مراقبت های بعد از عمل بینی

اغلب کسانی که عمل بینی انجام داده‌اند، تصور می‌کنند که تنها با مصرف داروهایی که پزشک برای آن‌ها تجویز کرده، بهبودی کامل را به دست می‌آورند، در صورتی که لازم است فرد در کنار رعایت این موارد،  مراقبت‌هایی نیز انجام دهد تا نتایج مطلوبی را از عمل بینی دریافت کند. ما در این مقاله قصد داریم نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی را به شما ارائه دهیم. 

شستشوی بینی بعد از عمل

اولین مراقبت بعد از جراحی بینی، شست‌وشوی صحیح آن است. طی فرآیند جراحی، احتمالاً خون زیادی از بینی خواهد آمد. پزشک به منظور تسریع روند بهبودی و همچنین، جلوگیری از بروز التهاب و لختگی خون در بینی، قطره‌‌های مخصوصی را تجویز می‌کند. این قطره‌ها باید تا سه هفته به صورت مکرر مصرف شوند. جدای از این، مصرف نوعی اسپری به نام سالین را به شما توصیه می‌کند که لازم است آن را ۳ تا ۵ بار در روز به طور مرتب استفاده نمائید. استفاده از دستگاه بخور نیز تا حد زیادی به مرطوب‌ماندن مخاط بینی کمک می‌کند و از خونریزی آن جلوگیری می‌کند.  

شستشوی بینی بعد از عمل

چند روز بعد از عمل بینی تامپون برداشته می شود؟

تامپون بینی در واقع همان پنبه یا گاز استریلی است که به آنتی‌بیوتیک یا تتراسایکلین آغشته شده و پزشک برای جلوگیری از خونریزی داخل بینی قرار می‌دهد؛ اما تا چه زمانی باید مواد تامپون را داخل بینی نگه داشت؟ این سؤال بسیاری از افرادی است که به تازگی عمل بینی انجام داده‌اند. 

در حقیقت نمی‌توان زمان دقیقی برای برداشتن پانسمان بینی ارائه کرد. این امر به عوامل مختلفی از جمله مهارت پزشک، نوع جراحی و وضعیت جسمانی بیمار بستگی دارد. به طور معمول، زمان برداشتن تامپون بینی بین ۷ الی ۱۴ روز متغیر است. در حال حاضر، برخی از جراحان پلاستیک بعد از ساعات پایانی عمل، اقدام به برداشتن تامپون می‌کنند. آن‌ها بر این باورند که برداشتن زودهنگام پانسمان بینی در تسریع روند بهبودی تأثیر به سزایی دارد. 

تا چند روز بعد عمل بینی باید سربالا باشد؟

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از عمل بینی که پزشک تاکید زیادی بر آن دارد، بالا نگه‌داشتن سر به مدت ۲ هفته یا بیش‌تر است. این کار در کوتاه‌شدن دوران نقاهت بعد از عمل بسیار تاثیرگذار است. اما آیا دلیل این کار را می‌دانید؟ معمولاً نوک بینی بعد از عمل بسیار حساس می‌شود، چرا که پزشک به منظور جلوگیری از افتادگی بینی کاملاً آن را چسب‌کاری‌ کرده است. در حالتی که سر به سمت بالا قرار گیرد می‌توان مطمئن بود که بعد از بهبودی نوک بینی افتاده نمی‌شود. 

اگر بخواهیم نظر دقیقی درباره مدت زمان بالا نگه‌داشتن سر بعد از عمل بینی را به شما ارائه کنیم، می‌توان گفت که این زمان در افراد مختلف بسته به نوع بینی و روش جراحی متفاوت است. برای افراد با بینی استخوانی، مدت زمان بالا نگه‌داشتن سر حدود ۲ ماه و اشخاص با بینی گوشتی تا ۳ ماه هم می‌رسد. تنها نکته مهم این عمل در هنگام خوابیدن و دراز کشیدن است که باید نسبت به رعایت آن بسیار دقیق و جدی بود. 

تا چند روز بعد عمل بینی باید سربالا باشد

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

اطلاع کافی از طریقه خوابیدن و استراحت‌کردن برای فردی که جراحی بینی را به تازگی انجام داده، بسیار لازم و ضروری است. بر همین اساس، بهترین حالت برای خوابیدن، حالتی است که سر کمی بالاتر از دیگر اعضای بدن قرار گیرد. برای این کار می‌توانید از یک بالش برای زیر سر خود استفاده کنید. این کار علاوه بر این که باعث می‌شود به بینی فشار زیادی وارد نشود از تورم و کبودی بعد از آن هم پیشگیری می‌کند. 

احساس درد شدید که در اثر خوابیدن طولانی‌مدت به پشت به وجود می‌آید، یکی از علائم شایع بعد از جراحی بینی است. بدین جهت، پزشک به شما توصیه می‌کند تا از چند بالش برای ناحیه زیر کمر خود استفاده کنید یا مصرف چند نوع مسکن را برای تسکین درد تجویز می‌کند. لازم است بدانید که آسپرین یا هر نوع داروی ضد التهاب دیگری نباید جهت کاهش درد مصرف شود. در صورت مصرف اتفاقی، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. 

آبریزش بینی بعد از عمل

اصولاً آبریزش بینی بعد از جراحی به دلیل عوامل مختلفی پدیدار می‌شود. این مشکل در اغلب افراد شایع است که یا به دلیل آلرژی شدید بیمار رخ می‌دهد و یا بر اثر ورم مخاط بینی برزو پیدا می‌کند. در هر حال، لازم است مراقبت‌هایی در این‌باره صورت گیرد تا با عوارض ناخواسته آن روبه‌رو نشوید. در وهله اول، اگر فرد به بیماری سرماخوردگی مبتلا شده، باید با مصرف داروهای لازم از پیشرفت آن جلوگیری کرد. در صورتی که آبریزش، دلیلی غیر از سرماخوردگی دارد باید از قطره‌های سدیم کلراید یا داروهای آنتی هیستامین برای بهبود آن اقدام کرد.

بعد از عمل جراحی بینی چی بخوریم؟

داشتن یک رژیم غذایی بعد از عمل در سرعت بهبودی بسیار مؤثر است. سؤالی که برای خیلی از افراد به یک دغدغه مهم تبدیل شده، این است که بعد از عمل جراحی بینی چی بخوریم؟ فرقی نمی‌کند چه عملی انجام داده باشید، در هر صورت، مشکلات گوارشی اولین نشانه‌ای است که بعد از هر عملی شاهد آن هستید. پزشک شما را ملزم به رعایت رژیم غذایی ساده‌ای می‌کند تا دوران نقاهت کوتاه‌تری داشته باشید و بتوانید خیلی زود از نتیجه خوب و دلخواه عمل بینی لذت ببرید. این رژیم شامل موارد زیر می‌شود:

 • غذاهای نرم و ملین
 • غذاهای فیبردار
 • میوه‌ و سبزی
 • غذاهای حاوی مقدار زیادی پروتئین و ویتامین

آیا خندیدن بعد از عمل بینی بد است؟

همه افرادی که عمل بینی انجام داده‌اند و یا در صدد انجام آن هستند، دوست دارند از هرگونه اقدامی که نتیجه مطلوب عمل بینی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، پرهیز کنند. خندیدن یا عدم خندیدن بعد از عمل بینی یکی از فعالیت‌هایی است که ممکن است عضلات صورت را تحت تاثیر قرار دهد و روند بهبودی را تند یا کند کند. بر اساس نظر تعداد زیادی از پزشکان، بهتر است به مدت ۶ تا ۸ هفته از قهقهه یا خندیدن‌های شدید و طولانی خودداری کرد. اما اگر خندیدن خیلی کوتاه و ملایم باشد، هیچ عارضه‌ای را به دنبال نخواهد داشت. 

رفع کبودی چشم بعد از عمل بینی

کبودی و تورم پس از جراحی بینی کاملاً طبیعی است و نیاز به نگرانی ندارد. چنانچه این کبودی تا مدت‌ها ادامه داشت، لازم است تا از راهکارهای مختلف جهت رفع آن استفاده کنید. از جمله این اقدامات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کمپرس یخ یا گرم، دقت کنید که آن را نباید به طور مستقیم بر روی محل کبودی قرار داد. 
 • مصرف داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده را فراموش نکنید. 
 • به اندازه کافی استراحت کنید.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین به شدت پرهیز نمایید. 

بعد از عمل زیبایی بینی تا چه مدت چسب بزنیم؟

معمولاً بعد از جراحی زیبایی بینی به شما توصیه می‌شود تا به مدت حداقل یک هفته روی بینی چسب بزنید. در مورد بینی‌های گوشتی، احتمال دارد این زمان بیش‌تر باشد. وجود این چسب‌ها باعث می‌شود تا علاوه بر، ثابت‌ماندن جای بخیه‌ها، از تورم ناحیه بینی نیز جلوگیری شود و علائم بهبودی خود را نمایان سازند. البته طی این مدت از دستورالعمل‌های پزشک نیز نباید غافل نشد. در تمام مدتی که چسب بر روی بینی شما قرار گرفته، لازم است تا اطرافیان شما در حرکات خود با احتیاط‌ رفتار نمایند تا آسیبی متوجه بینی شما نشود.  

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل

یکی از اقدامات مهم بعد از جراحی بینی که فرآیند بهبودی را تسریع می‌بخشد، استفاده از چسب‌های مخصوص روی بینی است تا خیلی سریع فرم بگیرد. مراحل کار به شکل زیر است:

 • شستن صورت و بینی ترجیحاً با آب و صابون
 • برش نوارهای چسب با پهنای ۲ تا ۳ میلی‌متری. بستگی به سایز بینی دارد. این نوارها باید u شکل زیر بینی قرار گیرند. (از پل تا نوک بینی)
 • با اعمال فشار کم سعی کنید نوارهای کوتاه را به طور کامل روی بینی ثابت کنید.
 • مجدداً لایه دیگری از چسب را بر روی بینی قرار دهید. اما این بار، نوارهای ۴ تا ۵ سانتی برای سطح کار برش بزنید. این نوارها باید کاملاً گوشه و اطراف بینی را بپوشانند.
 •  دقت کنید برای ثابت‌نگه‌داشتن چسب‌ها زیاد به بینی فشار وارد نکنید. زیرا احتمال دارد نوک بینی به سمت بالا متمایل شود. 
چسب زدن بعد از عمل بینی

چند روز بعد از عمل بینی می توان کار کرد؟

یکی از سوالات رایج متقاضیان جراحی بینی، این است که چند روز بعد از عمل می‌توانند به محل کار خود بازگردند یا مانند گذشته بتوانند فعالیت‌‌های روزمره خود را انجام دهند. برای پاسخ به این سؤال، باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. اگر محل کار شما به گونه‌ای است که احتمال ضربه به بینی وجود دارد، مسلماً نیاز است تا بیش‌تر در منزل استراحت کنید. همچنین برای افرادی که مدام باید زیر نور خورشید قرار گیرند، زمان مراجعه به محل کار را باید به تعویق انداخت. 

ماساژ بینی بعد از عمل

ماساژ صحیح بعد از عمل بینی، تکنیک خاصی دارد که تنها باید توسط پزشک متخصص انجام شود. او با استفاده از اعمال حرکات فشاری و در عین حال ملایم، فرم بینی را هماهنگ با طرح مورد نظر تنظیم می‌کند. ماساژ بینی یکی از کارهایی است که پزشک به منظور افزایش جریان خون در ناحیه بینی و کاهش ورم و التهاب آن انجام می‌دهد. 

امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 8

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *