شماره تمـــاس

۰۹۲۰۳۴۷۵۴۵۴

وبلاگ

جراحی ماموپلاستی چیست؟

بزرگی بیش از حد سینه، افتادگی و یا عدم تقارن آن‌ها دغدغه اغلب خانم‌هایی است که آرزو دارند سینه‌های خوش‌فرم و خوش‌حالتی داشته باشند. در این مقاله به معرفی جراحی زیبایی سینه یا ماموپلاستی می‌پردازیم که با انجام عملیات لازم به این دسته از افراد کمک می‌کند تا به فرم دلخواه سینه متناسب با اندام خود دست پیدا کنند. اگر شما هم خانمی هستید که دوست دارید برای همیشه از شر چربی‌های اضافی سینه خلاص شوید، با ما همراه باشید تا به طور کامل با این پروسه و نحوه انجام آن آشنا شوید.

ماموپلاستی یا جراحی کاهشی سینه

یکی از دلایل مراجعه به پزشک در اغلب خانم‌هایی که سینه‌های بزرگی دارند، وجود مشکلاتی از قبیل آرتروز گردن، درد در قفسه سینه و یا کمردردهای مزمن است. در این گونه موارد، پزشک معاینات دقیقی را انجام می‌دهد. در صورتی که دلیل اصلی بروز این مشکلات را بزرگی بیش از حد سینه‌ها تلقی کند، جراحی ماموپلاستی را به بیمار پیشنهاد می‌‌دهد. در این روش، جراح با برداشتن بافت و چربی اضافی از سینه‌ها، اندازه آنها را کوچک‌تر می‌کند. با این اقدام از فشار زیاد روی گردن، شانه‌ها و کمر جلوگیری می‌شود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل کاهشی سینه هستند؟

برای تشخیص این‌که آیا کاندیدای مناسبی برای عمل ماموپلاستی هستید یا خیر، لازم است تا شرایط کافی برای انجام آن را دارا باشید. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد زیاد در قسمت گردن، کمر و شانه
 • عدم تقارن سینه‌ها
 • افتادگی و شل‌بودن سینه‌ها به دلیل بارداری یا شیردهی
 • عدم رضایت از سایز سینه

جراحی کاهشی سینه به چه علت انجام می شود؟

علت اصلی جراحی ماموپلاستی کاهنده یا کاهشی، بزرگی سینه است که به دنبال خود مشکلاتی برای فرد بیمار ایجاد می‌کند. ناراحتی‌هایی از جمله فشار روی مهره‌های گردن و دردهای ناگهانی شانه، تنها برخی از دلایل انجام عمل ماموپلاستی در اغلب بانوان به شمار می‌رود. جراحی کاهشی سینه با اهداف دیگری نیز ممکن است انجام گیرد که عبارتند از:

 • دردهای عصبی
 • تعریق و ایجاد بوی نامطبوع زیر پستان
 • محدودیت در انجام فعالیت‌های روزمره
 • عدم تناسب سینه با اعضای بدن
اقدامات قبل از ماموپلاستی چیست؟

چه زمانی باید انجام عمل ماموپلاستی را به تعویق بیندازید؟

برای عمل ماموپلاستی چه با هدف کاهش و چه افزایش سینه، لازم است تا زمان مناسبی را برای انجام آن در نظر بگیرید. اگر قصد دارید باردار شوید، انجام این پروسه را باید کمی به تعویق بیندازید. دلیل این امر، وجود مشکلاتی است که بعد از بارداری و به هنگام شیردهی ممکن است برای مادر و نوزاد رخ دهد.

به بانوانی هم که با هدف تناسب اندام به رژیم‌های سخت غذایی روی آورده‌اند، توصیه می‌شود بعد از رسیدن به وزن مطلوب، عمل ماموپلاستی را انجام دهند. چرا که تغییرات وزنی موجب می‌شود تا نتیجه دلخواهی از جراحی زیبایی سینه دریافت نکنند.  

نقش جراح سینه در ماموپلاستی چیست؟

قبل از این‌که برای عمل ماموپلاستی آماده شوید، ضروری است تا جراح فوق تخصصی را برای انجام این پروسه  انتخاب نمائید. پزشکی که اولاً با توجه به شرایط جسمانی بیمار، روشی را انتخاب کند که عوارض کمتری داشته باشد، ثانیاً برش‌ها را با مهارت ایجاد کند. هر چقدر این مرحله با حساسیت بیش‌تری انجام گیرد، زخم‌ها نیز سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند، به علاوه زیبایی ظاهری بدن نیز حفظ می‌شود.

اقدامات قبل از ماموپلاستی چیست؟

قبل از انجام ماموپلاستی، پزشک نکاتی را به شما خواهد گفت که لازم است آن‌ها را رعایت کنید. انجام دستورالعمل‌های پزشک قبل از عمل، نقش مؤثری در تسریع روند بهبودی ایفا می‌کنند. مهم‌ترین این نکات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • از مصرف داروهای ضدانعقاد خون اجتناب کنید.
 • تا ۸ ساعت قبل از عمل، هیچ خوراکی یا نوشیدنی مصرف نکنید.
 • استحمام پیش از عمل را فراموش نکنید.
 • تمام آزمایش‌هایی که پزشک به شما توصیه می‌کند را انجام دهید.
 • مصرف هر گونه دخانیات را حداقل به مدت دو ماه قبل از عمل کنار بگذارید.

جراح سینه پیش از ماموپلاستی چه مواردی را بررسی می کند؟

قبل از این‌ که پزشک، عمل ماموپلاستی را برای بیمار انجام دهد، جلساتی تحت عنوان مشاوره قبل از عمل برگزار می‌کند. پزشک در طی این جلسات، اطلاعات کاملی از وضعیت جسمانی بیمار و سوابق پزشکی او به دست می‌آورد. در مقابل، بیمار را از نحوه عمل و مراقبت‌هایی که باید بعد از آن انجام دهد مطلع می‌کند. سایر مواردی که پزشک در این زمینه مورد ارزیابی قرار می‌دهد عبارتند از:

 • بررسی سینه جهت اطمینان از عدم هر گونه عفونت یا ناهنجاری
 • عکسبرداری از سینه‌ها
 • بررسی انتظارات بیمار از عمل ماموپلاستی

تشریح مرحله به مرحله ماموپلاستی

بسیاری از افراد مایلند قبل از اینکه در موقعیت جراحی ماموپلاستی قرار بگیرند، با روند عمل آشنایی کافی داشته باشند. ما در ادامه مراحل مختلف عمل ماموپلاستی را برای شما شرح می‌دهیم.

بیهوشی برای ماموپلاستی

پزشک قبل از شروع به کار، بیمار را در وضعیت بیهوشی عمومی قرار می‌دهد. این کار برای راحتی بیشتر بیمار است تا هیچ درد و ناراحتی را احساس نکند. در برخی موارد نیز با تشخیص پزشک، تنها بیحسی موضعی به بیمار تزریق خواهد شد.

برش در عمل ماموپلاستی

شایان ذکر است، برش‌هایی که جهت انجام ماموپلاستی بر روی سینه فرد لحاظ می‌شود، از الگوی مشخصی پیروی می‌کنند. برای مثال، اگر عمل لیفت سینه مدنظر باشد، پزشک برش دور هاله، عمودی و یا افقی بر روی سینه ایجاد می‌کند. در این برش‌ها، با برداشتن پوست اضافی، سینه‌ها به سمت بالا متمایل می‌شوند. اما اگر هدف از انجام ماموپلاستی، پروتز سینه باشد، پزشک برش موردنظر را در زیر خط سینه اعمال می‌کند.

آنچه مهم است، انتخاب نوع برش بر اساس سایز سینه، افتادگی سینه و نوع عمل ماموپلاستی است که همگی به نظر پزشک متخصص بستگی دارد.

برداشتن بافت و قرار دادن سینه ها در موقعیت جدید در جراحی ماموپلاستی

بعد از این‌که برش موردنظر ایجاد شد، جراح بافت اضافی سینه را برداشته و در محل جدید قرار می‌دهد. در افرادی که سینه‌های بزرگی دارند، این مرحله با کوچک‌کردن نوک سینه نیز همراه است.

بستن برش ها در عمل

در این مرحله از عمل ماموپلاستی، جراح از نخ‌های مخصوص و ظریف به منظور بستن برش‌ استفاده می‌کند. این نخ‌ها به مرور زمان جذب بدن می‌شوند، بنابراین نیازی به کشیدن بخیه‌ها نخواهید داشت. تنها نکته باقی‌مانده، نگرانی بابت خطوط ایجادشده است. در این زمینه نیز با رعایت مراقبت‌های بعد از عمل، احتمال محوشدن یا حداقل کمرنگ‌ترشدن آن‌ها وجود دارد.

مشاهده نتایج ماموپلاستی

مشاهده نتایج ماموپلاستی، ممکن است کمی‌ زمان‌بر باشد. البته عواملی مانند سن، بارداری، تغییرات هورمونی و … در نتیجه نهایی ماموپلاستی دخیل هستند. به همین جهت، نمی‌توان به طور دقیق مطمئن بود که بیمار بلافاصله بعد از عمل، نتیجه واقعی جراحی را مشاهده کند. در این زمان، بیمار به مراقبت‌هایی اساسی نیاز دارد که در بهبودی او بسیار مؤثر هستند.

 مشاهده نتایج ماموپلاستی

ریکاوری بعد از ماموپلاستی

بعد از عمل ماموپلاستی، بسیار مهم است که بیماران آنچه را که پزشک برای سپری‌کردن یک دوره ریکاوری بسیار عالی، به آن‌ها ارائه داده است، رعایت کنند. برای مثال، پزشک مراقبت‌های لازم در مورد نحوه خوابیدن و استراحت به بیمار توصیه کرده است. علاوه‌برآن، او را از مصرف هر گونه دخانیات منع کرده است. این دوره، دوره بسیار حساسی است و هر گونه کوتاهی در رعایت دستورالعمل‌های پزشک، بهبودی بیمار را به تعویق می‌اندازد.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی چیست؟

طبیعی است، بیمار دو تا سه روز بعد از عمل، درد خفیف تا متوسطی را تجربه کند. معمولاً با مصرف داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، این درد کاهش پیدا می‌کند. بعد از آن، بحث مراقبت از زخم‌هاست که مهمترین دغدغه بیماران در طول دوران نقاهت است. به همین منظور، پزشک اصول مراقبت از آن‌ها را به بیمار ارائه می‌دهد. به طور کلی، بعد از گذشت چندین روز بعد از عمل، پانسمان روی زخم را می‌افتد یا قابل برداشت است.

احتمال دارد، بیمار روزهای ابتدایی بعد از عمل، درد، تورم  یا حتی تغییر رنگ زیادی در ناحیه سینه خود احساس کند. اما جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد. چرا که همگی آن‌ها بعد از گذشت چندین هفته بعد از عمل برطرف می‌شوند.

پزشک برای استراحت و خواب بیمار نیز تمهیدات لازم را در نظر گرفته است. طبق نظر پزشک، لازم است بیمار تا بهبودی کامل، به پشت بخوابد. شاید این حالت خوابیدن برای بیمار بسیار سخت باشد، اما در نتیجه درمان بسیار تأثیرگذار است. سر بیمار نیز ترجیحاً باید بالاتر از بدن قرار گیرد. برای این کار بهتر است از دو بالش برای زیر سر استفاده شود.

به یاد داشته باشید تا چند روز اول بعد از ماموپلاستی، نباید هیچ رطوبتی به سینه وارد نشود. ترجیحاً استحمام صورت نگیرد. در صورت اضطرار، از یک اسفنج مرطوب برای تمیزکردن سینه استفاده کنید.

تعویض پانسمان ماموپلاستی

در همان روزهای اول بعد از عمل، مراقبت صحیح از پانسمان، نقش مهمی در پیشگیری از عفونت زخم دارد. شاید تعویض مکرر پانسمان برای برخی از بیماران دشوار باشد. برای سهولت کار، بهتر است با استفاده از اسپری‌های مخصوص، محل موردنظر را ضدعفونی کرد. بعد از گذشت حدوداً یک هفته بعد از عمل، پانسمان توسط پزشک برداشته شده و گن مخصوص برای بیمار تجویز می‌شود.

هزینه جراحی ماموپلاستی در تهران چقدر است؟

به طور کلی، نمی‌توان هزینه مشخصی برای عمل ماموپلاستی آن هم در پایتخت کشور، معین کرد. اما می‌توان بر اساس پارامترهای مختلفی همچون محل جراحی، دستمزد جراح و هزینه‌های جانبی مانند هزینه‌ آزمایش‌ها و داروهای قبل و بعد از عمل، هزینه این جراحی را طی سال‌های مختلف برآورد کرد.

عوارض عمل جراحی ماموپلاستی چیست؟

در اینکه همه فرآیندهای جراحی زیبایی عوارض جانبی را با خود به همراه دارند، هیچ شکی نیست. در این میان، برخی از آن‌ها، عوارض شایع‌تری نسبت به دیگر فرآیندهای جراحی دارند. ماموپلاستی نیز همانند هر عمل جراحی دیگری با عوارض شایع و گاهاً نادری روبه‌رو است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • احتمال عفونت
 • خون‌مردگی در ناحیه سینه
 • عدم احساس در نوک سینه
 • عدم توانایی در شیردهی
 • کبودی و درد
 • عدم تقارن سینه‌‌ها
 • باقی‌ماندن اسکار
 • ناهنجاری در پستان‌ها
عوارض عمل جراحی ماموپلاستی چیست؟

جای بخیه ها در عمل کوچک کردن سینه به چه صورت است؟

چقدر می‌توان مطمئن بود که جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی باقی بماند؟ این سؤالی است که ذهن اغلب بیمارانی که قصد جراحی دارند را به خود درگیر کرده است؟ بر اساس توصیه‌های متخصصین جراحی پلاستیک در تهران، در صورتی که بیمار مراقبت‌های بعد از عمل را به خوبی رعایت کند، جای بخیه‌ها نیز به مرور زمان برطرف می‌شوند. در برخی موارد، استفاده از لیزر نیز برای حذف جای بخیه‌ها کارساز خواهد بود.

راه های موثر در کاهش ورم سینه بعد از ماموپلاستی

وجود درد، تورم و التهاب در روزهای ابتدایی بعد از عمل ماموپلاستی، امری شایع است. اما با رعایت برخی موارد می‌توان میزان کبودی و تورم سینه را به حداقل رساند که عبارتند از:

 • رژیم غذایی مناسب همراه با کاهش مصرف نمک
 • نوشیدن مایعات فراوان
 • استفاده از کمپرس سرد
 • استفاده از لباس‌های آزاد و راحت

آیا ماموپلاستی خطرناک است؟

افرادی که از نگاه متخصصین ماموپلاستی، شرایط مناسبی برای عمل نداشته باشند، به علاوه مراقبت‌های بعد از عمل را نیز رعایت نکنند، ممکن است بعد از عمل با خطرات جدی روبه‌رو شوند. اما آیا کاندیدای مناسبی برای جراحی ماموپلاستی هستید؟ این سؤالی است که پاسخ آن را در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت.

از کجا مشخص می شود که کاندید خوبی برای این جراحی هستیم؟

با شرکت در جلساتی که پزشک قبل از جراحی برگزار می‌کند، همچنین اطلاعاتی که در اختیار پزشک قرار می‌دهید، مشخص می‌شود که آیا کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید یا خیر؟ سوابق پزشکی، معاینه فیزیکی سینه‌‌ها و انجام آزمایش‌های مرتبط با عمل همانند ماموگرافی، خون و ادرار از جمله مواردی هستند که پزشک مورد بررسی قرار می‌دهد.

شیردهی پس از جراحی کوچک کردن پستان

در انجام پروسه ماموپلاستی، جراح سعی می‌کند، قسمتی از بافت سینه را که مربوط به عمل شیردهی می‌شود را به حالت عادی خود باقی بگذارد. این کار باعث می‌شود تا بیمار بتواند عمل شیردهی خود را بدون هیچ مشکلی انجام دهد. عصب‌ها نقش مهمی در تولید هورمون اکسیتوسین و پرولاکتین دارند. وظیفه این دو هورمون، تولید و خروج شیر از سینه است. در صورتی که کوچکترین آسیبی به اعصاب فرد بیمار وارد شود، هورمون‌‌های شیردهی در عملکرد خود دچار مشکل می‌شوند.

پوشیدن سوتین مناسب پس از ماموپلاستی

یکی از مراقبت‌هایی که بعد از عمل ماموپلاستی باید رعایت نمود، استفاده از سوتین‌های مناسبی است که پزشک برای بیمار تجویز می‌کند. استفاده مرتب از این سینه‌بندها، موجب می‌شود تا روند بهبودی خیلی سریعتر پیش برود. از آنجا که در روزهای آغازین بعد از عمل، هنوز پروتز یا ایمپلنت‌های سینه در جای خود ثابت نشده‌‌‌اند، استفاده از سوتین‌های فشاری می‌توانند در قرارگیری مستحکم آن‌‌ها نقش به‌سزایی داشته باشند.

خروج ترشحات بعد از ماموپلاستی

خروج ترشحات بعد از عمل، کاملاً طبیعی است و لازم نیست نگران شوید. تنها در صورتی که رنگ آن‌ها قرمز روشن همراه با درد فراوان باشند، لازم است تا پزشک خود را در جریان قرار دهید.

استحمام بعد از جراحی کاهشی سینه

به طور معمول به بیمار گفته خواهد شد که تا ۴۸ ساعت بعد از عمل، نباید استحمام کند و بعد از این زمان، مجاز است، تنها قسمتی از بدن( از کمر به پایین) را شست‌وشو دهد. قبل از استحمام نیز باید درن‌ها و گازی که روی محل زخم قرار گرفته را خارج کند. به یاد داشته باشید که برای شست‌وشوی بدن حتماً درجه آب را تنظیم کرده، ترجیحاً از آب گرم و صابون استفاده نمایید.

 بعد از عمل ماموپلاستی به چه صورت باید بخوابیم؟

روزهای اول بعد از عمل، بیمار درد زیادی را احساس می‌کند. این امر می‌تواند بر روی خواب او نیز تأثیر بگذارد. به همین دلیل، پزشک برای راحتی بیمار به هنگام خواب، توصیه‌ می‌کند تا چند بالش زیر سر خود قرار دهد و حتماً به پشت بخوابد. این کار باعث می‌شود، درد کمتری حس کند، به علاوه فشار کمی نیز به قسمت سینه‌ها وارد شود.  

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این پست را بهتر کنیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود بخشیم؟

اشتراک گذاری:

جدیدترین نوشته ها

مقالات زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *