خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی آشنا کنیم. یکی از دغدغه های افرادی که به ظاهر خود اهمیت می دهند، از بین بردن چربی و پوست اضافی شکم است، اما این یک آرزوی دست نیافتنی تلقی نخواهد شد. ابدومینوپلاستی که به آن تامی تاک گفته می شود، یک عمل زیبایی است که در آن پزشک از برش هایی برای برداشتن چربی اضافی و پوست اضافی شکم استفاده می کند. در ادامه برای آشنا شدن با خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی با ما همراه باشید.

ابدومینوپلاستی چیست؟

یکی از رایج ترین مراجع در جراحی های زیبایی، بدشکلی ها و زشتی های شکم مانند بیرون زدگی غیر طبیعی بیش از حد شکم، شلی و افتادگی پوست شکم و وجود چین های متعدد در پوست شکم هنگام نشستن است. که پوشیدن لباس های زیاد را غیرممکن می کند و یا وجود ترک های زیاد در پوست شکم به قدری دردسرساز است که بیمار را به انجام عمل جراحی ترغیب می کند. برای انجام این روش سعی کنید به بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران مراجعه فرمایید.

ابدومینوپلاستی چیست

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی کلاسیک

در ابدومینوپلاستی کلاسیک، یک برش بزرگ در قسمت تحتانی شکم ایجاد می‌شود و تمام بافت شکم از عضلات شکم تا لبه دنده‌ها آزاد می‌شود. با رها کردن قلب، با رسیدن به ناف، برشی در اطراف ناف ایجاد می‌شود و از پوست اطراف آزاد می‌شود، اما چسبیده به عضلات شکم باقی می‌ماند، سپس آزاد شدن فلپ تا لبه دنده‌ها ادامه می‌یابد و اگر لازم است، عضلات شکم بالا و پایین ناف دوخته و سفت شده که باعث سفت شدن دیواره شکم و نازک شدن کمر می شود. سپس فلپ پوست آزاد شده به سمت پایین کشیده می شود و قسمت های اضافی پوست به همراه چربی چسبیده به آن بریده می شود و لبه های فلپ در محل برش اولیه به صورت چند لایه دوخته می شود. سپس محل ناف روی پوست مشخص و برش داده می شود و ناف متصل به عضلات شکم از محل برش برداشته شده و به پوست شکم دوخته می شود.

چه زمانی نمی توان از جراحی ابدومینوپلاستی استفاده کرد؟

اگر قصد دارید باردار شوید، این روش را به تعویق بیندازید. اگر به بیماری هایی مانند بیماری قلبی، دیابت کنترل نشده و سیروز مبتلا هستید نمی توانید از این جراحی استفاده کنید، سیگار کشیدن برای افرادی که قصد انجام جراحی شکم را دارند بسیار مضر است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اخیراً شکم خود را جراحی کردید و این عمل باعث ایجاد پوست اضافی قابل توجهی در این ناحیه شده است، به انجام ابدومینوپلاستی فکر کنید. اگر وزن شما هنوز تثبیت نشده است و به دنبال کاهش وزن هستید، قبل از انجام عمل جراحی شکم صبر کنید تا وزنتان ثابت شود.

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

در ادامه با مزایای جراحی ابدومینوپلاستی آشنا می شوید :

بهتر شدن وضعیت ظاهری بدن

در طی این عمل عضلات شکم سفت و پایدار می شوند که منجر به فشار کمتری به ستون فقرات می شود و در نتیجه بدن شما ظاهری متناسب و زیبا پیدا می کند.

داشتن شکمی صاف و متناسب

بهتر شدن ظاهر بدن دلیل اصلی انجام عمل ابدومینوپلاستی است. تامی تاک علاوه بر بهبود ظاهر بدن، بافت شکم را صاف و محکم می کند که برای افرادی که از این روش برای خلاص شدن از شر آن استفاده می کنند، مشکل ایجاد می کند. چربی و پوست اضافی که انتخاب می کنند باعث لذت بیشتر می شود. اگر در دوران پس از بارداری هستید یا به دلیل کاهش یا افزایش وزن قابل توجه در ناحیه شکم پوست و چربی اضافی دارید، توصیه می شود از این روش استفاده کنید تا همیشه زیبا و متناسب به نظر برسید.

ورزش کردن بدون مزاحم

با از بین بردن چربی و پوست اضافی به روش ابدومینوپلاستی و کم شدن وزن به راحتی و بدون ایجاد مزاحمت در فعالیت های ورزشی خود می توانید اندامی متناسب و زیبا را برای همیشه حفظ کنید.

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی کلاسیک 

از بین رفتن کمر درد


داشتن چربی و پوست اضافی یکی از مواردی است که به سایر قسمت های بدن از جمله ستون فقرات و کمر فشار وارد می کند، با این کار فشار آن نواحی را به حداقل می رسانید.

خلاص شدن از فتق

با انجام ابدومینوپلاستی می توانید فتق شکم را ترمیم کرده و از رشد مجدد آن جلوگیری کنید.

قبل از جراحی ابدومینوپلاستی چه مراقبت هایی باید انجام شود؟

اگر عادت به ورزش دارید، باید 6-4 هفته قبل از عمل از انجام فعالیت‌های ورزشی شدید خودداری کنید، حتی بعد از عمل ممکن است مدتی از انجام ورزش منع شوید. دستورالعمل هایی که پزشک قبل و بعد از عمل به شما می دهد را به دقت دنبال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. صبر کنید تا به وزن ایده آل برسید و سپس ابدومینوپلاستی را انجام دهید. سلامت جسمانی قبل از انجام ابدومینوپلاستی بسیار مهم است، به همین دلیل توصیه می شود خانم هایی که قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارند در زمانی که دیگر قصد بچه دار شدن ندارند تصمیم بگیرند این عمل را انجام دهند.

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات می تواند عوارض جانبی عمل را بیشتر می کند، به همین دلیل افرادی که تحت عمل ابدومینوپلاستی قرار می گیرند باید تا مدتی که پزشک تعیین می کند از سیگار کشیدن خودداری کنند. تغذیه مناسب به شدت بر نتیجه عمل تأثیر می گذارد، وعده های غذایی کامل بخورید و مراقب باشید از رژیم غذایی سنگین پیروی نکنید. ممکن است پزشک قبل و بعد از عمل شما را از مصرف برخی داروها و مکمل های غذایی برای مدت معینی منع کند، بنابراین پزشک خود را از داروهای مصرفی خود مطلع کنید. برای انجام این روش سعی کنید درباره هزینه ابدومینوپلاستی در زعفرانیه با پزشکان با تجربه مشورت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

پس از جراحی شکم، برش ها و ناف با یک پانسمان جراحی پوشانده می شود. در برخی موارد، لوله های کوچکی ممکن است در محل برش قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی تخلیه شود. اعضای تیم پرستاری از روز اول بعد از عمل ابدومینوپلاستی به شما در راه رفتن کمک می کنند. پیاده روی خطر لخته شدن خون را تا حد زیادی کم می کند. برای اینکه درد زیادی را تحمل نکنید به شما مسکن داده می شود. تورم در ناحیه جراحی طبیعی است و پس از چند روز برطرف می شود.

درن ها تا چند روز پس از جراحی در جای خود باقی می مانند. بنابراین پزشک و یکی دیگر از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی به شما نحوه برداشتن و نگهداری درن ها را نشان می دهند. بهتر است مصرف آنتی بیوتیک ها را تا زمانی که درن ها در محل قرار دارند ادامه دهید تا خطر عفونت را تا حد زیادی کاهش دهید. جراح ممکن است برای مدت کوتاهی پس از جراحی شکم دارویی برای رقیق کردن خون تجویز کند. برای حدود شش هفته پس از انجام عمل جراحی شکم، باید لباس های تنگ و شلوار جین بپوشید تا شکم خود را خوش فرم نگه دارید.

ابدومینوپلاستی چه تفاوتی با لیپوساکشن دارد؟

ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی است و برای درمان چاقی استفاده نمی شود. در بیشتر موارد این روش در خانم هایی که بعد از سزارین شکل طبیعی شکم خود را از دست دادند انجام می شود. آن ها سعی می کنند فرم بدن و زیبایی خود را بهبود بخشند. اگر قصد بارداری در آینده دارید یا تصمیم به کاهش وزن زیادی دارید، اگر BMI شما بالای 30 است یا اگر بیماری مزمن دارید، پزشک ابدومینوپلاستی را توصیه نمی کند. برخلاف ابدومینوپلاستی، لیپوساکشن را می توان در نواحی بزرگتر بدن مانند پاها، بازوها، ران ها انجام داد.

لیپوساکشن با از بین بردن چربی های اضافی به بهبود فرم بدن و تغییر شکل این نواحی کمک می کند. این روش درمانی برای از بین بردن چاقی در ناحیه وسیعی از بدن مناسب است. نتایج آن دائمی و قابل پیش بینی تر از درمان غیرتهاجمی است. البته لیپوساکشن نه جایگزین رژیم غذایی یا ورزش مناسب است و نه درمان موثری برای سلولیت یا افتادگی پوست محسوب می شود. لیپوساکشن پوست اضافی را از بین نمی برد، اما ابدومینوپلاستی پوست شل، افتادگی و چربی اضافی را از بین می برد.

روش جراحی بین این دو روش متفاوت است. در لیپوساکشن پس از تزریق ابتدا برش های کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود. سپس یک لوله توخالی نازک از طریق این برش ها وارد بدن می شود و با مکش چربی را از بدن خارج می کند. اما در حین ابدومینوپلاستی، پس از برش های شکمی، چربی برداشته می شود. پوست اضافی برداشته می شود، سپس پوست باقی مانده جمع می شود و شکم صاف و کشیده می شود.

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی 

خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی

در ادامه با خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی آشنا می شوید :

جای زخم و جای بخیه

جای زخم یکی از عوارض اجتناب ناپذیر جراحی زیبایی شکم است. در صورت امکان، جراح فقط می تواند اسکار ابدومینوپلاستی را در مناطقی که کمتر دیده می شود ایجاد کند. برخی از بیماران ممکن است اسکارهای جدی تری مانند اسکار کلوئید یا هیپرتروفیک داشته باشند. جراح پلاستیک قبل از عمل این موضوع را به بیمار اطلاع می دهد. جراح توصیه های مناسبی را در مورد نحوه کم شدن اسکار به بیماران می دهد. بهبود کامل زخم ها گاهی تا 18 ماه طول می کشد.

عوارض جراحی و بیهوشی

همه جراحی‌ها دارای خطرات مشترکی مانند تشکیل لخته خون، استفراغ و تهوع، خونریزی، عفونت و مشکلات بیهوشی هستند.

جمع شدن مایع بعد از جراحی

سروما کیسه ای حاوی مایع است که در زیر پوست جمع می شود. این کیسه در زیر یا اطراف محل برش ایجاد می شود. برای کم شدن خطر تشکیل سروما، جراح ممکن است یک لوله تخلیه را در شکم قرار دهد تا مایع اضافی تخلیه شود. اگر جراح پلاستیک لوله‌های زهکشی را بعد از عمل در جای خود نگه دارد، به هر بیمار دستورالعمل‌های خاصی در مورد بهترین روش مراقبت از آن ها می‌دهد.

نکروز بافت

در حین عمل جراحی شکم، ممکن است در جریان خون رسانی به نواحی خاصی اختلال ایجاد شود. اگر این اختلال گسترده باشد، می تواند منجر به نکروز شود که مرگ و از بین رفتن بافت، پوست یا چربی است. بسته به میزان آسیب بافتی، آسیب ممکن است طی چند هفته خود به خود از بین برود. گاهی اوقات بیماران برای برداشتن بافت مرده به جراحی جزئی نیاز دارند. سیگار کشیدن خطر نکروز را بیشتر می کند. به همین دلیل به بیماران توصیه می شود که حداقل 6 هفته قبل و بعد از عمل از استعمال دخانیات خودداری کنند.

عفونت

در صورت بروز عفونت، بیماران باید آن را جدی بگیرند. این عفونت ها اغلب خفیف هستند و به دلیل زخم ایجاد می شوند که جراح می تواند با تجویز یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک آن ها را درمان کند. در موارد نادر، عفونت می تواند گسترش یابد و بدتر شود. اگر این اتفاق بیفتد، بیماران باید برای درمان به بیمارستان مراجعه کنند. اسکار ابدومینوپلاستی یکی از عوارض مضر این جراحی است.

خونریزی و کبودی

بیماران باید منتظر کمی کبودی و خونریزی بعد از عمل باشند. در برخی موارد، بیماران ممکن است خونریزی بیش از حد را تجربه کنند. گاهی اوقات خونریزی ممکن است چند هفته پس از عمل رخ دهد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است بیماران نیاز به جراحی جزئی داشته باشند. همه این مسائل باید با گذشت زمان از بین بروند و بعید است که این عوارض بر نتیجه جراحی تأثیر بگذارد.

زیبایی شناسی

همیشه این خطر وجود دارد که بیماران از نتایج جراحی زیبایی خود ناراضی باشند. بنابراین، به بیماران توصیه می شود قبل از انجام عمل، بهترین جراح پلاستیک را برای تامی تاک با دقت انتخاب کنند و اطمینان حاصل کنند که او تمام انتظارات بیمار را به طور کامل درک می کند.

تغییرات در پوست

اعصاب شکم ممکن است در حین جراحی ابدومینوپلاستی آسیب ببینند. این ممکن است باعث شود بیماران متوجه افزایش یا کاهش حس در نواحی خاصی از شکم یا در قسمت بالای ران شوند. بیماران ممکن است احساسات عجیبی مانند سوزن سوزن شدن یا سوزش را تجربه کنند. این تغییرات اغلب موقتی هستند و باید چند ماه پس از جراحی ناپدید شوند. در برخی موارد، آن ها می توانند دائمی شوند.

خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 3

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *