عدم تقارن پلک بعد از عمل بلفاروپلاستی

به جرات می‌توان گفت، عمل بلفاروپلاستی یا همان جراحی زیبایی پلک، یکی از خلاقانه‌ترین و موثرترین روش‌های درمانی برای افتادگی پلک یا مشکلاتی مثل پیری و پف زیر چشم است. با این حال، حتی این روش کارآمد نیز ممکن است با عوارض و آسیب‌های بعد از عمل همراه باشد. یکی از این عوارض آزاردهنده، عدم تقارن پلک بعد از عمل است. قرینه بودن پلک‌ها، یکی از فاکتورهای زیبایی چهره محسوب می‌شود؛ بنابراین در صورت از دست رفتن این تقارن، ممکن است زیبایی چهره و در نتیجه اعتماد به نفس فرد، کاهش پیدا کند. دلایل مختلفی می‌تواند باعث عدم تقارن پلک بعد از عمل شود؛ از جمله اشتباهات جراح یا برخی عوامل ژنتیکی.

اگر می‌خواهید عمل بلفاروپلاستی انجام دهید، اما نگران این مشکل بعد از عمل هستید، این مقاله به عنوان یک راهنمای کامل برای شما نوشته شده است؛ با ما همراه باشید.

عدم تقارن پلک بعد از عمل

به طور خلاصه، عدم تقارن پلک بعد از عمل، یکی از عوارض احتمالی جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی است. در این عارضه، پلک‌های بیمار به طور یکسان بهبود نمی‌یابند و در نتیجه، چشم‌ها قرینه نیستند. عدم تقارن پلک می‌تواند خفیف یا شدید باشد و در برخی موارد، ممکن است نیاز به عمل ترمیمی پلک داشته باشد. خوب است بدانید که احتمال این عارضه بعد از عمل بسیار کم است و حتی در صورت بروز آن، روش‌های درمانی زیادی وجود دارد.

در بیشتر موارد، عدم تقارن پلک بعد از عمل طی چند ماه (6 تا 7 ماه) بهبود می‌یابد. با این حال، در برخی موارد، ممکن است این عارضه دائمی باشد.

زمانی که جراح، بافت اضافی در ناحیه پلک‌ها را به اندازه یکسان جدا نکند؛ خطر عدم قرینگی پلک وجود دارد. این مشکل می‌تواند پس از مدتی باعث افتادگی مجدد پلک و ایجاد چروک در بالای چشم شود. بنابراین پزشک ممکن است در این شرایط، عمل ترمیمی را تجویز کرده و بلفاروپلاستی را مجدد انجام دهد.

برای جلوگیری از خطر عدم تقارن پلک بعد از عمل، مهم است که عمل جراحی را نزد یک جراح پلاستیک با تجربه و ماهر انجام دهید. همچنین، بیمار باید دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از عمل را به دقت دنبال کند تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کند.

علل عدم تقارن پلک بعد از عمل

علل عدم تقارن پلک بعد از عمل

یکی از سوالات مهم در رابطه با عارضه عدم تقارن پلک بعد از عمل، دلایل این اتفاق است. آیا تنها خطای پزشک، عامل این عارضه است؟ خوب است بدانید که دلایل مختلفی می‌توانند باعث بروز عدم قرینگی پلک‌ها بعد از بلفاروپلاستی شوند. در ادامه، هر کدام از آنها را بررسی خواهیم کرد.

پتوز مداوم پلک‌های فوقانی

پتوز، افتادگی پلک فوقانی ناشی از تجمع مایع میان بافتی زیر پوست پلک است. این عارضه می‌تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد. پتوز اکتسابی می‌تواند در اثر عوامل مختلفی مانند افزایش سن، آسیب، بیماری یا جراحی ایجاد شود.

در عمل بلفاروپلاستی، جراح معمولاً پوست اضافی و چربی را از پلک فوقانی برداشته می‌شود. در برخی موارد، جراح ممکن است عضله لیفت کننده پلک را نیز تقویت کند.

اگر بیمار قبل از عمل بلفاروپلاستی دچار پتوز باشد، ممکن است پس از عمل نیز پلک فوقانی او همچنان افتاده باشد. این امر به این دلیل است که جراحی بلفاروپلاستی نمی‌تواند پتوز را به طور کامل برطرف کند.

در برخی موارد، جراح ممکن است برای رفع پتوز در حین عمل بلفاروپلاستی، اقدامات اضافی انجام دهد. این اقدامات می‌تواند شامل تقویت عضله لیفت کننده پلک یا برداشتن پوست اضافی از پلک فوقانی باشد.

بیشتر بخوانید: قیمت عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

حالات چهره ناهموار

ممکن است در برخی افراد به صورت مادرزادی یا به دلایل مختلفی، یک طرف چهره، رشد و توسعه بیشتری نسبت به طرف دیگر داشته باشد. این وضعیت معمولا بعد از عمل بلفاروپلاستی، آشکار می‌شود و وضعیت تقارن چهره و پلک‌ها را از بین می‌برد.

خطاهای پزشکی

واقعیت این است که پزشک‌ها هم می‌توانند اشتباه کنند؛ اما بعضی از اشتباهات آنها ممکن است آثار جبران ناپذیری ایجاد کند و به همین دلیل، خیلی مهم است که انجام عمل پلک خود را به یک پزشک ماهر و پنجه طلایی بسپارید. شما نباید روی زیبایی چهره خود، ریسک کنید. یکی از خطاهای پزشکی که توسط پزشک بی تجربه اتفاق می‌افتد، برداشتن نامتقارن چربی اضافی زیر پلک است و همین مساله باعث عدم تقارن پلک بعد از عمل می‌شود.

توزیع نابرابر چربی در پلک ها

یکی دیگر از دلایل عدم تقارن پلک بعد از عمل، عدم تناسب در برداشتن چربی از اطراف چشم‌ها است. در این شرایط، ممکن است مقدار چربی برداشته شده از دور یک چشم، بیشتر از دیگری باشد و به همین دلیل، بعد از عمل، یک چشم بزرگتر یا کوچکتر بنظر برسد.

در این حالت که توزیع نابرابر چربی گفته می‌شود، تقارن چهره از بین رفته و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌شود. با این حال، عدم تقارن پلک ناشی از توزیع ناهموار، دلایل دیگری به جز عمل بلفاروپلاستی نیز دارد؛ برای مثال، ممکن است با افزایش سن و تجمع نامتقارن چربی در اطراف چشم‌ها، این حالت مشاهده شود.

تیک عصبی

تیک عصبی پلک می‌تواند باعث عدم تقارن پلک بعد از عمل بلفاروپلاستی شود. این امر به این دلیل است که پلک زدن مداوم یا حرکت چشم در دوره نقاهت می‌تواند باعث تغییر در موقعیت پلک‌ها شود.

آیا می‌ توان با وجود تیک عصبی عمل بلفاروپلاستی انجام داد؟

در برخی موارد، ممکن است پزشک عمل بلفاروپلاستی را برای افراد مبتلا به تیک عصبی انجام دهد. با این حال، در این موارد، پزشک باید اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهد تا از بروز عدم تقارن پلک جلوگیری کند. این اقدامات احتیاطی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از بی‌حسی موضعی به جای بیهوشی عمومی: بی‌حسی موضعی می‌تواند به کاهش حرکات چشم در دوره نقاهت کمک کند.
  • استفاده از بخیه‌های قابل جذب: بخیه‌های قابل جذب نیازی به برداشتن ندارند و می‌توانند به کاهش تورم و التهاب پلک‌ها کمک کنند.

در صورت ابتلا به تیک عصبی و تمایل به انجام عمل بلفاروپلاستی، باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این جراحی صحبت کنید.

روش درمان عدم تقارن پلک بعد از عمل

اکنون که با عارضه عدم تقارن پلک بعد از عمل و دلایل آن آشنا شدید، ممکن است نسبت به روش‌های درمانی آن نیز کنجکاو باشید. خبر خوب این است که برای این مشکل، راهکارهای درمانی موثری وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به تزریق ژل، ماساژ درمانی و جراحی ثانویه اشاره کرد. در ادامه با هرکدام از آنها آشنا خواهید شد.

تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل یک روش غیر تهاجمی است که برای رفع چین و چروک‌های صورت، حجم‌دهی به لب‌ها و گونه‌ها و رفع عدم تقارن پلک استفاده می‌شود. در این روش، از ژل‌های مصنوعی یا طبیعی برای پر کردن چین و چروک‌ها یا حجم‌دهی به نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود.

تزریق ژل، برای رفع عدم تقارن پلک، معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. مزیت این روش، این است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن ندارد.

ژل‌های مورد استفاده برای تزریق به پلک، معمولاً از موادی مانند هیالورونیک اسید، کلاژن یا سیلیکون ساخته می‌شوند. این مواد بی‌خطر هستند و جذب بدن نمی‌شوند.

نتایج تزریق ژل برای رفع عدم تقارن پلک، معمولاً بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده است. این نتایج معمولاً تا 1 تا 2 سال ماندگار هستند.

بوتاکس یک سم عصبی است که برای درمان انواع مختلفی از اختلالات عضلانی و عصبی استفاده می‌شود. این ماده همچنین می‌تواند برای رفع چین و چروک‌های صورت، رفع میگرن و رفع عدم تقارن پلک استفاده شود.

ماساژ درمانی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید با ماساژ درمانی نیز می‌توان عدم تقارن پلک بعد از عمل را درمان کرد. ماساژ، جریان خون را به طور معجزه‌آسایی افزایش داده و باعث خون رسانی بهتر به بافت زیر پوست می‌شود. همین ویژگی در نهایت، میزان اکسیژن خون را در ناحیه پلک چشم افزایش داده و روند بهبود تورم و کبودی بعد از عمل را تسریع می‌کند. ماساژ درمانی می‌تواند تا حد زیادی با بهبود تورم و چین خوردگی دور چشم، عدم تقارن را در پلک‌ها از بین ببرد. البته این روش، بیشتر به عنوان یک راهکار مکمل و درمان کم اثر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی ثانویه

جراحی ثانویه پلک

جراحی ثانویه، روش درمانی موثر برای افرادی است که عدم تقارن در پلک آنها، شدت بیشتری دارد. در این حالت، پزشک مجبور است جراحی ثانویه پلک انجام داده و عدم تقارن را به صورت تهاجمی از بین ببرد.

بیشتر بخوانید: بلفاروپلاستی پلک پایین چگونه انجام می شود؟

عوارض جراحی بلفاروپلاستی که در نهایت منجر به عدم تقارن پلک بعد از عمل می شود:

یکی از نکات مهم بعد از عمل بلفاروپلاستی، این است که با عوارض ناشی از این جراحی و نقش آنها در عدم تقارن پلک‌ها آشنا شویم.

فلج بل

فلج بل یک اختلال عصبی است که باعث ضعف یا فلج عضلات صورت می‌شود. این اختلال معمولاً به دلیل التهاب یا آسیب به عصب هفتم جمجمه، که عصب صورت نیز نامیده می‌شود، ایجاد می‌شود. در صورتی که عمل، زیر دست یک جراح غیر حرفه‌ای انجام شود، این احتمال وجود دارد که عصب صورت آسیب ببیند. همچنین ممکن است عفونت بعد از عمل، در نهایت باعث التهاب عصب صورت شده و فلج بل اتفاق بیفتد. از جمله علائم فلج بل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ضعف یا فلج عضلات یک طرف صورت
  • عدم توانایی بستن کامل چشم
  • افتادگی پلک
  • عدم توانایی بالا بردن ابرو
  • عدم توانایی لبخند زدن یا نشان دادن دندان‌ها

ناتوانی در باز کردن چشم ها

یکی از عوارض ناراحت‌کننده بعد از عمل غیرحرفه‌ای بلفاروپلاستی، عدم توانایی در باز کردن چشم‌ها بعد از عمل است. معمولا افرادی که زمینه بیماری‌های مادرزادی در عصب صورت دارند با این مشکل مواجه می‌شوند. با این حال، در برخی موارد، بی توجهی پزشک و آسیب به عصب یا عضلات پلک می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. در شرایطی که فقط یکی از چشم‌ها باز نشود، عدم تقارن پلک بعد از عمل اتفاق می‌افتد.

تروما – آسیب عصبی

گاهی اوقات، ممکن است در هنگام جراحی، اعصاب صورت یا چشم آسیب ببینند. این آسیب می‌تواند به تروما منجر شود. تروما یک وضعیت التهابی است و می‌تواند باعث ضعف ماهیچه‌های چشم و نامتقارن شدن پلک‌ها شود. خوب است بدانید که تروما یک عارضه رایج بعد از بلفاروپلاستی است و در سایر عمل‌های زیبایی نیز دیده می‌شود.

عدم تقارن طبیعی

به این نکته توجه کنید که برخی از افراد ممکن است از بدو تولد پلک‌هایی با شکل متفاوت داشته باشند. این مسئله می‌تواند با جراحی بلفاروپلاستی کمی بهبود یابد. اما این افراد نباید انتظار داشته باشند که پلک‌های آن‌ها کاملاً هم شکل شوند. چرا که ممکن است پس از بهبودی، هنوز تفاوت‌های جزئی در شکل پلک‌ها وجود داشته باشد.

زخم های عمیق

گاهی اوقات ممکن است پلک‌ها به شدت افتاده باشند و به همین دلیل، بخشی از اسکار بخیه روی پلک بعد از عمل دیده شود. این موضوع باعث افزایش چین و چروک و نامنظم شدن سطح پلک می‌شود. همچنین ممکن است یک پلک بالاتر از پلک دیگر قرار بگیرد. برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است عمل بلفاروپلاستی را توسط یک پزشک مجرب و متخصص انجام دهید.

بلفاروپلاستی برای رفع چه مشکلاتی انجام می شود؟

در پایان خوب است به این نکته اشاره کنیم که عدم تقارن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی، جزو عوارض نادر با درصد احتمال خیلی پایین است. به همین دلیل، نمی‌توان از ترس این عارضه، از انجام بلفاروپلاستی خودداری کرد؛ زیرا این عمل، یکی از بهترین روش‌های درمانی برای مشکلاتی مثل افتادگی پلک، پیری و چروک پوست دور چشم و رفع پف زیر چشم است. حتی این روش می‌تواند به لیفت و کشیدگی پوست صورت کمک کند.

امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 3

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *