ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض لیفت صورت آشنا کنیم. عواملی مانند وراثت، بیشتر شدن سن، استرس و… می تواند منجر به کم شدن خاصیت ارتجاعی پوست به دلیل افتادگی و شلی پوست شود. لیفت صورت می تواند با اصلاح پوست صورت شاداب و جوان تری به شما بدهد. اگر افتادگی پوست بیش از مقدار قابل توجهی باشد که با روش های غیرتهاجمی مانند لیزر یا سایر تحریکات پوستی قابل درمان نباشد، کلاژن سازی، لیفت صورت بسیار مفید است. با کمک لیفت صورت می توان افتادگی را از بین برد.

لیفت صورت چیست ؟

لیفت صورت به معنای جوان سازی و بلند کردن صورت است. با بیشتر شدن سن و تاثیر عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی و عدم مراقبت از پوست صورت به تدریج میزان کلاژن سازی کم می شود و پوست شل و افتاده می شود. جراحی لیفت صورت می تواند این روند را کند کرده و شما را جوان تر نشان دهد.دلایل اصلی افتادگی پوست صورت، بیشتر شدن سن، کهولت سن و تاثیر نیروی جاذبه است.

لیفت صورت چیست ؟

لیفت در نواحی مختلف صورت

لیفت صورت اصطلاحی است که به جراحی عمومی لیفت صورت یا ریتیدکتومی اشاره دارد، اما لیفت صورت می تواند طیف وسیعی را شامل شود. به عبارت دیگر هر قسمتی از صورت که افتادگی داشته باشد را می توان با انجام اقداماتی مانند جراحی لیفت کرد. در ادامه با مهم ترین قسمت های صورت که می توان لیفت انجام داد آشنا می شوید :

کل صورت :

جراحی لیفت صورت عملی است که در آن تمامی قسمت های صورت به خصوص قسمت های تحتانی لیفت می شود و به این ترتیب مشکلاتی مانند افتادگی پوست و کم شدن قدرت عضلانی در نواحی مورد نظر برطرف می شود.

ابروها :

برای افرادی که فقط مشکل ریزش ابرو دارند، لیفت ابرو را می توان به صورت جداگانه انجام داد. این جراحی را می توان به روش کلاسیک و یا لیفت ابرو آندوسکوپی انجام داد. امروزه پزشکان زیادی  لیفت ابرو را به روشی جدید با استفاده از آندوسکوپ انجام می دهند. این روش جراحی بریدگی و بخیه کمتر و نتایج طبیعی بیشتری دارد.

پیشانی :

بسیاری از مردم فکر می کنند که لیفت شقیقه، لیفت ابرو و لیفت پیشانی یکی هستند، اما اینطور نیست. لیفت پیشانی نوعی جراحی زیبایی است که هدف آن لیفت کل پیشانی با تمرکز بر قسمت مرکزی آن است. در نتیجه این جراحی چین و چروک های سطحی و عمیق در ناحیه پیشانی از بین رفته و صورت فرد شاداب می شود.

پلک ها :

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی جراحی دیگری است که در دسته روش های تهاجمی لیفت صورت قرار می گیرد. همانطور که از نامش پیداست، جراح پلاستیک با انجام این عمل، پوست اضافی و چربی انباشته شده در ناحیه پلک بالا و پایین را از بین می برد و به غیر از بیشتر شدن میدان دید فرد، همچنین به زیبایی چهره او کمک می کند.

گونه ها :

داشتن گونه های برجسته و برجسته یکی از مهمترین معیارهای زیبایی از گذشته تا به امروز بوده است. به همین دلیل یکی از دلایل اصلی لیفت صورت، لیفت گونه ها و از بین رتن افتادگی های ناشی از بیشتر شدن سن است. در بسیاری از موارد در جراحی لیفت گونه از پروتزهای گونه برای افزایش حجم آن ها استفاده می شود.

گردن و غبغب :

قسمت های پایینی صورت با بیشتر شدن سن می توانند سنگین تر شوند. با افزایش سن، وزن ماهیچه ها و پوست در قسمت فوقانی صورت به سمت پایین فشار می آورد و در نتیجه باعث افتادگی گردن و ایجاد مشکلی به نام خروپف می شود. لیفت گردن به منظور از بین بردن غبغب، روش دیگری برای رفع افتادگی پوست سر و گردن است.

چه افرادی برای انجام لیفت صورت مناسب هستند ؟

جراحی لیفت صورت بهترین راه برای جوان سازی ظاهر افرادی است که به دلیل سن یا هر عامل دیگری پوست افتاده ای دارند و می خواهند جوان تر به نظر برسند. تمام افرادی که در این دسته قرار می گیرند را می توان کاندیدای مناسب برای جراحی لیفت صورت در نظر گرفت. در ادامه با کاندیدای مناسب برای لیفت صورت آشنا می شوید :

  • پزشک سلامت کلی شما را ارزیابی می کند تا مطمئن شود که جراحی لیفت صورت برای شما مناسب است و می تواند به بهتر شدن زندگی شما کمک کند.
  • افرادی که می خواهند لیفت صورت انجام دهند از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستند و هیچ بیماری زمینه ای مانند بیماری قلبی یا دیابت ندارند.
  • بیمارانی که پوست یا چربی اضافی روی گردن دارند و علائم متوسط ​​پیری دارند امکان دارد از لیفت صورت بهره مند شوند.
  • 2 هفته قبل از جراحی سیگار نکشید یا می توانید سیگار را ترک کنید.
  • به دلیل بیشتر شدن و کم شدن وزن، افتادگی قابل توجهی در پوست و عضلات صورت و گردن دارند.
  • افرادی که می خواهند لیفت صورت انجام دهند علائم متوسط ​​تا پیشرفته پیری و افتادگی پوست و عضلات صورت و گردن را نشان می دهند.

لیفت در نواحی مختلف صورت

مزایای جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت مانند روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن ها می پردازیم :

از بین رفتن افتادگی پوست :

افتادگی پوست صورت دلایل زیادی دارد، اما به هر دلیلی، جراحی لیفت صورت می تواند به حذف علائم پیری از روی صورت شما کمک کند. جراح لیفت صورت با بلند کردن پوست و قرار دادن آن در جایی که متعلق به آن است، چین و چروک های سطحی و عمیق را از بین می برد و شما را جوان تر و شاداب تر نشان می دهد.

امکان استفاده از اندوتاین :

بهترین جراح لیفت صورت از ایمپلنتی به نام اندوتاین برای فیکس کردن پوست بعد از لیفت صورت استفاده می کند. اندوتین پروتزی مثلثی و خاردار است که با قرار گرفتن در زیر پوست می تواند آن را در جای خود نگه دارد و نتیجه جراحی را حفظ کند.لیفت صورت Endotain نتیجه بهتر و ماندگاری دائمی بیشتری را به همراه دارد.

بهتر شدن ظاهر گردن، گونه و چانه :

نه تنها قسمت‌هایی از صورت مانند پیشانی و ابروها در طی جراحی لیفت صورت دچار تغییرات جدی می‌شوند، بلکه سایر قسمت‌ها مانند گونه‌ها، چانه و حتی گردن در این جراحی دچار تغییرات جدی می‌شوند و ظاهر آن‌ها بهتر می شود. این موضوع می تواند به بهتر شدن ظاهر فرد در تمام جنبه ها کمک کند و نتیجه ای طبیعی و زیبا به ارمغان بیاورد.

ماندگاری بالا :

روش های تهاجمی و جراحی همیشه دوام بیشتری دارند زیرا میزان تغییرات اعمال شده در بدن در طول فرآیند آن ها بیشتر است. یکی از انواع این روش های زیبایی لیفت صورت است. امروزه به لطف استفاده از روش های جدید و پیشرفته، نتیجه جراحی لیفت صورت بیش از 7 سال ماندگار خواهد بود.

روند انجام جراحی لیفت صورت چگونه است ؟

روند هر جراحی را می توان به بیهوشی یا بی حسی، ایجاد برش، اصلاح و در نهایت بخیه زدن برش ها محدود کرد. در ادامه با روند جراحی لیفت صورت آشنا می شوید :

بیهوشی :

از آنجایی که تغییرات قابل توجهی در روند جراحی لیفت صورت در پوست، ماهیچه و بافت چربی این ناحیه ایجاد می شود، این عمل را نمی توان تحت بیهوشی انجام داد و بهترین راه برای بیشتر شدن راحتی بیمار در حین این جراحی، انجام روش های بیهوشی عمومی است.

ایجاد برش :

پس از اتمام روش بیهوشی، جراح برش های لازم را ایجاد کرده و عمل را ادامه می دهد. در این جراحی دو نوع برش می توان ایجاد کرد : برش های کلاسیک و برش های آندوسکوپی. برش کلاسیک لیفت صورت از کنار گوش شروع می شود و در امتداد منحنی گوش به سمت بالا ادامه می یابد. سپس این برش تا 4 سانتی متر به سمت شقیقه می رود و وقتی به پشت گوش می رسد کمی در امتداد خط موی پشت سر ادامه می یابد.

سپس یک برش کوچک در ناحیه چانه ایجاد می شود و به این ترتیب جراح می تواند به چربی و عضلات گردن دسترسی پیدا کند. این زخم ها پنهان هستند زیرا با منحنی ها و خطوط ادغام می شوند. اکثر مردم پس از بهتر شدن برش‌ها نگران جای زخم‌های لیفت صورت نیستند.

ایجاد تغییرات :

تغییرات ایجاد شده در فرآیند جراحی لیفت صورت برای هر فرد بسته به میزان افتادگی پوست صورت، چربی اضافی و کاهش قدرت عضلات صورت متفاوت خواهد بود. لیپوماتیک صورت روشی است که افراد زیادی از آن برای کم شدن چربی های اضافی این ناحیه بهره می برند.

لیپوماتیک به تنهایی نمی تواند مشکل پیری و افتادگی صورت را حل کند و تنها برای از بین رفتن و استخراج چربی های اضافی استفاده می شود. در حین جراحی لیفت صورت، علاوه بر برداشتن چربی های اضافی، پوست کشیده می شود و ماهیچه ها قدرت سابق خود را به دست می آورند.

بخیه زدن :

بخیه هایی که بعد از لیفت صورت روی برش ها ایجاد می شود به نوع روش ایجاد برش بستگی دارد. اگر جراحی لیفت صورت به روش مرسوم انجام شود، اندازه نقاط ایجاد شده بزرگتر خواهد بود. روش آندوسکوپی وجود دارد که برای تکمیل آن نیاز به بخیه های بسیار کمتری نسبت به تکنیک کلاسیک دارد.

مزایای جراحی لیفت صورت

عوارض لیفت صورت چیست ؟

لیفت صورت مانند روش های دیگر دارای عوارضی است که بعد از مدتی از بین می رود و می توان آن ها را درمان کرد. عوارض لیفت صورت عبارتند از :

هماتوم یا خون مردگی :

یکی از عوارض جراحی لیفت صورت خونریزی بعد از جراحی است که بیشتر در افراد مبتلا به فشار خون بالا یا اختلالات لخته شدن خون به دلیل مصرف داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد انعقاد دیده می شود. هماتوم را می توان با برداشتن لخته خون درمان کرد. موارد خفیف هماتوم امکان دارد به هیچ وجه نیاز به درمان نداشته باشد و لخته خون خود به خود جذب شود.

برای جلوگیری از ایجاد هماتوم لازم است تحت نظر پزشک مصرف داروهای رقیق کننده خون قطع شود و از 2 هفته قبل از مداخله از مصرف داروهای گیاهی، دمنوش های گیاهی و رقیق کننده های خون خودداری شود زیرا برخی از آن ها خواصی مشابه آسپرین دارند و حتی در روز جراحی مصرف کنید. اگر فشار خون بالا ندارید، اما سابقه فشار خون بالا در بستگان خود دارید، بهتر است به مدت یک هفته قبل از عمل هر روز فشار خون خود را چک کنید تا از نشتی مطمئن شوید.

درد :

مانند هر جراحی دیگری، امکان دارد بعد از جراحی لیفت صورت دچار درد صورت شوید که برای افراد درد قابل تحملی است. این یک مشکل طبیعی است و جای نگرانی نیست و در اکثر افراد این درد با مصرف مسکن تسکین می یابد و بعد از 3 روز شاهد کم شدن درد هستید. درد شدید بعد از جراحی لیفت صورت به هیچ وجه طبیعی نیست و در صورت مشاهده چنین وضعیتی باید سریعا به پزشک یا تیم پزشکی اطلاع دهید.

بی حسی پوست صورت :

به دلیل تورم صورت، امکان دارد در صورت خود بی حسی را تجربه کنید. این بی حسی پوست باعث می شود که در حین جراحی لیفت صورت درد زیادی ندارید و نیازی به مصرف مسکن ندارید. با کم شدن تورم، بی حسی صورت خود به خود برطرف می شود.

تورم صورت :

تورم صورت پس از لیفت صورت خفیف است. در مواردی که تزریق چربی همزمان با لیفت صورت انجام شود، تورم صورت بیشتر است. در افراد لاغر این تورم هیچ نگرانی ایجاد نمی کند و اغلب آن را دوست دارند. در افرادی که صورت پری دارند، تورم امکان دارد چندان خوشایند نباشد، اما مطمئن باشید که این حالت موقتی است و پس از مدتی بیشتر این ورم ها از بین می روند.

غیر قرینگی های بعد از عمل :

به دلیل تورم اطراف شاخه های عصبی و تورم منتشر بافت های نرم صورت، ناهنجاری های صورت مشاهده می شود. برخی از این آستیگماتیسم ها در حالت ایستا دیده می شوند، در حالی که برخی دیگر فقط در حالت های پویا چهره ظاهر می شوند. این غیر غرینگی ها در اطراف لب ها و چشم ها مشاهده می شوند که در بیشتر موارد به مرور زمان از بین می روند و نیاز به درمان خاصی ندارند. گاهی انجام ماساژ و فیزیوتراپی که برای بیمار تجویز می شود در از بین رفتن این عارضه بسیار کمک کننده است.

سروما :

سروما تجمع مایع خونی پس از جراحی است که می تواند در بافت های زیر جلدی تجمع یافته و به صورت کیست یا کیسه ای حاوی آب در بافت های زیر جلدی ظاهر شود. هنگامی که پوست به بافت های زیرین می چسبد، سروما دیگر تشکیل نمی شود. در این دوره که چندین روز طول می کشد، امکان دارد لازم باشد سروم را با سرنگ تخلیه کرده و یک پانسمان فشاری روی محل جراحی قرار دهید تا از تجمع مجدد مایع جلوگیری شود. شایع ترین عوارض جانبی لیفت صورت، دو مورد فوق هستند که به راحتی قابل درمان هستند و پس از درمان هیچ عارضه جانبی ماندگاری باقی نمی گذارند.

دلیل شل شدن و افتادن پوست صورت :

بالا رفتن سن باعث افتادگی پوست صورت می شود. اما عواملی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب، استرس بیش از حد، رژیم غذایی نامناسب، عوامل ارثی و شرایط زندگی می توانند باعث افتادگی پوست صورت در سنین پایین تر شوند. در طول لیفت صورت، پوست افتادگی دو طرف صورت به عقب کشیده می‌شود و بافت‌های زیر پوست با جراحی تغییر می‌دهند تا خطوط صورت به ظاهری جوان‌تر بازگردد.

قبل از عمل لیفت صورت، جراح سابقه پزشکی، خاصیت ارتجاعی، بافت، ضخامت پوست و ساختار استخوانی صورت شما را ارزیابی می کند و در مورد انتظارات شما از نتایج لیفت صورت با جزئیات با شما صحبت می کند. این به شما کمک می کند تا بفهمید لیفت صورت چگونه ظاهر شما را تغییر می دهد. در نهایت روش مناسب یا ترکیبی از روش ها را برای رسیدن به نتیجه مطلوب پیشنهاد می کند. در لیفت صورت از بی حسی موضعی یا بی حسی کامل همراه با مسکن ها استفاده می شود. در طول لیفت صورت، پوست افتادگی دو طرف صورت به عقب کشیده می‌شود و بافت‌های زیر پوست با جراحی تغییر می‌دهند تا خطوط صورت به ظاهری جوان‌تر بازگردد.

عوارض لیفت صورت چیست ؟

کلام آخر

قبل از انجام این روش درباره عوارض لیفت صورت با پزشکان متخصص گفت و گو کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. سعی کنید بهترین دکتر لیفت صورت در زعفرانیه را انتخاب کنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید.نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 3

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *