سینه می کند. با استفاده از این نخ‌ها، سینه به سمت بالا کشیده شده و فرم دلخواه ایجاد می شود. از آن جایی که این روش از روش های موقت لیفت سینه به حساب می آید، می توان آن را برای افراد جوانی که در آینده قصد بارداری و شیردهی دارند، مناسب دانست.
 • لیفت سینه با جراحی یا ماستوپکسی: این روش اکثرا برای کسانی است که افتادگی شدیدی در سینه‌های خود دارند یا فرم سینه های آن‌ها به شکل کاملاً واضحی تغییر کرده است. در موارد خفیف تر نیز می‌توان از این روش استفاده کرد که تشخیص آن بر عهده بهترین جراح سینه است. لیفت سینه با جراحی معمولا با بی هوشی انجام می شود اما پس از آن نیازی به بستری در بیمارستان نبوده و فرد می‌تواند به خانه باز گردد. پس از این که بیمار به طور کامل بی هوش شد، با توجه به جلسات مشاوره پزشک قبل از جراحی، در محل مخصوص و مشخص شده از سینه ها، پزشک برشی را ایجاد می کند و به ادامه جراحی می پردازد.
 • لیفت سینه با طب سوزنی: افرادی که دارای افتادگی های کم در سینه های خود هستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. این روش را می‌توان یکی از ماندگار ترین روش‌های لیفت سینه دانست. برای لیفت سینه ها با طب سوزنی به ۱۵ تا ۴۵ جلسه درمانی نیاز است. این جلسات با فاصله های یکی دو روزه انجام می‌شوند و پس از آن فاصله جلسات بیشتر می‌شود تا نتایج بهتری به همراه داشته باشد. نتایج این روش طولانی است اما نمی‌توان آن را دائمی دانست ولی باید گفت که این روش یکی از کم عارضه‌ترین روش‌ها برای لیفت سینه است.
 • لیفت سینه با CACI: این روش قبلا به عنوان روش درمانی در آسیب‌های عضلانی استفاده می‌شد اما در حال حاضر می‌توان آن را برای لیفت سینه‌ها نیز به کار برد. در این روش با استفاده از دستگاه، پالس های برقی به سمت سینه فرد فرستاده می شود و این پالس ها با ایجاد شوک‌های جزئی در بافت‌های سینه باعث بالا رفتن سینه ها و جوان سازی سینه‌ها می‌شوند. میزان اثر بخشی این روش به فرکانس موج ارسالی و نوع پوست فرد بستگی دارد و علاوه بر آن، برای انجام آن به بیش از یک جلسه نیاز است که بهترین جراح لیفت سینه با توجه به میزان افتادگی و وضعیت افراد، جلسات را بافاصله های مشخصی تکرار خواهد کرد.

روش های انجام لیفت سینه

روند انجام پروتز سینه

فرایند پروتز سینه نیز همانند بسیاری از اعمال زیبایی دیگر؛ به عوامل مختلفی بستگی دارد که این عوامل شامل: انتظارات، سلیقه و نظر بیمار، نوع و شکل ظاهری پروتز سینه، مهارت و تخصص جراح موردنظر، شکل و تناسب ظاهری و … می باشد.

نحوه انجام عمل پروتز سینه به گونه ای است که پس از سپری کردن مراحل آماده سازی، بیمار را به اتاق عمل می برند و در آن جا متخصص بیهوشی به منظور بیهوش سازی بیمار،  اقدامات لازم را انجام می دهد. پس از این که فرد به طور کامل بیهوش شد، متخصص پروتز سینه برشی را در قسمت موردنظر ایجاد می کند. ایشان به سبب این که برش ایجاد شده قابل رویت و مشاهده نباشد، در ناحیه هایی از بدن همچون: زیر سینه، دور ناف، زیر بغل و یا دور هاله سینه این برش را می زند.

جایگذاری پروتز در قسمت تعیین شده، مرحله بعدی می باشد. (معمولا محل قرارگیری پروتز سینه توسط بیمار و پزشک در زمان مشاوره تعیین می شود.) پس از این که پروتز در محل مناسب قرار گرفت، متخصص مربوطه زخم ها و برش ها را به کمک چسب های استریل شده می بندد. در انتهای عمل، برای این که نتیجه مطلوب تری را مشاهده کنید، متخصص پروتز سینه به بیمار توصیه می کند تا از سینه بندهای طبی مخصوص استفاده کند.

نحوه انجام جراحی لیفت سینه

برای انجام جراحی لیفت صورت، پزشک از برش ها و تکنیک هایی استفاده می کند. قبل از انجام هر کاری، پزشک با داروهای بیهوشی مانند آرام بخش های داخل وریدی و بیهوشی عمومی شما را بیهوش می کند. پس از بیهوشی کامل، برش لازم را در قفسه سینه شما ایجاد می کند، پزشک به سه روش برش را در سینه شما ایجاد می کند. برش اطراف ناحیه تیره نوک پستان به صورت عمودی و به سمت پایین از ناحیه تیره اطراف نوک پستان تا چین های سینه به صورت افقی در کناره های سینه انجام می شود.

پس از ایجاد برش روی سینه، بافت سینه شما کشیده شده و به شکلی تغییر می کند که برجستگی و سفتی شکل بهتری به خود بگیرد و نوک پستان و نواحی تیره اطراف سینه به حالت طبیعی خود باز می گردند. نواحی بزرگ شده و قسمت تیره نوک پستان کاهش می یابد. مرحله آخر بستن نواحی بریده شده پس از فرم دادن به سینه ها و برداشتن پوست اضافی است. نتایج لیفت سینه پس از اتمام عمل قابل مشاهده است.

توصیه های مراقبتی لیفت و پروتز سینه

اقدامات قبل از لیفت سینه

 • از داروهایی مانند آسپرین، پروفن و مکمل های گیاهی و هرگونه دارو و مواد غذایی که سبب افزایش خونریزی می شوند استفاده نکنید.
 • اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید یا تا کنون عمل جراحی انجام داده اید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • دو هفته قبل از جراحی از مصرف دخانیات و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • پزشک شما آزمایشاتی را برای شما تجویز می کند که باید آن ها را انجام دهید و در روز عمل همراه خود ببرید.
 • شب قبل از انجام جراحی حتما استحمام کنید، زیرا تا مدتی بعد از جراحی استحمام برای شما ممنوع خواهد شد.
 • داشتن رژیم غذایی سالم یکی از کارهای مهم می باشد.
 • از چند ساعت قبل از انجام عمل چیزی نخورید و هنگام عمل کاملا ناشتا باشید.

اقدامات بعد از لیفت سینه

 • تا دو روز بعد از انجام جراحی لیفت سینه استحمام برای شما ممنوع است.
 • به مدت ۶ هفته از قرار گرفتن در استخر، وان و از این قبیل کارها دوری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.
 • استفاده از سوتین طبی به مدت چند هفته ضروری می باشد.
 • بعد از جراحی لیفت سینه از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.
 • داروهای تجویز شده از سوی پزشک خود را به طور مرتب استفاده کنید.
 • از خم شدن و یا کشیدن اندام ها خودداری کنید.
 • برای استحمام بعد از مدت تعیین شده از سوی پزشک خود حتما از فردی کمک بگیرید.
 • از تماس آب با فشار بر روی زخم خود جلوگیری کنید.

توصیه های مرقبتی لیفت و پروتز سینه

اقدامات قبل از عمل پروتز سینه

 • ۲ هفته قبل از جراحی پروتز سینه از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنید.
 • داروهایی که خاصیت ضد انعقاد خون دارند مانند آسپرین، ژلوفن و بروفن قبل از جراحی پروتز سینه مصرف نکنید.
 • آزمایشاتی را قبل از جراحی باید انجام دهید و در روز جراحی حتما به همراه داشته باشید.
 • قبل از جراحی پروتز سینه در انتخاب پزشک خود دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید پزشکی متخصص را انتخاب کنید.
 • قبل از پروتز سینه، از سوتین های مخصوص برای جلوگیری از افتادگی و عفونت به طور شبانه روزی استفاده کنید.
 • قبل از عمل، درباره فرم و سایز پروتز با پزشک خود مشورت کنید.
 • قبل از عمل، ناشتا باشید و ۸ ساعت قبل نباید چیزی بخورید و بنوشید.
 • قبل از عمل، استحمام کنید زیرا چند روز بعد از عمل این کار برای شما ممنوع است.

اقدامات بعد از عمل پروتز سینه

 • برای کاهش درد می توانید از مسکن استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت از آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • سوتین طبی را به صورت مداوم استفاده کنید.
 • سعی کنید از مصرف الکل و دخانیات تا یک ماه بعد از عمل پرهیز کنید.
 • حتما یک همراه با خود داشته باشید تا بعد از عمل پروتز سینه مراقب شما باشد.
 • تا دو روز اول بعد از عمل پروتز سینه کمی راه روید و بنشینید تا از لخته شدن خون جلوگیری شود.
 • بعد از عمل پروتز سینه، داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود به طور مداوم استفاده کنید.

عوارض لیفت سینه

لیفت سینه همانند جراحی های دیگر دارای عوارضی می باشد. در این قسمت به برخی عوارض لیفت سینه می پردازیم:

 • ایجاد هماتوم بعد از لیفت سینه امکان پذیر است. هماتوم، تجمع خون زیر برش ها در ناحیه مورد نظر می باشد که اگر این خون تخلیه نشود می تواند سبب بروز عفونت شود.
 • عفونت بعد از انجام جراحی لیفت ممکن است. اگر علائمی مانند بوی بد، تب، درد شدید و قرمزی مشاهده کردید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • بعد از انجام عمل لیفت جای زخم ها برای مدتی باقی می ماند، این که تا چه زمانی باقی می ماند و چه وقت بهبود می یابد به سیستم بدن شما بستگی دارد. ممکن است جای زخم ها در برخی از افراد بماند و به طور کامل التیام پیدا نکند.
 • عدم مهارت جراح لیفت سینه، می تواند سبب بروز عدم تقارن سینه ها شود. اگر به جراح خوبی برای این جراحی مراجعه نکنید، امکان رخ دادن این عارضه وجود دارد.
 • در افراد بعد از جراحی، از دست رفتن احساس در نوک سینه وجود دارد که در اکثر مواقع این بیحسی موقتی است و از بین خواهد رفت.
 • اگر جراح شما مهارت داشته باشد، می تواند بافت غده ای سینه را حفظ کند و این امر باعث می شود شما بتوانید بدون هیچ مشکلی به شیردهی ادامه دهید. در غیر این صورت شیردهی دچار اختلال می شود.
 • داروهای بیهوشی می تواند عوارضی برای برخی از افراد داشته باشند، همچنین برخی از افراد به این داروها حساسیت دارند.

عوارض جراحی پروتز سینه

 • معمولا به‌دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استریل نبودن تجهیزات در اتاق عمل و پانسمان بعد از عمل زمینه عفونت فراهم می شود که به همین دلیل بعد از جراحی پروتز سینه، پزشک معالج دارو تجویز می کند.
 • اختلال در حس ناحیه نوک سینه و هاله اطراف آن که در روزهای اول جراحی در بسیاری از افراد دیده می شود و به تدریج کاملا بهبود میابد ولی در ده درصد موارد ممکن است دائمی شود. این حالت ممکن است در عملکرد جنسی یا در حین شیردهی اختلال ایجاد کند.
 • پارگی و نشت پروتز سینه باعث بروز خطراتی می‌شود، این شرایط معمولاً ایجاد می‌شود که پروتز در بدن تبدیل به آب می‌شود و یا به هر دلیلی بافت رویی آن از دست می‌رود و مایع داخل پروتز به منطقه سینه و غدد لنفاوی نفوذ می‌کند.
 • اسکار پوستی یکی از عوارض پروتز سینه است که برای همه افراد، ایجاد می‌شود. میزان اسکار پوستی بعد از جراحی توسط بهترین جراح سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد.

عوارض جراحی پروتز سینه

کلام آخر

از شما سپاس گزاریم که ما را تا انتهای مقاله همراهی کردید، ما تمام سعی خود را به کار گرفتیم تا شما را با تفاوت لیفت سینه و پروتز سینه آشنا کنیم. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید. لازم به ذکر است؛ در صورتی که به دنبال یافتن اطلاعات کامل تری راجع به لیفت سینه هستید، پیشنهاد می کنیم از مقاله ما با عنوان لیفت سینه چیست؟ دیدن فرمایید.

امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *