پلک‌ها نقش مهمی در زیبایی چهره افراد دارند؛ اما گاهی اوقات ممکن است به دلایلی آسیب ببینند. در چنین مواردی، عمل پلک ترمیمی یا ترمیم عمل بلفاروپلاستی می‌تواند چاره کار باشد. این عمل نوعی جراحی سرپایی است که عیوب پلک از قبیل افتادگی، پف زیر چشم و چین و چروک اطراف آن را رفع می‌نماید. همه این عوامل باعث می‌شوند تا چهره شما جوانتر به چشم آید. در این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل نیاز به ترمیم عمل پلک، روش‌ها و عوارض آن را برای شما شرح دهیم.  

علل ایجاد عارضه در عمل پلک

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، عمل بلفاروپلاستی با از بین‌بردن عیوب اطراف چشم، زیبایی قابل توجهی در ظاهر افراد ایجاد می‌کند. با این حال مانند هر عمل دیگری ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد که بهتر است قبل از انجام عمل با آن‌ها آشنا شوید. این عوارض شامل عفونت، خونریزی، خشکی چشم و … هستند که در ادامه این مطلب بیشتر درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

عوارضی که در نتیجه عمل ترمیمی پلک ایجاد می‌شوند، دلایلی مختلفی دارند. این عوارض ممکن است یا به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی، آلودگی در اطراف پلک، برداشتن بافت بیش از حد یا آسیب به بافت اطراف چشم و یا انتخاب جراح غیر متخصص باشد. پزشکی که تجربه کافی در این زمینه ندارد، گاهاً با اقدامات غیر ضروری و اشتباه باعث آسیب به بافت و عصب چشم می‌شود.

علل ایجاد عارضه در عمل پلک

چرا به ترمیم عمل پلک نیاز پیدا می کنیم؟

اگر از عمل پلک خود ناراضی هستید یا بعد از آن هنوز جای زخم‌ها خوب نشده و این مسئله شما را آزار می‌دهد، نگران نباشید! عمل پلک ترمیمی راه حلی مناسب است تا با انجام اصلاحاتی شما را راضی نگه دارد. به طور کلی، بسیاری از دلایلی که باعث می‌شوند تا شما تصمیم به اصلاح یا عمل ترمیم بلفاروپلاستی بگیرید، عبارتند از:

 • عدم تقارن در برش‌های جراحی: این برش‌ها در اثر عواملی مانند مهارت ناکافی پزشک یا عدم رعایت نکات مهم ایجاد می‌شود. گاهی اوقات این برش‌ها عوارض پوستی حادی برای بیمار به وجود می‌آورند.
 • برداشت بیش از حد بافت  که تورفتگی و ظاهر ناخوشایندی به چشم بیمار می‌دهد.
 • سوزش در ناحیه چشم
 • احساس درد در ناحیه پیشانی به دلیل کشیدگی بیش از حد آن
 • پف زیاد چشم که باعث افتادگی چشم شده است.
 • وجود زخم‌هایی که چهره بیمار را بدفرم کرده است. برخی از این زخم‌ها ممکن است تا مدت‌ها بر روی پوست باقی بمانند و ظاهر نامطلوبی را ایجاد کنند.
 • افرادی که پلک‌های افتاده‌ای دارند.
 • پوست‌های اضافه در اطراف چشم که باعث می‌شوند دید خوبی نداشته باشید.
 • افرادی که چین و چروک زیادی در اطراف چشم خود دارند.
 • عدم رضایت از جراحی اولیه

شاید مفید باشد: عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی چیست؟

عوارض جراحی ترمیمی پلک

تا این جای مطلب دانستید که عمل ترمیم بلفاروپلاستی چیست و چرا انجام می‌شود؟ در این قسمت از مقاله به بررسی مشکلات و پیامدهای این عمل می‌پردازیم. اطلاع از این عوارض به بیمار کمک می‌کند تا تصمیم آگاهانه‌تری درباره انجام این عمل بگیرد. به طور کلی، این عوارض تا دو هفته بعد از عمل ادامه دارند و بعد از آن بهبود می‌یابند. با این حال در برخی از بیماران با شرایط خاص این عوارض تا ۲ ماه نیز ادامه دارد. در ادامه، شایع‌ترین عوارض عمل پلک ترمیمی یا بلفاروپلاستی معرفی شده است.

لاگفتاموس

یکی از عوارض نادر عمل پلک ترمیمی، لاگفتاموس است که در آن به دلیل حذف مقدار زیادی از پوست، پلک از حالت طبیعی خود خارج می‌شود. در نتیجه باعث می‌شود نتوانید چشم‌های خود را به طور کامل ببندید. این عارضه خشکی چشم، تحریک و حتی عفونت آن را به همراه دارد.

انباشته‌شدن مقدار زیادی خون زیر پوست

انباشته‌شدن مقدار زیادی خون زیر پوست

هماتوم یا تجمع خون زیر پوست در نتیجه شکستگی رگ‌های خونی به وجود می‌آید که بسته به شدت و اندازه خونریزی، باعث درد، تورم و التهاب در ناحیه پلک می‌شود. این عارضه معمولاً در روزهای آغازین پس از جراحی ایجاد می‌شود و با گذر زمان شکل جدیدی به خود می‌گیرد.

خشکی چشم

یکی از عوارض جراحی پلک ترمیمی، خشکی چشم است که باعث می‌شود تولید اشک با اختلال مواجه شود. این عارضه موقتی است و با استفاده از پمادهای چشمی یا قطره‌ها به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند.

عفونت

در صورت هرگونه قرمزی، تب یا درد شدید به پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا احتمال دارد که چشم شما عفونت کرده باشد.

اسکار

اسکار، بافتی است که در محل زخم تشکیل می‌شود. این عارضه در هر قسمتی از بدن ممکن است اتفاق بیفتد؛ اما اگر در ناحیه پلک ایجاد شود، افتادگی پلک را به دنبال دارد و باعث اختلال در حرکت چشم می‌شود. برای این که از تشکیل این بافت به مقدار زیاد جلوگیری شود، استفاده از کرم‌های مختلف تا حدودی به بهبود این عارضه کمک می‌کند. به طور کلی، ۶ الی ۱۲ ماه بعد از عمل پلک ترمیمی این برش‌ها نیز ناپدید می‌شوند.

تاری دید

تاری دید یا دوبینی پلک بالا و پایین بعد از بلفاروپلاستی، از جمله عوارض جانبی این عمل است که باعث کاهش دید در فرد بیمار می‌شود. این عارضه پس از چند هفته یا چند ماه بعد از جراحی هم ادامه دارد. تاری دید ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند خشکی، تورم و اختلال در عملکرد چشم به وجود ‌آید.

سوزش چشم

بعد از عمل ترمیمی پلک ممکن است احساس سوزش یا خارش در ناحیه چشم خود داشته باشید. این یک امر شایعی است که بسیاری از بیماران با آن مواجه می‌شوند. پزشک برای تسکین این عارضه، داروهایی از جمله اشک مصنوعی را تجویز می‌کند تا با مرطوب نگه‌داشتن چشم از سوزش زیاد آن پیشگیری شود.

ریزش اشک از چشم

یکی دیگر از عوارض شایع جراحی ترمیمی پلک، ریزش اشک از چشم است که پس از عمل اتفاق می‌افتد و ممکن است در خوابیدن شما مشکل ایجاد کند. این عارضه موقتی است و با مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای مناسب بهبود می‌یابد.

مدت زمان ترمیم بلفاروپلاستی

برای این که نتیجه رضایت‌بخشی از عمل ترمیمی پلک خود داشته باشید، لازم است تا بعد از جراحی اولیه این فرصت را به پوست بدهید تا کاملاً بهبود پیدا کند. به طور معمول، ۶ ماه بعد از جراحی زمان مناسبی است تا تورم ناشی از جراحی اولیه به طور کامل برطرف شود و پزشک بتواند وضعیت چشم‌ها را به درستی ارزیابی کند. در طی این مدت، می‌توانید با استفاده از قطره‌های چشمی مرطوب‌کننده یا پمادهای چشمی از خشکی چشم یا شدت اسکار جلوگیری کنید.

اگر بعد از گذشت ۶ ماه، همچنان از عوارض جراحی اولیه خود ناراضی بودید، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و درباره انجام جراحی ترمیمی پلک تصمیم بگیرید. این عمل ناهنجاری‌هایی که در نتیجه جراحی قبلی به وجود آمده را ترمیم کرده و ظاهر زیباتری به چشم می‌بخشد.

روش عمل پلک ترمیمی

روش عمل پلک ترمیمی

مراحل ترمیم پلک با بلفاروپلاستی به این ترتیب است که ابتدا باید متخصص حرفه‌ای و مجربی را برای این کار انتخاب کنید. این از اصلی‌ترین مراحل عمل پلک ترمیمی است که باعث می‌ شود نتیجه مطلوبی از جراحی دریافت کنید. پزشک با استفاده از مهارت و تجربه خود چشمان شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا سریع‌ترین روش ترمیم را برای عمل استفاده کند.

قدم دوم، انتخاب محل انجام جراحی است که در نتیجه عمل اثرگذار است. کلینیک یا بیمارستانی که تجهیزات کافی برای عمل پلک ترمیمی را داشته باشد تا بتواند با بیهوشی یا بی‌حسی عمومی آن را انجام دهد.

پزشک ابتدا برش‌های کوچکی در پلک‌ها ایجاد می‌کند. او این کار را با استفاده از لیزرهای مخصوص یا تکنولوژی‌های پیشرفته دیگر انجام می‌دهد. بررسی بافت‌های پوستی یا عضلانی و بازسازی آن‌ها در این مرحله انجام می‌شود که بین یک تا سه ساعت به طول می‌انجامد. در این قسمت، چربی‌های اضافه برداشته می‌شوند و سطح پوست از هر گونه چین و چروک پاک می‌شود. این مرحله از کار پزشک به شرایط بیمار بستگی دارد که چه مقدار از چربی‌ها را حذف یا باقی بگذارد. در نهایت هم با استفاده از بخیه‌های جذبی، پوشش چشم را می‌بندد.

بسیار مهم است که پس از عمل، دستورالعمل‌های پزشک را رعایت کرده تا بهبودی مورد نظر حاصل شود. این بهبودی به عواملی مانند سن بیمار، میزان چروکی پوست و وضعیت بافت‌های چشم هر فرد بستگی دارد.

مراقبت‌ قبل از عمل پلک ترمیمی

برای اینکه جراحی ترمیمی پلک با موفقیت انجام شود، لازم است تا بیمار نکات مهمی را رعایت کند. این مراقبت‌ها، خطر بروز عوارض را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مراقبت‌های قبل از عمل پلک ترمیمی اشاره خواهیم کرد:

 • پزشک متخصص قبل از عمل آزمایشات مختلفی از جمله آزمایش تیروئید، دیابت، خشکی چشم و … را از شما خواهد گرفت. این آزمایش‌ها بدین منظور انجام می‌شود تا از سلامتی شما اطمینان حاصل کند.
 • تا ۲۴ ساعت قبل از عمل از مصرف هرگونه مواد آرایشی بر روی محل مورد عمل خودداری شود.
 • قبل از عمل، داروهایی که خطر انعقاد خون را افزایش می‌دهند مانند آسپرین و ایبوپروفن استفاده نشود.
 • لزوماً به مدت یک هفته قبل از عمل، مصرف دخانیات را قطع کنید، زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شوند. 
 • داشتن یک رژیم غذایی مناسب روند بهبود زخم یا عوارض را تسریع می‌بخشد.
 • در صورت وجود هر گونه درد قبل از عمل، استفاده از داروهایی مانند استامینوفن یا کدئین مانعی ندارد.
 • بهتر است شب قبل، شام ساده‌ای میل کنید و روز عمل نیز ناشتا باشید. این کار از بروز عوارض احتمالی جلوگیری خواهد کرد.
 • قبل از عمل پلک ترمیمی از پلک‌های خود عکس بگیرید. با مقایسه عکس‌های قبل و بعد از عمل، تغییرات ایجاد شده را می‌توانید به وضوح مشاهده کنید.
 • از قرارگرفتن در اماکن یا موقعیت‌هایی که استرس یا تنش شما را بیشتر می‌کنند، خودداری کنید.
 • قبل از انجام هر عملی آرامش خود را حفظ کنید.

 

مراقبت بعد از عمل پلک ترمیمی

بعد از جراحی پلک ترمیمی نیز باید مراقبت‌های خاصی انجام دهید تا روند بهبودی پلک‌ها سریع‌تر طی شود. این اقدامات عبارتد از:

 • استراحت کنید: این کار از تورم و کبودی بیش از حد پلک‌ها پیشگیری می‌کند.
 • سر خود را بالا نگه دارید: این عمل از تورم پلک‌ها جلوگیری می‌کند.
 • از کار با صفحه نمایش خودداری کنید: بعد از عمل از کار با کامپیوتر، لپتاپ، موبایل و تلویزیون جداً خودداری شود. این کار از خشکی چشم پیشگیری می‌کند.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین یا برداشتن اشیاء سنگین‌وزن خودداری کنید.
 • هیچ‌گاه چشمان خود را مالش ندهید.
 • یک هفته بعداز عمل به پزشک مراجعه کنید تا بخیه‌ها را بکشد.
 • در روزهای ابتدایی عمل سعی کنید سر خود را به پایین خم نکنید.
 • بعد از عمل استفاده از پمادها و داروهای پزشک را فراموش نکنید.
 • از کمپرس یخ برای تسکین درد و ورم استفاده کنید. این عمل را ۴ یا ۵ بار در روز و به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید.
 • تا دو هفته بعد از عمل از انجام هر گونه آرایش در ناحیه پلک‌ها خودداری کنید.
 • استفاده از عینک آفتابی را فراموش نکنید. این کار از آفتاب‌سوختگی و اشعه مضر جلوگیری می‌کند.
 • سعی کنید در معرض دود و هر گونه آلودگی قرار نگیرید.
 • سعی کنید قبل از بهبودی زخم گریه نکنید.
 • مصرف الکل را قطع کنید. در صورت مصرف، درد و تورم در ناحیه پلک‌ها بیشتر خواهد شد.
 • حتی‌الامکان از لنزهای تماسی استفاده نکنید. استفاده از این لنزها، چشمان شما را تحریک می‌کند و در نهایت افزایش تورم و کبودی را به همراه دارد.

 

هزینه عمل پلک ترمیمی

موضوع هزینه یکی از موضوعات مهم در تمامی عمل‌های زیبایی است که در جذب متقاضی تأثیر بسیاری دارد. در عمل پلک ترمیمی، هزینه عمل به عوامل مختلفی از قبیل نوع جراحی پلک بالا یا پایین، محل جراحی، دستمزد پزشک متخصص، هزینه داروهای بیهوشی، شرایط بیمار و شدت عارضه بستگی دارد. برای کاهش هزینه‌ها می‌ توانید با چند پزشک متبحر و حاذق در این زمینه مشورت کنید و قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید. به طور کلی هر چقدر هزینه‌های بیهوشی و دستمزد پزشک بیشتر باشد، هزینه عمل نیز بیشتر خواهد شد. 

جمع‌بندی

ترمیم عمل بلفاروپلاستی، روشی مفید و موثر جهت بهبود ظاهر پلک‌ها است. با این حال، قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این عمل، باید با یک جراح متخصص مشورت کنید و از خطرات و عوارض آن آگاه شوید. در اکثر موارد، عوارض این عمل خفیف و موقتی هستند و به مرور زمان برطرف می‌شوند. ما در این مقاله نکاتی را به شما معرفی کردیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید عمل بدون خطری را تجربه کنید.

امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 4

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *