جراحی لیفت پیشانی چیست؟

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی لیفت پیشانی آشنا کنیم. با گذشت زمان و با بالا رفتن سن افراد، چین و چروک هایی در ناحیه پیشانی ایجاد می شود که باعث می شود چهره فرد جدی یا اخم شده به نظر برسد. لیفت پیشانی برای این افراد گزینه بسیار مناسبی است. لیفت پیشانی یکی از  انواع جراحی لیفت صورت است که افراد پس از ریزش ابروها، ایجاد چین و چروک در ناحیه پیشانی و خطوط بین ابروها می خواهند انجام دهند. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی لیفت پیشانی با ما همراه باشید.

جراحی لیفت پیشانی چیست ؟

لیفت پیشانی یک عمل زیبایی است که در آن عضلات و بافت هایی که باعث ایجاد شیارهای افقی یا افتادگی در پیشانی می شوند، برداشته می شوند. این عمل باعث صاف شدن پیشانی و بالا بردن ابروها می شود. به این ترتیب خطوط اخم کم می شود و فرد چهره ای شاداب، جوان و زیبا خواهد داشت. لیفت پیشانی مانند لیفت شقیقه به روش های مختلف غیر جراحی و جراحی قابل انجام است.

جراحی لیفت پیشانی چیست ؟

سن مناسب برای لیفت پیشانی :

برای انجام لیفت پیشانی محدودیت سنی وجود ندارد، اما به طور کلی از آنجایی که افراد میانسال بیشتر از سایر گروه های سنی به ویژه در ناحیه پیشانی در معرض چین و چروک هستند، کاندیدای این جراحی معمولا افراد مسن هستند. اگرچه امکان دارد برخی افراد قبل از رسیدن به میان سالی و حتی در دهه بیست سالگی به دلایل مختلف دچار چین و چروک یا افتادگی صورت شوند. بنابراین جراحی لیفت پیشانی برای این دسته از افراد توصیه می شود.

جراحی لیفت پیشانی برای چه افرادی مناسب است ؟

افرادی که ابروهای افتاده دارند و چهره ای خسته و غمگین در آن ها ایجاد کرده است. افرادی که دارای چین و چروک های عمیق افقی روی پیشانی هستند. کسانی که خطوط اخم و خطوط عمودی بین ابروها و بالای بینی دارند. کسانی که پوست اضافی یا بافت چربی بالای چشم دارند. افرادی که دارای افتادگی پلک زیاد هستند. افرادی که علاوه بر داشتن یک یا چند نمونه از موارد فوق از سلامت روحی و جسمی کافی برخوردارند. کسانی که از سیگار یا هر تنباکو دیگری استفاده نمی کنند. افرادی که انتظارات منطقی و واقع بینانه دارند.

انواع روش های جراحی لیفت پیشانی

نوع روشی که جراح در جراحی لیفت ابرو استفاده می کند به هدف بیمار از نتیجه جراحی، وضعیت و محل ابروها، ارتفاع پیشانی و چین و چروک بین ابروها بستگی دارد. جراحی لیفت ابرو و پیشانی به دو دسته کلی تقسیم می شود که شامل جراحی لیفت ابرو به روش کلاسیک و جراحی لیفت ابرو به روش آندوسکوپی می شود. در ادامه با روش های جراحی لیفت پیشانی آشنا می شوید :

جراحی لیفت پیشانی به روش آندوسکوپی :

برای انجام جراحی لیفت ابرو به روش آندوسکوپی از بیهوشی عمومی مانند جراحی لیفت ابرو به روش معمولی استفاده می شود. این روش حدود 1-3 ساعت طول می کشد. در این روش دو برش در شقیقه ها و دو برش کوچک در وسط سر ایجاد می شود که در آینده قابل مشاهده نیستند. پس از آن از طریق این برش ها دستگاهی به نام آندوسکوپ وارد می شود و تصاویر از طریق دوربین های متصل به آندوسکوپ به مانیتور ارسال می شود و جراح می تواند از این طریق عمل جراحی را انجام دهد. این روش در افتادگی های خفیف تا متوسط ​​به دلیل برش های محدود و عوارض کمتر استفاده می شود.

جراحی لیفت پیشانی به روش کلاسیک :

در جراحی لیفت ابرو کلاسیک بیهوشی کامل انجام می شود. برای انجام جراحی، برشی در ناحیه خط مو یا داخل پوست سر ایجاد می شود. عضلات زیرین توسط جراح آزاد می شوند، کشیده می شوند و پوست اضافی برداشته می شود و ماهیچه هایی که باعث ایجاد چین و چروک در ناحیه شدند ضعیف می شوند. در پایان جراحی بخیه زده می شود. این روش نسبت به روش آندوسکوپی دوره نقاهت بیشتری دارد اما روشی بسیار بادوام است. عیب روش باز یا کلاسیک وجود یک خط برش قابل مشاهده است که می تواند باعث بی حسی دائمی قسمتی از پوست سر شود.

انواع روش های جراحی لیفت پیشانی

برش لیفت باز پیشانی چگونه است ؟

در جراحی پیشانی برش هایی ایجاد می شود که در ادامه به آن می پردازیم :

نحوه برش برای طول و فرم پیشانی :

در لیفت باز، استخوان پیشانی در دسترس است و می توان آن را با تراشیدن یا پیوند شکل داد. زمانی که برش را در موها، 2 سانتی متر پشت خط موی پیشانی ایجاد می کنیم، باید انتظار داشت که طول پیشانی افزایش یابد. اگر بخواهیم طول پیشانی بلند نباشد، آن را جلوی محل رویش مو کوتاه می کنیم. محل این برش چند میلی متر عقب تر از رویش اولین موی پیشانی است.

نحوه برش برای از بین رفتن چین و چروک :

برش در محل دم یا بالای سر انجام می شود و در برخی موارد این برش چند میلی متر پشت سر محل رویش مو انجام می شود. در هر دو شکل وارد فضای زیر پوستی پیشانی می شویم و اتصالات استخوانی ابرو را رها می کنیم و همچنین چین و چروک های پیشانی را به حداکثر باز می کنیم و پیشانی را در جهت درست بالا می آوریم. پوست اضافی را برداشته و برش ترمیم می شود.

بعد از جراحی لیفت پیشانی چه انتظاراتی باید داشت ؟

بهتر شدن شما بسته به اینکه یک روش برش کلاسیک، آندوسکوپی یا محدود انجام دادید متفاوت خواهد بود. برش های شما بخیه هایی خواهند داشت که باید ظرف یک هفته کشیده شوند. اگر نگهدارنده های موقت دارید، این ها ظرف دو هفته برداشته می شوند. به احتمال زیاد تورم و کبودی خواهید داشت که می تواند سایر قسمت های صورت شما از جمله گونه ها و چشم ها را تحت تاثیر قرار دهد. یک مشکل طبیعی است. برای کاهش تورم باید حداقل دو روز پس از جراحی سر خود را بالا نگه دارید. این شامل زمان خواب می شود.

در طی دو هفته اول، تورم به اندازه ای کم می شود که بتوانید در جمع احساس راحتی کنید. امکان دارد چندین هفته طول بکشد تا تمام تورم از بین برود. استفاده از کمپرس یخ به تورم کمک می کند. پس از یک تا سه روز، بانداژها را بردارید. ممکن است احساس بی‌حسی یا گزگز داشته باشید، اما به مرور زمان از بین می‌رود. اکثر بیماران بسته به روش مورد استفاده می توانند ظرف 10 روز به سر کار بازگردند. رانندگی دو یا سه هفته پس از جراحی مجاز است. در چند هفته اول پس از جراحی، باید از بلند کردن اجسام سنگین، ورزش های شدید یا سایر فعالیت ها خودداری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت پیشانی

یکی از اهداف دوره ریکاوری این است که سر را در وضعیتی بالاتر از بدن قرار دهیم تا به کم شدن تورم و کبودی کمک کند. در حالت خوابیده به پشت دراز بکشید و چند بالش زیر سر خود قرار دهید. بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن یا انجام فعالیت‌هایی که فشار خون شما را بالا می‌برد می‌تواند مشکلات خطرناکی ایجاد کند و تا زمان توصیه شده توسط جراح زیبایی از انجام آن‌ها خودداری کنید. حداقل 24 تا 48 ساعت پس از جراحی از کیسه یخ استفاده کنید. از نرم کننده برای باز کردن موهای خود استفاده کنید، زیرا شانه کردن یا برس زدن موها باعث کشیده شدن بخیه ها و قلاب ها می شود.

گاهی اوقات در پوست سر خود احساس بی حسی می کنید، بنابراین اگر از سشوار استفاده می کنید، حرارت را تنظیم کنید تا پوست سرتان نسوزد. در این فرآیند می توان انتظار کبودی و تورم را داشت که به تدریج برطرف می شود. گاهی اوقات به دلیل تورم یا پماد استفاده شده در چشمان خود تاری دید دارید. این وضعیت در چند روز اول از بین می رود. تمام داروهای تجویز شده توسط بهترین پزشک را مصرف کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد داروهای تجویز شده با پزشک تماس بگیرید. از خوردن غذاهای شور بخصوص غذاهای کنسرو شده خودداری کنید، زیرا این ماده می تواند تورم را بدتر کند.

هزینه جراحی لیفت پیشانی چقدر است ؟

هزینه جراحی لیفت پیشانی به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

  • داروهای تجویز شده
  • دستمزد پزشک جراح
  • آزمایش های تجویز شده
  • تجهیزات بیمارستان و اتاق عمل
  • هزینه مربوط به بیهوشی

مراقبت های بعد از جراحی لیفت پیشانی

تفاوت لیفت باز پیشانی با لیفت آندوسکوپی :

در مقایسه با لیفت اندوسکوپیک صورت، لیفت باز امکان اصلاح طول و فرم پیشانی را دارد. در لیفت صورت آندوسکوپی همیشه طول پیشانی بیشتر می شود اما در روش باز کنترل طول در دست جراح خواهد بود. یکی از معایب روش باز لیفت صورت نسبت به آندوسکوپی، برش نسبتا طولانی و امکان قابل مشاهده بودن برش است. به همین دلیل است که امروزه لیفت باز جای خود را به لیفت آندوسکوپی داده است.

لیفت باز چه مزایایی دارد ؟

لیفت باز بهترین نتیجه را برای مشتری به همراه خواهد داشت، این نوع لیفت صورت تنها روشی است که در آن می توان پیشانی را کوتاه کرد. وقتی جلوی مو کوتاه می شود، طول پیشانی کم می شود. کم شدن طول پیشانی همیشه با کاشت چند ردیف مو امکان پذیر است. لیفت صورت باز موثرترین روش برای بهتر شدن چین و چروک های عمیق پیشانی است. چین و چروک های خفیف تا متوسط ​​با لیفت آندوسکوپی ابرو بهبود می یابند، اما چروک های عمیق نیاز به یک روش باز دارند.

گاهی اوقات این چین ها به قدری عمیق هستند که تنها با لیفت صورت قابل ترمیم نیستند. یکی از مزایای لیفت باز شکل دهی به پیشانی است. لیفت صورت باز تنها روشی برای شکل دادن به استخوان پیشانی است. در این روش استخوان در دسترس مستقیم است و برجستگی های بالای ابرو که به پیشانی ناندرتال معروف است را می توان تراشید. در صورت وجود گودی در ناحیه پیشانی از پودر استخوان برای پرکردن آن استفاده می شود و حتی در صورت لزوم از پروتزهایی با طراحی مخصوص برای پیشانی استفاده می شود.

مراقبت های قبل از جراحی لیفت پیشانی

حتما آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را انجام دهید. حتما قبل از جراحی سیگار را ترک کنید. یک ماه قبل از عمل سیگار را ترک کنید. مصرف برخی داروها و الکل را محدود کنید. چند روز قبل از جراحی از مصرف داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون خودداری کنید تا در حین جراحی خونریزی زیادی نداشته باشید. محیط خانه خود را برای روز جراحی آماده کنید. مکانی را برای استراحت خود در نظر بگیرید و در صورت لزوم از قبل غذاهای سبک تهیه کنید، حتما این کار را انجام دهید. در روز جراحی عزیزان خود را همراه داشته باشید.

چرا در لیفت باز پیشانی چین و چروک های کم می شود ؟

هنگامی که افتادگی ابرو اتفاق می افتد، پوست پلک به سمت پایین افتادگی پیدا می کند. وقتی پوست به لبه مژه ها می رسد، دید رو به بالا محدود می شود. به همین دلیل ماهیچه های پیشانی به طور غیر ارادی فعال می شوند و ابروها را بالا می برند تا پوست پایین تر از مژه ها نباشد. بالا بردن غیر ارادی ابرو طولانی مدت باعث ایجاد چین و چروک های عمیق در پیشانی می شود. بنابراین اگر افتادگی ابروها اصلاح شود، انقباض غیرارادی برطرف می شود و اگر چین و چروک ها دائمی نباشند، رفع می شوند.

کاندیدای نامناسب برای لیفت باز پیشانی :

روش لیفت باز یا آندوسکوپی برای افراد مسن که دارای افتادگی شدید پلک هستند مناسب و خطرناک نیست و باعث مشکلات بینایی شده است و بهترین راه برای این کار لیفت مستقیم ابرو است. در پوست یک فرد مسن، بریدگی بالای ابرو چندان قابل مشاهده نیست. این روش به دلیل قابل مشاهده بودن برش برای جوانان توصیه نمی شود. این روش در جوانانی که تحت عمل کاشت ابرو قرار گرفتند قابل استفاده است، مشروط بر اینکه این برش دوباره با کاشت ابرو پنهان شود.

مشاوره قبل از جراحی لیفت پیشانی

اگر تصمیم دارید با یک جراح پلاستیک مشورت کنید، او ابتدا صورت شما، از جمله پوست و استخوان زیرین را ارزیابی می کند.در طول مشاوره شما، جراح اهداف شما را در مورد جراحی مورد بحث قرار می دهد و از شما در مورد برخی از شرایط پزشکی که می تواند در طول یا بعد از عمل مشکلاتی ایجاد کند، مانند فشار خون بالا کنترل نشده، مشکلات انعقاد خون یا تمایل به ایجاد اسکارهای بزرگ بپرسد. اگر جراحی صورت کردید، اگر سیگار می کشید، یا هرگونه دارو، از جمله آسپرین یا سایر داروهای موثر بر لخته شدن را مصرف می کنید ، حتماً به جراح اطلاع دهید. اگر تصمیم به انجام لیفت پیشانی دارید، جراح شما تکنیک جراحی، نوع بیهوشی توصیه شده، نوع مکانی که در آن جراحی انجام می شود و خطرات و هزینه های مربوطه را توضیح می دهد. از پرسیدن سوالات خود از پزشک دریغ نکنید، به ویژه در مورد انتظارات و نگرانی های خود در مورد نتایج جراحی.

بیهوشی مورد استفاده در این روش چگونه است ؟

بیشتر لیفت پیشانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود، همراه با یک داروی آرام بخش باعث خواب آلودگی شما می شود. شما بیدار خواهید بود اما آرام هستید، و اگرچه ممکن است احساس کشش و ناراحتی خفیف داشته باشید، اما پیشانی شما نسبت به درد حساس نخواهد بود. برخی از جراحان ترجیح می دهند از بیهوشی عمومی استفاده کنند، در این صورت شما در طول کل عمل می خوابید.

مراقبت های قبل از جراحی لیفت پیشانی 

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین دکتر لیفت پیشانی را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 3

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *