عوارض پیکرتراشی

در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با عوارض پیکرتراشی آشنا کنیم. داشتن اندامی زیبا و طبق معیار های روز جامعه، از مهم ترین دغدغه های زنان و مردان می باشد. اما گاهی برخی افراد به دلایل مختلف قادر به انجام ورزش های سخت و یا رژیم های سخت غذایی نمی باشند و ترجیح می دهند از راه های آسان تری مانند انجام جراحی های زیبایی اندام به هدف خود برسند. در ادامه این مقاله همراه با ما باشید تا اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

جراحی پیکرتراشی چیست؟

پیکرتراشی نوعی جراحی می باشد که طی آن افراد می توانند چربی های موضعی بخشی از بدن خود را بدون ورزش و گرفتن رژیم های سخت غذایی از بین ببرند. در این جراحی لوله ای به نام کانولا از طریق برشی کوچک در حد یک سانت، وارد بدن شده و ساختار های چربی را از بین برده و ناحیه مورد نظر را تخلیه می کند. این جراحی در ابتدای کار خود با جراحی شکم آغاز شد؛ به این صورت که بخشی از چربی و پوست شکم از قسمت پایین بریده شده و سپس دو طرف شکم را به هم می دوختند.

اما پس از مدتی که متوجه ناکارآمد بودن این روش شدند، پزشکان تصمیم گرفتند که برای کاهش چربی های موضعی بدن از روشی مانند لیفت صورت استفاده کنند که در آن ناف را سر جای خود نگه می داشتند و از روش پیکرتراشی بدون جراحی کمک می گرفتند. پیکرتراشی هم اکنون به روش های مختلفی مانند جراحی لیپوماتیک، جراحی لیپوست و جراحی ساکشن انجام می شود و هر یک از این جراحی ها چربی های بخش های مختلف بدن را تخلیه کرده و موجب زیبایی اندام افراد می‌ شوند.

انواع روش های جراحی پیکرتراشی

لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک یک نوع عمل زیبایی پیکر تراشی بدن می باشد، که در این روش  مشکلات بدنی و چربی اضافی بدن رفع می شود، عمل لیپوماتیک یکی از روش های نوین پیکر تراشی است که در این روش از دستگاهی به همین نام استفاده می کنند، که از یک میله فلزی تشکیل شده است که برای از بین بردن چربی اضافه در هر جای بدن استفاده می شود. این روش امروزه بسیار مورد توجه قرارگرفته است، عمل لیپوماتیک  از جمله عمل های زیبایی اندام است که در این روش چربی های که در نواحی مختلف بدن جمع شده اند از بین می روند. لیپوماتیک عمل جراحی غیر تهاجمی می باشد، که اگر به خوبی انجام نشود سبب افتادگی پوست، نامتناسبی اندام ها مثل ران ها، گودگرفتگی غیر طبیعی و درد و خونریزی می شود.

اولترازد

در این روش چربی های موضعی را می توان به لرزه انداخت و دیوار سلولی آنها را پاره کرد تا چربی های اضافه بدن به طور کامل از بین بروند و در اطراف ناحیه مورد عمل حل شوند. این روش کاملا برعکس روش لیپوماتیک می باشد و می تواند تمامی سلول های چربی را از بین ببرد. اصولا چربی های بدن تا سن نوجوانی رشد می کنند و بعد از آن رشد آنها کاملا متوقف می شود و فقط حجم آن ها بیشتر می شود، که با استفاده از این روش سلول های قدیمی از بین می روند و دیگر سلول های چربی وجود نخواهد داشت. اگر در جراحی پیکر تراشی دچار مشکلاتی هم چون افتادگی پوست شدید با انجام این روش پوست شما لیفت خواهد شد و مشکلات هم چون افتادگی پوست شما از بین خواهد رفت.

بادی جت

در این روش از فشار آب برای از بین بردن چربی های اضافه بدن استفاده می کنند و نحوه انجام به این صورت می باشد که آب با فشار زیادی از میله فلزی واتر جت بیرون می آید و به نواحی مورد نظر اصابت می کند و این کار باعث می شود، که چربی ها تکه تکه شوند. این روش مانند روش لیپوماتیک می باشد که به چربی های اضافه ضربه وارد می شود.

یپوست

این روش نیز جزء روش های پیکرتراشی محسوب می شود که باید برای انجام آن از تکنیک T.L.A و ویبریشن جهت رفت و برگشت استفاده کرد؛ از این رو در نهایت، چربی‌ها به طور یکنواخت و یکدست از بدن فرد جدا شده و استخراج می‌شوند که در این صورت احتمال گلوله شدن چربی‌ها زمان انجام جراحی وجود ندارد؛ در این روش همانند لیپوماتیک، چربی‌های سالم خارج شده و قابلیت تزریق به قسمت‌های دیگر بدن را دارد.

ابدومینوپلاستی 

جراحی ابدومینوپلاستی شکم که با نام تامی تاک شناخته شده است، نوعی جراحی زیبایی برای بهبود ظاهر شکم محسوب می شود؛ طی ابدومینوپلاستی، چربی ها و پوست های اضافی شکم برداشته شده و در بیشتر موارد، بافت های میانی شکم نیز با بخیه سفت می شوند؛ پس از آن جراح زیبایی حالات پوست های باقی مانده را تغییر می دهد و ظاهری زیبا و متقارن برای شکم می سازد.

لیپوساکشن 

لیپوساکشن نوعی عمل زیبایی محسوب می شود که به رفع چربی های موضعی که با روش هایی مانند رژیم غذایی و ورزش از بین نرفته اند، می پردازد؛ در این روش با استفاده از لوله ی ساکشن، چربی های اضافی را از بدن تخلیه می کنند که انجام اینکار می تواند فشار زیادی به اندام ها وارد کند.

انواع روش های جراحی پیکرتراشی

نکات مراقبتی پیش از پیکرتراشی

پیش از آن که بخواهید از روش پیکرتراشی جهت رسیدن به اندام و وزن ایده آل استفاده کنید، باید به برخی نکات و توصیه ها توجه کنید تا مشکلی پیش از جراحی و در طول آن برای شما رخ ندهد؛ در ادامه برخی از آن ها را برای شما ذکر خواهیم کرد :

 • باید پیش از مراجعه به مطب دکتر خود، سابقه پزشکی تان را مرور نمایید و برای پاسخگویی به تمام سوالات دکتر در رابطه با شرایط فعلی و گذشته آماده باشید؛ باید در رابطه با هر دارویی که استفاده می کنید یا اخیرا از آن استفاده کرده اید و در ضمن جراحی هایی که انجام داده اید، با دکتر خود صحبت کنید.
 • اگر شما نسبت به دارویی خاص حساسیت دارید باید بهترین دکتر پیکرتراشی  را مطع کنید.
 • باید پیش از جراحی برای انجام معاینات بدنی خود به مطب دکتر مراجعه کنید و جهت مشخص کردن گزینه های درمانی، دکتر بدن شما را معاینه کند.
 • باید تقریبا از مدت 3 هفته پیش از جراحی پیکرتراشی از مصرف دارو های رقیق کننده خون از جمله آسپرین خودداری کنید.
 • سعی کنید پیش از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید تا اختلالی در روند بهبودی رخ ندهد.
 • پس از جراحی استحمام کنید و تمیز و مرتب و بدون آرایش به مطب دکتر مراجعه کنید.
 • سعی کنید روز جراحی به صورت ناشتا به مطب بهترین دکتر پیکرتراشی مراجعه کنید.
 • 72 ساعت پیش از جراحی از خوردن کافئین خودداری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی پیکرتراشی

 1. از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات بپرهیزید، تا روند بهبودی سریع تر طی شود.
 2. از محل جراحی شده به خوبی مراقبت کنید تا دچار عفونت نشود.
 3. داروهایی که پزشک تجویز کرده است را سر موقع مصرف کنید، تا دچار مشکلاتی هم چون خونریزی نشوید.
 4. در روزهای اولیه بعد از جراحی توصیه می شود از آبمیوه های طبیعی مانند پرتقال و آناناس استفاده کنید.
 5. بعد از جراحی بیشتر از غذاهای نرم استفاده کنید.
 6. ممکن است بیمار دچار مشکلاتی هم چون لرز، وزوز گوش، مشکل در تکلم، حالت گیجی و… داشته باشد که به دلیل استفاده از لیدوکائین می باشد و بعد از چند ساعت این حالات برطرف می شود.
 7. بیمار به مدت دو هفته باید از آنتی بیوتیک استفاده کند.
 8. تا یک ماه از رفتن به استخر و سونا بپرهیزید.
 9. تا زمانی که پزشک صلاح ندیده و اجازه نداده است بهتر است استحمام نکنید تا جای زخم ها کاملا بسته شود.
 10. بهتر است پانسمان ها توسط پزشک برداشت شود.

کاندیدای مناسب جراحی پیکرتراشی

به طور کلی سلامت جسم و عدم ابتلا به بیماری خاص یکی از شرایط مهم برای انجام این جراحی می باشد به دلیل این که فرد باید از لحاظ فیزیکی دوره نقاهت عمل و روند جراحی را تحمل کند. اگر فرد دچار بیماری خاص باشد ممکن است بعد از جراحی عوارض متعددی برای زیباجو ایجاد شود و روند بهبود با مشکل مواجه می شود.

زیباجو باید دارای چربی موضعی باشد و چاقی ناشی از چربی احشایی نداشته باشد. همچنین فرد باید در نظر داشته باشد که جراحی پیکرتراشی راهی برای کاهش وزن نمی باشد و وزن زیباجو باید در محدوده ثابت باشد. یکی از مهم ترین نکته ای که فرد باید به آن توجه کند این است که فرد باید انگیزه و توانایی پیروی از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی بعد از جراحی را داشته باشد.

کاندیدای مناسب جراحی پیکرتراشی

عوارض پیکرتراشی

هر روشی ممکن است با عوارض و مشکلاتی همراه باشد که باید با اطلاع داشتن نسبت به آن ها، اقدام به جراحی کرد؛ در ادامه برخی از عوارض پیکرتراشی میپردازیم:

عوارض موقت

برخی از عوارض پیکرتراشی موقتی می باشند و پس از گذشت چند مدت برطرف می شوند و نیازی به درمان ندارند؛ این عوارض شامل تورم، کبودی، التهاب، درد و احساس کوفتگی است؛ در صورت رخ دادن این عوارض نگران نباشید.

عوارض طولانی مدت 

برخی عوارض پیکرتراشی می توانند به مدت طولانی باقی بمانند که شامل شیوه ی غلط جراحی، ناصاف ماندن پوست، تخلیه شدن بخش بسیار زیادی از بافت چربی (Overcorrection) و یا خارج شدن بیش از اندازه آن (Undercorrection) می باشد؛ برخی مواقع این عوارض با گذر زمان از بین نمی روند و نیاز به انجام ترمیم دارند؛ به طور معمول برای ترمیم این عوارض باید 6 ماه بگذرد.

عوارض طولانی مدت

برخی عوارض پیکرتراشی نیز تا مدت زمان طولانی با فرد باقی می مانند و ممکن است بسیار خطرناک باشند؛ این عوارض در اثر عدم رعایت اصول اولیه و علمی در حین جراحی می باشند؛ در ضمن این امکان وجود دارد که انتخاب روش غلط برای بیمار یا انجام دادن جراحی در مطبی که هیچ گونه تجهیزات لازم را ندارد، موجب به وجود آمدن عوارض پیکرتراشی خطرناک و نادر در فرد شود.

هزینه جراحی پیکرتراشی

برای انجام جراحی های مختلف پیکرتراشی باید هزینه هایی را به بهترین دکتر پیکرتراشی بپردازید اما هزینه های این جراحی ها به موارد مختلفی بستگی دارند به طور مثال نوع روشی که برای پیکرتراشی در نظر گرفته می شود تاثیر بسیار زیادی در مقدار هزینه پرداختی دارد چون هر روشی با هزینه های مختلفی همراه است.

از دیگر موارد تاثیر گذار در هزینه جراحی پیکرتراشی، میزان مهارت و تجربه دکتر مورد نظر است چون هر چه میزان مهارت دکتر بیشتر باشد موفقیت جراحی نیز افزایش خواهد یافت و در نتیجه هزینه ها بیشتر خواهد شد؛ مورد موثر دیگر موقعیت مکانی مطب دکتر است زیرا در صورتی که مطب در بهترین نقطه شهر باشد هزینه ها نیز افزایش خواهد یافت.

هزینه جراحی پیکرتراشی

کلام آخر

پیکرتراشی یکی از روش های پرطرفدار برای از بین بردن چربی های اضافه بدن باشد که طرفداران زیادی دارد. در این مقاله ما تمام تلاش خود را بکار گرفته یم تا اطلاعات کاملی را در زمینه عوارض پیکرتراشی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم . امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگذاریم. همچنین برای دریافت اطلاعات درباره انواع روش های پیکرتراشی به لینک مربوطه مراجعه کنید.

امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *