فرق ماموپلاستی و ماستوپکسی

عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی و لیفت سینه یا ماستوپکسی دو نوع از جراحی های سینه هستند که برای کوچک کردن، اصلاح و خوش فرم کردن سینه ها و افزایش اعتماد به نفس افراد انجام می‌شود. در ظاهر این دو عمل شبیه به هم هستن و حتی گاهی جراحی ماستوپکسی و ماموپلاستی در صورت نیاز با هم انجام می‌شوند ولی این دو عمل با هم تفاوت هایی نیز دارند. اگر شما هم به کوچک کردن و لیفت سینه های خود فکر می‌کنید نیاز است تا تفاوت این دو عمل سینه را بدانید پس با ما همراه باشید.

ماستوپکسی چیست؟

بسیاری از بانوان به دلایل مختلفی مانند بارداری، شیردهی، تغییرات وزن و بالا رفتن سن و سال شاهد افتادگی و تغییر شکل در سینه‌های خود خواهند بود. به همین دلیل از شکل و ظاهر آنها ناراضی بوده و با انجام روش‌هایی مانند عمل ماستوپکسی یا لیفت سینه، ظاهر سینه‌های خود را اصلاح می‌کنند.

در حقیقت جراحی ماستوپکسی، سینه‌ها را از حالت شل‌شدگی و آویزان بودن خارج کرده، آنها را بالا می‌کشد و ظاهری متناسب به آنها می‌بخشد. در این جراحی، پزشک وضعیت سینه‌ها را بررسی نموده و متناسب با میزان مشکلی که فرد دارد، پوست اضافه سینه‌ها را برداشته و با بالا کشیدن سینه‌ها، آنها را لیفت می‌کند. البته لازم به ذکر است همین مسئله فرق ماموپلاستی و ماستوپکسی به حساب می‌آید.

ماموپلاستی چیست؟

برخی از بانوان به دلایلی مثل مسائل ژنتیکی، بارداری یا شیردهی با مشکل بزرگ شدن سینه‌ها مواجه هستند. به‌طوری‌که این افراد در انجام کارهای فیزیکی خود در طول روز دچار مشکلاتی شده و در ناحیه گردن و سینه احساس درد را تجربه می‌کنند. البته شایان ذکر است وضعیت این افراد با افزایش سن نیز حادتر می‌شود، به همین دلیل به سراغ روش‌های کوچک کردن سینه‌ها مانند جراحی ماموپلاستی می‌روند.

در واقع ماموپلاستی عمل جراحی کوچک کردن سینه‌ها است که در آن جراح بافت اضافی پستان، غدد چربی و پوست اضافی آن ناحیه را برداشته و با حذف آنها سایز سینه‌ها را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است در این عمل، جراح زیبایی با ایجاد چندین برش خاص محل قرارگیری هاله پستان را نیز تغییر داده تا فرم طبیعی پستان‌ها را حفظ نماید.

اصلی ترین تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

ماموپلاستی و ماستوپکسی شاید در ظاهر شبیه به یکدیگر باشند اما در تعاریف علمی از لحاظ هدف و روش انجام عمل تفاوت‌هایی اساسی دارند. هدف اصلی عمل ماستوپکسی، لیفت سینه‌ها و رفع حالت افتادگی و شل‌شدگی آنها محسوب می‌شود. در مقابل عمل ماموپلاستی جراحی است که به جهت کاهش حجم پستان‌ها و ایجاد تعادل بین اندازه پستان و اندام بیمار انجام می‌شود.

علاوه بر هدف انجام این دو جراحی، روش انجام آنها نیز با یکدیگر کاملاً متفاوت بوده و یکی دیگر از اساسی‌ترین تفاوت‌های بین دو عمل ماستوپکسی و ماموپلاستی محسوب می‌شود. به طور کلی در جراحی سینه سه نوع برش دایره‌ای برای افتادگی‌های کم، برش عمودی برای افتادگی‌های متوسط و برش لنگری برای افتادگی‌های شدید انجام می‌شود. به‌ طوری‌ که هر کدام از آنها متناسب با میزان آسیب دیدگی سینه‌ها و نوع تغییری که قرار است صورت پذیرد، توسط پزشک و جراح زیبایی بر روی سینه‌ها اعمال می‌گردد.

در خصوص فرق ماموپلاستی و ماستوپکسی باید بدانید که در عمل ماموپلاستی برش‌ها عمیق‌تر هستند تا بتوان به کمک آنها بخشی از بافت سینه را خارج کرد. اما در ماستوپکسی که کاهش حجمی در سینه‌ها صورت نمی‌گیرد برش‌های سطحی‌تری اعمال می‌شود.

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی در ماندگاری

به طور کلی تغییراتی که در دو عمل ماموپلاستی و ماستوپکسی اتفاق می‌افتد دائمی بوده و به خودی خود تا پایان عمر باقی خواهد ماند. اما برخی شرایط مانند بارداری، شیردهی، افزایش و کاهش وزن که منجر به افتادگی، شل‌شدگی سینه‌ها یا افزایش حجم آنها می‌شود، می‌تواند ماندگاری تغییرات عمل‌های ماموپلاستی و ماستوپکسی را تحت شعاع قرار دهد. بنابراین افرادی که تمایل به انجام ماموپلاستی و ماستوپکسی دارند بهتر است مراقب تغییراتی وزنی پس از جراحی باشند یا پس از بارداری و شیردهی اقدام به انجام این عمل‌ها نمایند.

ماموپلاستی و ماستوپکسی در دوران نقاهت

در انجام هر دو عمل ماموپلاستی و ماستوپکسی تورم، کبودی و التهاب به وجود می‌آید که فرد بیمار برای کاهش این عوارض باید به مدت حداقل ۶ هفته از گن‌های کششی مخصوصی که برای این منظور در نظر گرفته شده استفاده کند. همچنین در این دوران فرد باید مراقب نوک سینه‌ها و برش‌های اطراف سینه باشد تا دوران نقاهت و بهبود پس از جراحی افزایش پیدا نکند. البته با توجه به اینکه هدف و روش انجام این دو عمل با یکدیگر متفاوت است، دوران نقاهت آنها و مراقبت‌هایی که باید انجام شود نیز با هم تفاوت دارند.

لازم به ذکر است به دلیل اینکه عمل ماموپلاستی تهاجمی‌تر از عمل لیفت سینه‌ها بوده و در آن تخلیه بافت سینه‌ها و کاهش حجم آنها رخ می‌دهد، دوره نقاهت و ریکاوری طولانی‌ترین خواهد داشت. همچنین درد عمل ماموپلاستی از لیفت سینه بیشتر است و در دوران نقاهت، بیمار به مسکن بیشتری نیاز دارد. در نظر داشته باشید که همین مسائل بیان کننده فرق ماموپلاستی و ماستوپکسی نیز به حساب می‌آیند.

البته باید به این مسئله توجه نمایید که مدت زمان بهبودی در این جراحی‌ها به حجم عمل انجام شده و تغییراتی که بر روی سینه ایجاد گردیده بستگی دارد. همچنین توان و شرایط بدنی فرد بیمار نیز در تعیین مدت زمان بهبودی پس از جراحی تاثیر خواهد داشت.

دوران نقاهت بعد از انجام عمل ماموپلاستی و ماستوپکسی

ماموپلاستی یا ماستوپکسی؟ کدام عمل مناسب من است؟

عمل‌های ماموپلاستی و ماستوپکسی با اهداف مختلفی انجام می‌شوند، در همین راستا اگر فردی قصد ارتقا و بهبود موقعیت پستان‌های خود را داشته باشد، عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی را انتخاب می‌کند. در مقابل اگر فردی به هدف کاهش حجم سینه‌ها و ایجاد تعادل بین اندازه آنها و فرم اندام بدن اقدام به انجام عمل زیبایی سینه‌ها می‌نماید، جراحی ماموپلاستی بهترین گزینه برای او محسوب می‌گردد. در هر صورت تصمیم گیری نهایی باید پس از مشورت با پزشک متخصص و معاینه شرایط بدنی فرد و بررسی هزینه عمل ماموپلاستی و ماستوپکسی انجام شود.

آیا عمل ماموپلاستی و ماستوپکسی با هم انجام میشوند؟

بافت سینه‌ها در طول زمان به دلایل مختلفی خاصیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می‌دهد. در همین راستا می‌توان عمل‌های ماستوپکسی و ماموپلاستی را به طور همزمان به جهت اصلاح فرم سینه‌ها، بالا کشیدن آنها و کاهش اندازه سینه‌ها انجام داد. به طوری‌که این هم زمانی باعث چشم‌گیرتر شدن و زیباتر شدن فرم سینه‌ها خواهد شد.

سوالات متداول

امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 8

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *