لیپوماتیک یا پیکرتراشی

داشتن اندامی متناسب ایده آل هر انسانی است و این مشکل به ویژه در خانم‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. اولین راه برای رسیدن به اندام مطلوب از طریق رژیم غذایی و ورزش است. اما در برخی موارد این دو محلول به تنهایی جواب نمی‌دهند و همچنان قسمت هایی از بدن مانند شکم چاق هستند. امروزه با وجود روش‌هایی مانند لیپوماتیک می‌توان اندام زیبا و ایده آلی داشت. در ادامه برای آشنا شدن با بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران با ما همراه باشید.

جــراحــی لیپوماتیک چیست ؟

جراحی لیپوماتیک چیست ؟

لیپوماتیک مانند لیپوساکشن یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن چربی اضافی است. لیپوماتیک که در اصطلاح پزشکان زیبایی اصلاح بدن نامیده می شود، می تواند برای حذف چربی های موضعی در مقادیر کم استفاده شود. در این روش می توانید چربی های موضعی را از بین ببرید، اما نمی توان از این روش برای از بین بردن چربی های اضافی در حد تغییر وزن استفاده کرد.

برخلاف لیپوساکشن، در لیپوماتیک هدف تغییر شکل و اندازه در یک نقطه خاص است و در این روش چربی ها برداشته می شوند. جــراحــی لیپوماتیک یک عمل سرپایی و کوتاه مدت است، در این روش با استفاده از لوله ای به نام کانولا که از سوراخ کوچکی به پوست نفوذ می کند، سلول های چربی بدون لیزر یا روش های حرارتی در نقطه مورد نظر با انجام حرکات ویبره از بین می روند.

داخل محفظه دستگاه جمع آوری می شود. از آنجایی که سلول‌ها تغییر شکل نمی‌دهند، در صورت نیاز به بزرگ کردن سلول‌ها، مانند سینه‌ها، باسن، گونه‌ها و سایر اندام‌ها می‌توان از سلول‌ها برای تزریق به سایر قسمت‌های بدن استفاده کرد. در لیپوماتیک عفونت کمتری وجود دارد و محافظت از اعصاب، عروق خونی و ماهیچه ها نسبت به روش لیپوساکشن برتری دارد.

اگر اضافه وزن دارید، جــراحــی لیپوماتیک برای شما مناسب نیست و باید از روش های جایگزین دیگری استفاده کنید. از مزایای این روش نسبت به لیپوساکشن می توان به نکاتی مانند تهاجم کمتر به بدن لیپوماتیک، زمان استراحت کمتر بعد از عمل و استفاده کوتاه تر از تفنگ بعد از عمل اشاره کرد. از دیگر مزایای روش لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن می توان به عدم نیاز به ریکاوری شدید و طولانی مدت، یکنواخت بودن لایه چربی زیر پوست بدون ایجاد توده، عدم وجود آمبولی، انقباض سریعتر و آسانتر پوست پس از عمل اشاره کرد.

مراحل انجام لیپوماتیک

جــراحــی لیپوماتیک با دستگاه لیپوماتیک انجام می شود و این دستگاه است که چربی را از نواحی مورد نظر خارج می کند. برای انجام این عمل زیبایی، پزشک از وسیله ای لوله مانند به نام کانولا استفاده می کند. هنگامی که جراح سوراخ هایی را برای لوله های کانولا زیر پوست ایجاد می کند، بدن از شر چربی های استفاده از لوله های کانولا خلاص می شود.

این دستگاه چربی اضافی را می مکد و در نتیجه می توان لیپوساکشن را کاهش داد. نسبت به روش لیپوماتیک مکش سلول های چربی با استفاده از چنین فناوری، تمیز شدن کامل آن  ها را بدون ایجاد آسیب تضمین می کند. سلول های چربی که توسط لیپوماتیک از بدن مکیده می شوند می توانند به عنوان پرکننده در سایر قسمت های بدن برای تقویت یا جوان سازی استفاده شوند.

در لیپوماتیک سلول های چربی توسط لیپوماتیک با استفاده از فناوری اولتراسوند، ویبره تجزیه می شوند. در این فرآیند لوله های کانولا به بافت چربی نفوذ کرده و با کمک حرکات چرخشی و ارتعاشی آن را از بین می برند. بسته به میزان چربی که باید ساکشن شود، عمل لیپوماتیک 2 تا 3 ساعت طول می کشد و در طول عمل با استفاده از یک روش ساده، ایمن و جدید تحت بی حسی موضعی، در موثرترین ناحیه اعمال می شود که به شما امکان می دهد زندگی روزمره خود را از روز بعد شروع کنید.

در طی این روش هیچ آسیبی به رگ‌های خونی و سلول‌های چربی وارد نمی‌شود، اما مانند هر عمل زیبایی دیگر، اسکارها از عوارض جــراحــی لیپوماتیک محسوب می‌شوند، اما جای نگرانی نیست و جای زخم‌های برجای مانده از سوراخ‌ها در آن ها وجود ندارد. برای چند هفته ناپدید می شوند برخلاف لیپوساکشن، این روش حداقل از دست دادن خون و اسکار را به همراه دارد و زمان بهبودی کوتاه‌تر است.

جــراحــی لیپوماتیک چگونه انجام می شود ؟

جــراحــی پیکر تراشی بدن با لیپوماتیک روشی غیر تهاجمی است که به صورت کاملا موضعی و بدون نیاز به اتاق عمل، تیغ جــراحــی و بیهوشی عمومی بدون هیچ گونه عوارضی انجام می شود. این روش خاص چربی سوزی بسیار موثرتر از سایر برنامه های چربی سوزی اضافی است. لیپوماتیک پایین تنه نوعی روش زیباسازی بدن است که در آن چربی اضافی به طور کامل از قسمت های حجیم بدن حذف می شود و یا سلول های چربی مکیده شده توسط دستگاه لیپوماتیک به عنوان پرکننده های تزریقی در سایر قسمت های بدن مانند سینه، لگن، صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

کاندیدای مناسب برای جــراحــی لیپوماتیک :

پیکر تراشی روشی کمتر پیچیده است، اما در صورت امکان، بهترین راه برای کم شدن وزن، ورزش و تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی است. اگر با انواع رژیم ها و ورزش ها قادر به کم شدن چربی بدن خود نیستید، بهترین کاندید برای لیپوماتیک هستید. لیپوماتیک برای افراد خیلی جوان یا خیلی مسن مناسب نیست. اگر جوان هستید، برای کم شدن وزن، رژیم غذایی و ورزش کنید.

بهترین سن برای لیپوساکشن بین 30 تا 50 سالگی است. در دوران بلوغ نباید این عمل زیبایی انجام شود زیرا بدن هنوز در حال رشد است. در سنین بالا به دلیل اینکه خاصیت ارتجاعی پوست کم می شود، احتمال افتادگی پوست پس از جــراحــی چاقی زیاد است. اگر سیگاری هستید، لیپوساکشن برای شما خطر بالایی دارد. حداقل یک ماه قبل و یک ماه بعد از فرم دهی بدن باید سیگار را ترک کنید.

بهتر است انتظارات خود را از لیپوماتیک منطقی کنید زیرا بعد از لیپوماتیک باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. در غیر این صورت چاق می شوید. عدم مصرف داروهای خاص یکی از شروط لازم برای جــراحــی لیپوماتیک است. این روش در دوران شیردهی انجام نمی شود، زیرا ماده بی حس کننده از طریق شیر وارد بدن کودک می شود. اگر روش هایی مانند رژیم غذایی و ورزش را برای کم شدن چربی های اضافی در برخی از اندام های خود امتحان کردید اما نتیجه مطلوب حاصل نشده است، جــراحــی زیبایی لیپوماتیک می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

مراحل انجام لیپوماتیک 

دستگاه لیپوماتیک برای تخلیه چربی چگونه عمل می کند ؟

یکی از موثرترین روش ها برای تخلیه چربی و استخراج آن از اندام ها، جــراحــی زیبایی لیپوماتیک است. پیکر تراشی روشی مطمئن است که می تواند مقدار قابل توجهی از چربی بدن را با نتایج مطلوب و رضایت بخشی از بین ببرد. روش های فرآیند لیپوماتیک بسته به روش مورد استفاده متفاوت خواهد بود، اما مبنای عینی و عملکردی آن ها یکسان و رایج است.

از یک لوله کوچک به نام کانولا برای استخراج چربی استفاده می شود. این لوله به یک دستگاه مکنده قدرتمند متصل است که با ایجاد فشار منفی و مکش قوی باعث تخلیه و حذف چربی از بدن می شود. در این روش علاوه بر حرکات ارتعاشی لوله که باعث خرد شدن چربی می شود، از امواج مافوق صوت استفاده می شود. در اثر برخورد این امواج با بافت چربی، سلول های چربی از بین رفته و به مایع تبدیل می شوند که از بین بردن آن ها تسهیل می شود.

دوران نقاهت جــراحــی لیپوماتیک

برای این که دچار خطرات و عوارض نشوید و نتیجه مناسبی از این جــراحــی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جــراحــی لیپوماتیک آشنا می شوید :

  • هنگام خواب، دراز بکشید تا فشاری روی زخم وارد نشود.
  • چند ساعت بعد از لیپوماتیک پیاده روی کنید اما ورزش و فعالیت های سنگین ممنوع است.
  • دوش گرفتن از روز دوم بعد از عمل امکان پذیر است اما سعی کنید تا چند هفته به استخر نروید.
  • رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک بسیار مهم و موثر است. پس از تمرینات قدرتی باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید در غیر این صورت وزن اضافه خواهید کرد.
  • بهداشت محل زخم را رعایت کنید تا عفونی نشوند.
  • مصرف دخانیات و مشروبات الکلی تا یک ماه پس از لیپوماتیک ممنوع است.
  • استفاده از گن را فراموش نکنید زیرا از افتادگی پوست جلوگیری می کند.
  • اگر جــراحــی لیپوماتیک انجام دادید، نباید به مدت 72 ساعت بنشینید زیرا امکان دارد پوست شما دچار چروک و تغییر شکل شود.

برای آشنا شدن با مزایای انجام لیپوماتیک به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

آیا لیپوماتیک خطر دارد ؟

لیپوماتیک به عنوان یک روش پیکر تراشی، نه تنها خطرناک نیست، بلکه باعث بهتر شدن سلامت بدن می شود. تجمع بیش از حد چربی در بدن باعث بیماری هایی مانند کلسترول و بیماری کبد چرب می شود. با حذف این چربی ها احتمال ابتلا به این بیماری ها کم می شود. در عین حال زیباسازی بدن باعث بیشتر شدن اعتماد به نفس شما می شود. در لیپوماتیک با کمک بی حسی موضعی و گاهی بی حسی دردی احساس نخواهید کرد. اگر پس از انجام این کار، سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید، سالم غذا بخورید و ورزش کنید، برای همیشه زیبا و سالم خواهید بود.

دوران نقاهت جراحی لیپوماتیک

استفاده از گن طبیعی بعد از لیپوماتیک :

یکی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جــراحــی لیپوماتیک استفاده از گن پس از اصلاح بدن است. متخصص از شما می خواهد که حداقل 2-3 هفته در روز و شب از گن استفاده کنید و فقط زمانی که حمام می کنید آن را باز کنید. پس از تخلیه چربی، فضای خالی بین پوست و ماهیچه ها ایجاد می شود. در صورت عدم استفاده از گن بعد از عمل، دچار افتادگی شکم و پوست خواهید شد.

اما گن به پوست شما کمک می کند تا با فشار به ماهیچه ها بچسبد و از این رو با فرم بدن جدید شما شکل بگیرد. از سوی دیگر، پوشیدن گن به حذف مایعات از بدن کمک می کند، زیرا این مایعات نه تنها تورم را افزایش می دهند، بلکه منجر به عفونت می شوند. البته زمانی که حمام می کنید باید به آرامی روی زخم ها فشار دهید تا این مایعات سریعتر از بدن خارج شوند.

استفاده از گن به بهتر شدن سریعتر زخم ها و کم شدن دوره نقاهت کمک می کند. البته لازم به ذکر است که گن مورد استفاده نباید به خون یا مایعات بدن آلوده باشد. بنابراین هرگاه لکه آلودگی بر روی آن مشاهده شد حتما با آب گرم و مواد شوینده مناسب آن را ضدعفونی کنید تا شرایط آلودگی ایجاد نشود.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک چگونه است ؟

در دوران نقاهت و تا زمانی که زخم ها به طور کامل بهتر نشدند، باید در هنگام خواب مراقب فرم بدن خود باشید تا به زخم فشار وارد نکنید. مراقب باشید به محل جــراحــی فشار وارد نکنید، بنابراین هنگام خواب وضعیت بدن خود را با محل جــراحــی تنظیم کنید.  اگر عمل لیپوماتیک روی شکم و پهلو انجام دادید، باید مدتی به پشت بخوابید و هرگز روی شکم نخوابید. بهتر است بالش ها را در دو طرف بدن خود قرار دهید تا شکل بدن شما در هنگام خواب تغییر نکند. مدتی است که باید زاویه 45 درجه بالاتنه نسبت به افق رعایت شود.

این زاویه به جلوگیری از تجمع مایعات در ناحیه زخم و از بین رفتن تورم ناشی از جــراحــی در اسرع وقت کمک می کند. اگر جــراحــی لاغری شکم و پهلو انجام دادید، بهتر است یک بالش کوچک زیر زانوهای خود قرار دهید، زیرا در صورت کشیده شدن کامل پاها، فشار قوی به زخم ها وارد می شود. به یاد داشته باشید که برای دو تا سه هفته اول باید جین را هنگام خواب استفاده کنید. بنابراین بهتر است این مدت زمان را تحمل کنید تا بهترین نتیجه را از لیپوماتیک بگیرید.

بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران

اولین مسئله مهم در انتخاب بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران داشتن مدرک دکترا است. بدون شک جراحان عمومی نمی توانند انتخاب مناسبی برای انجام این نوع جــراحــی باشند. بهتر است به یک جراح زیبایی یا فوق تخصص مراجعه کنید. این پزشکان تجربه زیادی دارند. از طرفی انجام عمل زیر نظر بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران می تواند نتیجه بهتری را به شما بدهد. زیرا سرعت عمل و مهارت جراح از عوامل تاثیرگذار در حصول نتیجه مطلوب است. بهتر است قبل از اقدام به جــراحــی از مدرک تخصصی و فوق تخصص پزشک اطمینان حاصل کنید.

یکی دیگر از ویژگی های مهم بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران تخصص و تجربه آن ها است. برای کسب اطلاعات در این مورد می توانید نام پزشک را از طریق شبکه های اجتماعی و سایت ها جستجو کنید و اطلاعات لازم را در مورد وی به دست آورید. از طرفی می توانید به نمونه جــراحــی های او توجه کنید و فیلم و عکس هایی از عمل های موفقیت آمیز او را مشاهده کنید. پس از آن حتما به مطب پزشک مراجعه کنید و سعی کنید با بیمارانی که به پزشک مراجعه کردند گفت و گو کنید.

لیپوماتیک برای کدام قسمت های بدن استفاده می شود؟

با این روش می‌توانید در هر جلسه ۳ تا ۴ کیلو از شر چربی‌های بدن راحت شوید. لیپوماتیک را می‌توان برای قسمت‌های فوقانی بازو، چربی‌های سینه، شکم، باسن، پهلوها، پاها، ران، چانه و غبغب و گردن استفاده کرد.

 لیپوماتیک شکم و پهلو :

این روش نوعی پیکرتراشی لیپوساکشن است که درد و عوارض به ‌مراتب کمتری دارد. هدف لیپوماتیک از بین بردن بافت چربی اضافی زیر پوست و لاغر شدن بدن است که برای قسمت‌های مختلف به ‌کار می‌رود. در لیپوماتیک شکم و پهلو، چربی انباشته‌شده زیر این اندام‌ها به ‌شکل محلول چربی با استفاده از دستگاه لیپوماتیک برداشته می‌شود. سپس این محلول چربی را می‌توان به سایر اندام‌های بدن مثل باسن تزریق کرد. افرادی که با رژیم وزن کم کرده‌اند، اما هنوز سایه چربی‌های شکم و پهلو دست از سرشان برنمی‌دارد می‌توانند با جــراحــی لیپوماتیک شکم و پهلو از شر این چربی‌های نافرم راحت شوند. معمولاً برای جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست شکم و پهلوها بعد از کشیدن چربی‌ها می‌توان عمل لیفتینگ پوست را انجام داد.

لیپوماتیک ران :

تجمع چربی و چاقی در ناحیه ران از مشکلات رایج سبک زندگی ناسالم و عدم تحرک است که ظاهر نامناسبی ایجاد می‌کند. در مواردی هم ممکن است باعث مشکلات در راه رفتن شود. عمل لیپوماتیک ران از روش‌های جــراحــی ساده و مؤثر برای حذف چربی‌های موضعی قسمت ران محسوب می‌شود. برای انجام لیپوماتیک ران، جراح چهار ناحیه خارجی، داخلی، قدامی و خلفی ران را معاینه می‌کند. اگر علت تجمع چربی ران مشکلات آناتومیک یا افزایش حجم عضله باشد، این عمل کمکی نمی‌کند. کسی که می‌خواهد پیکرتراشی ران انجام دهد باید از سلامت عمومی برخوردار باشد، رژیم غذایی و ورزش تأثیری در کاهش چربی‌ها نداشتند، شاخص توده بدنی‌اش در بازه قابل قبولی قرار بگیرد، و به‌ علاوه اینکه اضافه وزن غیرطبیعی هم نداشته باشد.

لیپوماتیک بازو :

پیکرتراشی بازو باعث از بین رفتن چربی‌های انباشته‌شده در قسمت بازوها شده و شل شدگی بازو را برطرف می‌کند به ‌علاوه اینکه بازوها را لاغر هم می‌کند. چربی‌های بازو مقاوم‌ترین چربی‌های بدن هستند که به ‌این راحتی نمی‌توان از دستشان خلاص شد و معمولاً مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا با ورزش و رژیم غذایی بتوان این مشکل تناسب اندامی را برطرف کرد، اما لیپوماتیک بازو با دوره بهبودی سریع در کمترین زمان، بهترین نتیجه را به ‌همراه دارد. برای انجام پیکرتراشی بازو، برش کوچکی در قسمت زیرین بازو زده می‌شود و چربی‌ها را خارج می‌کنند. لیپوماتیک بازو بدون بیهوشی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران

کلام آخر

برای این که نتیجه مناسبی از این جــراحــی بگیرید سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جــراحــی انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *