در طول زندگی فرد بسته به پارامترهای مختلفی مانند تغییر وزن، بارداری و افزایش سن، سایز سینه ها تغییر می کند که گاهی اوقات مطلوب نیست و حتی عوارضی را به دنبال دارد. ماموپلاستی یکی از انواع جراحی پلاستیک است که هدف آن تغییر اندازه و شکل سینه ها به منظور کمک به زیبایی بدن است. از این رو می توان ماموپلاستی را یکی از انواع جراحی های زیبایی دانست. در ادامه برای آشنا شدن با هزینه ماموپلاستی در تهران با ما همراه باشید.

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی شاید یک روش کمتر شناخته شده باشد. زیرا به نظر می رسد زنان تمایل به بیشتر شدن حجم سینه و داشتن سینه های بزرگتر دارند. اما در بین خانم ها افرادی هستند که سینه های کوچکتر را زیباتر می دانند. اندازه سینه برخی از زنان ممکن است متناسب با سایر قسمت های بدن نباشد و ممکن است کمی بزرگتر باشد. به همین دلیل سینه ها به گردن یا شانه فشار وارد کرده و باعث درد می شوند. این موارد باعث می شود که خانم ها ماموپلاستی را به عنوان راهی برای بهتر و زیباتر جلوه دادن بدن خود در نظر بگیرند.

در برخی موارد، اندازه سینه باعث مشکلات خواب یا فعالیت های روزانه و حرکات ورزشی می شود. به همین دلیل، افراد تمایل به کم شدن سایز سینه های خود دارند. ماموپلاستی می تواند به خانم هایی کمک کند که به دلایل زیبایی، پزشکی یا روانشناختی از سایز سینه های خود ناراضی هستند و می خواهند سینه های پرتر و اندامی زیباتر داشته باشند. مشکل مهم در اینجا این است که ماموپلاستی در مقایسه با سایر جراحی های زیبایی شناخته شده نیست. به همین دلیل شایعات و سوالات زیادی در این باره وجود دارد. برای انجام این روش سعی کنید به دکتر خوب برای کوچک کردن سینه مراجعه فرمایید.

ماموپلاستی چیست

مراحل جراحی ماموپلاستی

قبل از انجام ماموپلاستی، جراح باید بیمار را به دقت معاینه کند و از سلامت او اطمینان حاصل کند. به همین دلیل است که قبل از عمل جلسات مشاوره تشکیل می شود که طی آن بیمار باید کل پرونده پزشکی خود را تکمیل کند. پزشک و بیمار در مورد انتظارات خود صحبت می کنند تا در نهایت نتیجه منحصر به فردی حاصل شود و بیمار انتظارات غیرواقعی از نتیجه عمل نداشته باشد. در این جلسات آزمایشاتی تجویز می شود که بر اساس آن وضعیت سلامت عمومی و میزان آمادگی برای عمل سنجیده می شود. در ادامه با مراحل جراحی ماموپلاستی آشنا می شوید :

طراحی و برش

معمولا در این روش از بیهوشی عمومی استفاده می شود. قبل از بیهوشی، جراح به طور دقیق محل برش سینه را تعیین می کند. زیرا تشخیص این نواحی در زمانی که بیمار تحت بیهوشی است مشکل است و این باعث بیشتر شدن خطر خطا می شود. در جراحی ماموپلاستی سه نوع برش ایجاد می شود که این برش ها بر اساس بافت و اندازه سینه انتخاب می شوند. برش های جراحی ماموپلاستی را می توان در آرئول قهوه ای سینه و به صورت دایره ای ایجاد کرد.

برداشت بافت سینه

برش سوراخ کلید و برش T معکوس از دیگر انواع برش های ماموپلاستی هستند. پس از ایجاد این برش ها، جراح پوست و بافت اضافی سینه را برداشته و شکل سینه را اصلاح می کند. این روش و تکنیک آن به آناتومی بدن بیمار و انتظارات او بستگی دارد. پس از اصلاح بافت سینه ها و متقارن شدن آن ها، ممکن است نیاز به تغییر محل نوک پستان باشد. در چنین مواردی موقعیت جدید نوک پستان مشخص می شود و سپس با برداشتن بافت اضافی، نوک پستان در موقعیت جدید خود قرار می گیرد. مدت زمان ماموپلاستی 4 ساعت و دوره نقاهت اولیه یک تا دو هفته است.

بعد از جراحی

نتایج عمل بلافاصله پس از ماموپلاستی قابل مشاهده نیست، زیرا جای زخم و تورم روی نتایج بعد از عمل تاثیر می گذارد. به همین دلیل، بهتر است حداقل تا رفع کامل عوارض صبر کنید تا اولین نتایج را ببینید. پس از رفع عوارض، نتیجه نهایی هنوز نامشخص است. برای اینکه نتایج نهایی ماموپلاستی ظاهر شود، تقریبا شش ماه از عمل باید بگذرد. در این مدت بیمار باید تمام دستورات پزشک را به دقت رعایت کند تا به نتایج مطلوب برسد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای جراحی ماموپلاستی هستند؟

بسیاری از زنان از بزرگی سینه ها و درد ناشی از آن شکایت دارند. معمولا سینه های بزرگ فشار زیادی به گردن و شانه ها وارد می کند و باعث درد و ناراحتی می شود. در فصول گرم سال، تعریق در ناحیه زیر سینه باعث تعریق و ایجاد زخم در این ناحیه می شود. اندازه سینه زنان لاغر، آمادگی جسمانی آن ها را خراب می کند و برای خرید یا دوخت لباس برای آن ها مشکل ایجاد می کند. به همین دلیل می‌توان گفت که ماموپلاستی برای تمام خانم‌هایی است که از سایز سینه‌های خود راضی نیستند و می‌خواهند با کوچک کردن سینه‌ها به خود فرم و زیبایی ببخشند.

مراحل جراحی ماموپلاستی

انواع جراحی ماموپلاستی

در ادامه به انواع جراحی ماموپلاستی می پردازیم :

بزرگ کردن سینه

برای افزایش سایز سینه ها جراحی پروتز سینه انجام می شود که با لیفت صورت همراه است. مشکل عدم تقارن سینه به لطف ماموپلاستی بزرگ کننده سینه حل می شود.

جراحی ترمیمی بازسازی سینه

بسیاری از زنان به دلیل سرطان سینه مجبور به ماستکتومی می شوند. جراحی بازسازی سینه راهی برای بازسازی شکل طبیعی سینه این بیماران پس از درمان است. برداشتن و جایگزینی ایمپلنت های سیلیکونی و نمکی در سینه با بازسازی سینه انجام می شود.

کوچک کردن سینه

گاهی اوقات بزرگی سینه آزاردهنده می شود و به دلیل سنگینی باعث ایجاد مشکلاتی مانند گردن درد یا انگشت درد و بی حسی می شود. در طی ماموپلاستی کوچک کردن سینه، چربی اضافی، پوست و بافت غده سینه برای کم شدن اندازه سینه برداشته می شود. این نوع عمل در مردانی که مشکل بزرگی سینه دارند انجام می شود.

چه افرادی برای انجام جراحی ماموپلاستی مناسب نیستند؟

ماموپلاستی برای همه افراد مفید نیست و می تواند سلامت عمومی فرد را به خطر بیندازد. به همین دلیل فرد باید قبل از عمل توسط پزشک متخصص معاینه شود. ماموپلاستی برای افراد مبتلا به دیابت و بیماری های خود ایمنی ممنوع است. افرادی که از اختلالات انعقاد خون رنج می برند یا زخم های آن ها مدت زیادی طول می کشد تا بهبود یابد، نمی توانند برای کوچک کردن سینه های خود ماموپلاستی انجام دهند. این روش برای افرادی که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند یا وزن کم می کنند مناسب نیست. افرادی که در سنین رشد هستند و سینه هایشان هنوز رشد نکرده است، نمی توانند به ماموپلاستی متوسل شوند. برای اطلاع از هزینه لیفت سینه با لیزر در تهران با یک پزشک با تجربه مشورت کنید.

عوارض جراحی ماموپلاستی

ماموپلاستی یک عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی است. شایع ترین عوارض بعد از این روش مربوط به داروهای بیهوشی است. سردرد بعد از عمل، سرگیجه و حالت تهوع مربوط به داروهای بیهوشی است. علاوه بر این، احساس درد، تورم، التهاب، خارش و سوزش در محل جراحی کاملا طبیعی است و در عرض چند روز پس از عمل به طور کامل بهبود می یابد. البته در برخی موارد این عوارض ممکن است تا چندین ماه ادامه داشته باشد. اما بهتر است در صورت تداوم عوارض بیش از ده روز به پزشک اطلاع داده شود تا از بی ضرری آن ها اطمینان حاصل شود.

نگرانی دیگری که افراد بعد از ماموپلاستی دارند، جای زخم و بخیه های باقی مانده است. باید بدانید که جراحان واجد شرایط برای این عمل برش هایی را در مکان های نامرئی ایجاد می کنند. بنابراین اگر جای زخم باقی بماند به زیبایی شما آسیبی نمی رساند. البته روش برش و دوخت در حین این عمل به گونه ای است که جای زخم به حداقل می رسد و بعد از مدتی بخیه ها و جای زخم ها به سختی قابل تشخیص است. پزشک ممکن است پمادهایی را پس از جراحی برای کمک به روشن شدن جای زخم تجویز کند.

در صورت بی تجربگی پزشک، انجام این عمل منجر به آسیب به بافت ها و اعصاب قفسه سینه می شود. با انجام این عمل در کلینیک های معتبر، بافت سینه و اعصاب آن آسیب نمی بیند. زیرا پزشک در این مراکز از تخصص و مهارت کافی برخوردار است و می داند که برش ها را کجا ایجاد کند تا به اعصاب و رگ های قفسه سینه آسیبی وارد نشود. در روزها و حتی ماه های اول پس از عمل، ممکن است بیمار در تمام قفسه سینه یا قسمت های خاصی از آن احساس بی حسی کند. این به دلیل استفاده از داروهای بی حس کننده است که به مرور زمان از بین می روند. بنابراین جای نگرانی نیست و با رفع عوارض، بی حسی سینه از بین می رود.

عوارض جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی چه مزایایی دارد؟

مزیت اصلی ماموپلاستی کوچک کردن سینه‌ها و کم شدن حجم آن است تا فرد دارای اندامی متناسب‌تر و زیباتر باشد.  ماموپلاستی سینه‌ها را سفت‌تر و جوان‌تر نشان می‌دهد. این کار سینه ها را بلند می کند و نتایجی مشابه با لیفت سینه ایجاد می کند. پس از این روش، سینه های فرد بسیار زیباتر می شود و با بدن او سازگار می شود. علاوه بر این سینه ها در لباس های مختلف زیباتر به نظر می رسند و اعتماد به نفس فرد افزایش می یابد. با کم شدن سایز سینه ها، درد و ناراحتی در ناحیه گردن و شانه ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و فرد می تواند با خیال راحت فعالیت های ورزشی را انجام دهد.

مراقبت های بعد از جراحی ماموپلاستی

چند روز بعد از عمل در خانه بمانید و استراحت کنید. انجام فعالیت های سبک هر روز مانعی ندارد، اما از ورزش و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در دوران نقاهت بعد از جراحی خرک بخوابید. از فشار دادن و ماساژ دادن سینه ها خودداری کنید. داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید. در روزهای اول بعد از عمل از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید و از غذاهای مایع و آبکی استفاده کنید. در دوران نقاهت، غذاهای چرب و شور را از رژیم غذایی خود حذف کنید و مصرف چربی و نمک را به حداقل برسانید. میوه هایی مانند آناناس را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این میوه ها به بهبود زخم های جراحی کمک می کنند.

ممکن است پزشک استفاده از سوتین های طبی را برای شما تجویز کند. در این صورت حتما از این سوتین ها تا بهبودی کامل که 6 تا 12 ماه پس از جراحی است استفاده کنید. تا 24 ساعت پس از جراحی از شنا کردن خودداری کنید. پس از آن از استحمام با آب گرم و پرفشار خودداری کنید. از رفتن به مکان های گرم خودداری کنید و زخم ها را تا حد امکان خنک نگه دارید. از مصرف خودسرانه مسکن ها و داروهای ضد التهاب مانند ژلوفن، نافن خودداری کنید. اگر قبل از عمل از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کردید، دوباره با پزشک خود مشورت کنید. مدتی پس از عمل، فعالیت بدنی منظم اما سبک را شروع کنید تا وزن خود را ثابت نگه دارید.

جراحی ماموپلاستی چقدر ماندگاری دارد؟

تغییر سایز سینه بلافاصله بعد از عمل احساس می شود، اما تورم و سایر عوارض بعد از عمل اجازه نمی دهد که نتایج واقعی ظاهر شود. به همین دلیل باید مدتی صبر کنید تا نتیجه عمل شما ظاهر شود. نتایج واقعی عمل ماموپلاستی حدود یک سال تا یک سال و نیم پس از عمل آشکار می شود و این نتایج تا پایان عمر باقی می ماند. البته نباید اثرات تغییر وزن و افزایش سن را نادیده گرفت. اگر بیمار توصیه های بعد از عمل را به درستی رعایت نکند و پس از عمل سبک زندگی مناسبی نداشته باشد، سینه ها افتاده و شکل خود را از دست می دهند. البته این بدان معنا نیست که با گذشت زمان و رعایت نکردن توصیه‌ها، سایز سینه‌ها به حالت سابق برمی‌گردد. اندازه سینه ها تا پایان عمر ثابت است، اما شکل آن ها ممکن است تغییر کند و آویزان شوند.

هزینه ماموپلاستی در تهران

قسمت اول هزینه ماموپلاستی در تهران شامل جلسات مشاوره قبل از عمل و آزمایشات و معاینات در این مدت می باشد. قسمت بعدی شامل قسمت جراحی می باشد که بر اساس تخصص و مهارت پزشک، محل سکونت، محل کلینیک، هزینه های بستری و بیهوشی، سن بیمار، سایز سینه و نوع درمان تعیین می شود. پس از انجام عمل جراحی، هزینه های داروها، معاینات و ویزیت های بعدی به این موارد اضافه می شود. هزینه ماموپلاستی در تهران بسته به کلینیک ها و شهرها متفاوت است. اما این بدان معنا نیست که شما باید به هر کلینیکی که قیمت کمتری ارائه می دهد اعتماد کنید. ابتدا از تخصص و تجربه پزشک و اعتبار کلینیک مطمئن شوید سپس برای ماموپلاستی اقدام کنید. زیرا قیمت های بالاتر اعتباری به کلینیک نمی دهد.

انواع الگو برش در جراحی ماموپلاستی چگونه است؟

در بیماران سرطان سینه که ماموپلاستی را به عنوان مرحله اصلی درمان انجام می دهند، هدف اصلی برداشتن تومور است و جراح با توجه به هدف عمل و روش ماموپلاستی، سینه ها را اصلاح می کند. در ادامه انواع الگو برش را بررسی می کنیم :

الگو T وارونه

الگوی T معکوس، الگوی لنگر نامیده می شود. در ماموپلاستی با الگوی برش T معکوس، همان برش‌های روش قبلی، به علاوه یک برش اضافی در امتداد پایین سینه برای برداشتن بافت سرطانی از داخل سینه ایجاد می‌شود. این روش بیشتر از دو طرح دیگر رایج است و در نهایت یک اسکار T شکل وارونه روی سینه باقی می ماند.

الگو گرد

الگوی گرد که در آن برش هایی در اطراف سینه ایجاد می شود. در ماموپلاستی با الگوی گرد، قسمت کوچکی از پوست از ناحیه تیره اطراف نوک پستان به شکل گرد بریده می شود و بافت ها سرطانی می شوند. برداشته می شود، ناحیه اطراف سینه تغییر شکل داده و با بخیه در جای خود قرار می گیرد. اسکار ناشی از ماموپلاستی یک طرح گرد و دونات مانند در اطراف نوک پستان خواهد داشت.

الگو برش سوراخ کلید

در ماموپلاستی با الگوی برش سوراخ کلید برش دور سینه و برش عمودی به شیار زیر سینه ایجاد می شود.

هزینه ماموپلاستی در تهران

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 6

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *